07.09.17

Veterinárske vzdelávanie v angličtine začalo v Košiciach pred 25. rokmi

Foto: Iveta Vaculová

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach pripravila na piatok 8. septembra prvé stretnutie absolventov študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo/General Veterinary Medicine v anglickom jazyku. Očakáva príchod vyše stovky svojich absolventov zo všetkých kútov sveta.

Škola si zároveň pripomenie 25 rokov výučby veterinárskeho vzdelávania v angličtine. Ako na jednej z prvých vysokých škôl na Slovensku tu začali s výučbou v anglickom jazyku v akademickom roku 1991/92. O vytvorenie študijného odboru, neskôr študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo/General Veterinary Medicine v anglickom jazyku sa zaslúžili predovšetkým vtedajší rektor Rudolf Cabadaj a prorektor Ivan Rosival.

„Prvými študentmi bola necelá dvadsiatka mladých Izraelčanov, z ktorých 11 začali v akademickom roku 1991/92 so šesťročným štúdiom a piati nastúpili na pobakalárske štúdium. Postupne sa zvyšoval počet študentov i krajín, z ktorých prichádzali do Košíc za veterinárskym vzdelaním. Na UVLF ho získali študenti z Kanady, USA, Anglicka, Nemecka, Francúzska, Švajčiarska, Nórska, Japonska, Grécka, Malty a Izraela. Doteraz štúdium všeobecného veterinárskeho lekárstva v anglickom jazyku úspešne ukončilo a bolo promovaných 585 absolventov," uviedol prorektor UVLF pre zahraničné štúdium Martin Tomko.

V súčasnosti sa na UVLF v angličtine vyučujú dva študijné programy. K pôvodnému šesťročnému doktorskému študijnému programu všeobecné veterinárske lekárstvo pribudol v akademickom roku 2011/2012 spoločný trojročný študijný bakalársky program náuka o živočíchoch/Animal Sciences. Bol vypracovaný v spolupráci s nórskou NORD University v Bodo, pričom jeho absolventi získavajú spoločný diplom od oboch inštitúcií.

V aktuálnom akademickom roku sa bude na UVLF v anglickom jazyku v oboch programoch vzdelávať viac ako 300 študentov. „Začať krátko po Nežnej revolúcii so štúdiom v anglickom jazyku na vtedajšej univerzite bolo nielen reakciou na otváranie sa našej krajiny svetu, ale aj snahou o zvýšenie prestíže univerzity," povedal Tomko, ktorý v tom období, ako mladý pedagóg po návrate z USA, patril medzi zakladajúcich členov anglickej verzie študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo. „Bola to však aj veľká výzva pre našich pedagógov. Nielenže sa museli zdokonaliť v angličtine, ale aj prispôsobiť vysokým nárokom zahraničných študentov. Výučbu viedli hlavne pedagógovia, ktorí pôsobili ako experti v zahraničí, a tí vytvorili jadro výučby v angličtine," pripomenul.

UVLF pre svojich absolventov pripravila na piatok celodenný program. Okrem oficiálnych stretnutí s vedením univerzity zahŕňa aj stretnutia s pedagógmi, prehliadku nových univerzitných priestorov i individuálne návštevy pracovísk, na ktorých ako študenti pôsobili.

(TASR)

Čítajte viac: uvlf vzdelavanie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím