11.02.20

Peter Pellegrini: Vláda chce zdvojnásobiť rodinné prídavky už pred voľbami

foto: tasr

 AKTUALIZOVANÉ 

Vláda bude v stredu (12. 2.) schvaľovať návrh zákona o zdvojnásobení rodinných prídavkov, rovnako tak 13. dôchodok, vyplácaný v decembri 2020.

Na tlačovej konferencii to uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Poslanci Smeru-SD by rovnako mali iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej by sa spomínané návrhy, v rámci skráteného legislatívneho konania, ešte pred parlamentnými voľbami (29.2.) mali prijímať. Uviedol to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Náhle rozhodnutie 

Na tlačovej konferencii legislatívnu iniciatívu vlády predstavil premiér s vedúcim Úradu vlády SR Matúšom Šutajom Eštokom a poslancom Národnej rady SR, členom parlamentného výboru pre sociálne veci Erikom Tomášom (Smer-SD).

Pellegrini vysvetlil náhle rozhodnutie tým, že Smer-SD chce predísť situácii, aby po februárových voľbách, v prípade víťazstva strán terajšej opozície, nevznikla situácia, že sociálne opatrenia a ďalší progres opatrení v prospech seniorov či mladých rodín zastaví „nemohúcnosť (terajšej-pozn. TASR) opozície sa na hocičom dohodnúť“.

Verí, že sa nájde dostatok poslancov

Koaliční partneri podľa jeho slov sú o predkladanej iniciatíve informovaní. „S vysokou pravdepodobnosťou môžem povedať, že zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu by mala podporiť strana SNS,“ dodal premiér.

„Verím, že sa nájde dostatok poslancov, ktorí schvália program schôdze a budú o našich návrhoch hlasovať,“ dodal.

Náklady na realizáciu opatrení odhadol v prípade zdvojnásobenia rodinných prídavkov na vyše 300 miliónov eur na rok 2021, pokiaľ ide o dôchodky, ide o sumu okolo 500 miliónov eur, od ktorej však treba odrátať sumu alokovanú na vyplatenie vianočných príspevkov.

„Dôchodcovia dostanú 13. dôchodok vo výške priemerného starobného dôchodku - 460 eur, rovnako v priemernej výške sa ich poberateľom vyplatí invalidný či sirotský dôchodok,“ priblížil Pellegrini.

Budú sa hľadať rezervy

Na tlačovej konferencii odpovedal na otázku, či takéto náklady unesie štátny rozpočet. „Bude musieť, vždy sme v rozpočte takéto prostriedky našli,“ povedal. Dodal, že sa budú hľadať rezervy, no dúfa aj vo zvýšenie daňových príjmov prostredníctvom očakávaného efektívnejšieho výberu daní.

Mimoriadne rokovanie parlamentu by malo podľa jeho slov byť spojené aj s témou Istanbulského dohovoru. „Ak bude predseda parlamentu Andrej Danko ako predseda parlamentu chcieť urobiť rozhodnutie o Istanbulskom dohovore procedúrou na pôde parlamentu, nepôjdeme cestou stiahnutia podpisu, ktorý som deklaroval ako možnosť,“ pripustil predseda vlády.

reklamná správa

Most-Híd návrhy nepodporí 

Most-Híd nepodporí návrhy strany Smer-SD. Dôvodom sú blížiace sa parlamentné voľby a stabilita verejných financií, povedal v utorok na tlačovej konferencii predseda strany Béla Bugár.

„My nemáme problém s takými návrhmi sociálnych zákonov,“ uviedol Bugár.

Pripomenul však decembrovú koaličnú dohodu, že v parlamente budú prerokované už iba návrhy zákonov vrátených prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Tak sa aj stalo, a preto sme odmietli aj návrhy opozičných partnerov. Dané slovo musí platiť, a práve preto nemienim meniť naše stanovisko,“ povedal Bugár.

Druhým dôvodom odmietnutia návrhov koaličného partnera podľa Bugára je, že niekoľko dní pred voľbami považuje schválenie zákonov, ktoré vytvoria výdavky v štátnom rozpočte vo výške 800 miliónov eur, za nezodpovedné. „Tých 800 miliónov bude musieť nájsť budúca vláda v štátnom rozpočte,“ povedal predseda Mosta-Híd a zároveň pripomenul, že vláda už prijala návrh, podľa ktorého by výdavky mali byť zastropované.

Foto: TASR
Na snímke predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Foto: TASR

Danko má podmienky

Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko sa dohodol s premiérom Petrom Pellegrinim a predsedom Smeru-SD Robertom Ficom na zvolaní mimoriadnej schôdze parlamentu. Dankovou podmienkou je, aby vláda predložila na rokovanie aj Istanbulský dohovor. 

Danko si podľa svojich slov myslí, že Istanbulský dohovor bol Národnou radou SR odmietnutý. Keďže prezidentka SR Zuzana Čaputová podľa neho nemá rovnaký názor, Danko sa politicky dohodol s Ficom a Pellegrinim na postupe vo veci Istanbulského dohovoru a niektorých iných zákonov.

Šéf parlamentu potvrdil, že mimoriadnu schôdzu zvoláva poslanecký klub Smeru-SD a SNS. „Predpokladám, že budeme mať viac ako 50 podpisov, nielen 30, ktoré potrebujeme. Chcem pomôcť predsedovi vlády so zákonmi, ktoré sú dôležité, a súčasne mojou podmienkou na túto podporu bolo, aby vláda predložila na rokovanie aj Istanbulský dohovor,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii.

„Ak by Istanbulský dohovor parlament odmietol, pani prezidentka už nemá žiaden argument, ktorý včera použila, a verím, že si už nevymyslí ďalší argument na to, aby Istanbulský dohovor na Slovensku prestal byť témou,“ doplnil v tejto súvislosti Danko.

Ďalšia Dankova podmienka - zrušenie diaľničných známok - by sa podľa slov predsedu parlamentu mala dotknúť aj právnických osôb a živnostníkov s vozidlami do 3,5 tony. „Priznávam, že je to jedna z politických podmienok mimoriadnej schôdze a je to súčasne aj moja výzva, aby sa úplne zmenili zákony, ktoré určujú výšku nielen diaľničných známok, ale aj mýta, a aby sa zmenil systém výstavby diaľnic,“ podotkol Danko, ktorý chce, aby ľudia vedeli, že štát zodpovedne koná a „nechce od ľudí niečo, čo si nezaslúži“. Zároveň podotkol, že toto opatrenie „nie je žiadnym výstrelom do tmy“.

Danko tiež dodal, že kontaktoval aj ďalšieho koaličného partnera, predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára. „Ponúkol som mu aj to, aby sme si zvolali ešte Koaličnú radu, aby pochopil všetky súvislosti. Podľa mňa nemá všetky informácie, a verím, že aj Most-Híd ešte prehodnotí postoj k tejto mimoriadnej schôdzi,“ pripomenul.

Opozičná ĽSNS podporí zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, kde chcú Smer-SD a SNS prerokovať zdvojnásobenie prídavkov pre rodičov a zavedenie 13. dôchodku. Podmienkou SNS je tiež rokovať o Istanbulskom dohovore a zrušení diaľničných známok. „Podporíme všetky aktivity proti nebezpečnej LGBT propagande,“ uviedol hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica.


SaS: Smer-SD predvádza volebnú korupciu najhrubšieho zrna


Mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce Smer-SD rokovať o vyšších rodičovských prídavkoch ako aj o 13. dôchodku, je podľa opozičnej SaS volebnou korupciou.

„Volebná korupcia, ktorú tu predvádza Peter Pellegrini (Smer-SD) a celý Smer-SD, je nehoráznosť. Svojimi návrhmi na zvýšenie rodičovského príspevku a presadeniu 13. dôchodku ukázali populizmus najhrubšieho zrna, ktorým chcú zakryť svoje každodenné rozkrádanie,“ uviedla SaS v stanovisku pre médiá.

Podľa opozičnej strany sa Smer-SD bojí, že vo voľbách si ľudia zvolia poctivých politikov, ktorí vytrhnú Slovensko z rúk korupčníkov a mafie. „Uvedomujú si svoj koniec a ešte na poslednú chvíľu chcú využiť dane a štátne peniaze na zaplatenie vlastnej kampane. Navyše, je absolútne neprípustné, aby tu končiaca vláda takto hospodárila s peniazmi nás všetkých a nechávala tu za sebou spálenú zem,“ vrdí SaS.

Vyzvala preto orgány činné v trestnom konaní, aby sa touto „volebnou korupciou Smeru-SD“ zaoberali.

Nezaradená poslankyňa Veronika Remišová kandidujúca za stranu Za ľudí je presvedčená, že predseda Smeru-SD Robert Fico robí zúfalé pokusy a chystá sa zneužiť parlament na predvolebnú kampaň.

„Pracovať v prospech rodín a nie oligarchov v pozadí Smeru-SD mohli celé štyri roky,“ podotkla v stanovisku pre médiá.

Zároveň je presvedčená, že takýto bezbrehý populizmus dovedie krajinu do veľkých problémov. „Nakoniec na to doplatia tí najslabší, tak ako sa to stalo v Grécku - mladí ľudia a dôchodcovia. Preto je dôležité, aby každá zo strán demokratickej opozície urobila maximum pre to, aby ľudia prišli voliť, a aby prišli voliť aj nerozhodnutí voliči a nevoliči. Smeru-SD ide o všetko a urobia všetko, aby sa udržali pri moci,“ dodala Remišová.

reklamná správa

Čítajte viac: politika slovensko

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím