27.03.17

V európskych ZOO sa šíri násilie na zvieratách, hrozí to aj v Košiciach?

Zoologická záhrada v Košiciach odsudzuje zabitie nosorožca vo Francúzsku a plameniaka v Českej republike.  

Jej riaditeľ Erich Kočner je šéfom Únie českých a slovenských ZOO. Organizáciu znepokojil prípad vo francúzskom meste Thoiry, kde vo výbehu africkej savany zastrelili neznámi páchatelia samca nosorožca, odpílili mu roh a ukradli ho. 


„Spolu s kolektívmi svojich pracovníkov vyjadrujú jednoznačnú podporu kolegom vo Francúzsku v ich úsilí o odhalenie a potrestanie páchateľov. Zároveň chceme ubezpečiť verejnosť, že ani tento zavrhnutiahodný čin neodradí zoologické záhrady v úsilí pokračovať v záchrane svetového prírodného dedičstva," píše sa v komuniké riaditeľov českých a slovenských zoo. 

Plameniaky aj u nás  
V košickej zoo chovajú aj plameniaky. Aj preto zabitie jedného tohto vtáka a zranenie ďalšieho v zoo v Jihlave troma deťmi Kočnera mrzí. „Telefonoval som riaditeľke. V Jihlave sú expedície voľne prístupné návštevníkovi a kontakt so zvieratami je bezprostredný,“ uviedol. 
Dodáva, že zvieratá v zoologických záhradách sa v opatere cítia bezpečne a nepredpokladá sa, že návštevníci prídu s úmyslom ublížiť im.

V košickej ZOO sa zatiaľ výraznejšie incidenty neudiali, prípady zo zahraničia sú však varovaním, aby si správcovia dali na podobné správanie pozor.

foto Veronika Janušková

Čítajte viac: kosicka-zoo

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím