06.12.17

Volkai a Sopoliga môžu byť ústavnými sudcami

foto: Veronika Janušková

Dlhoročný predseda Krajského súdu v Košiciach Imrich Volkai a predseda senátu tohto súdu Juraj Sopoliga sa stále môžu stať ústavnými sudcami.

Dnes o tom rozhodol prvý senát ústavného súdu. Podľa jeho nálezu prezident Andrej Kiska musí vymenovať troch ústavných sudcov tak, že si vyberie z kandidátov na túto funkciu, ktorých mu ešte v minulom volebnom období zvolil parlament s väčšinou poslancov za stranu Smer.

Medzi nimi sú aj Volkai a Sopoliga. Kiska ich nevybral za ústavných sudcov, keď v júli 2014 zo šiestich kandidátov navrhnutých parlamentom posunul na Ústavný súd len jednu sudkyňu. Odmietnutie ostatných zdôvodnil tým, že u nich nezistil trvalý záujem o ústavné súdnictvo a dostatočnú odbornosť v tejto oblasti.

Kiska sa odvolal na rozhodnutie ústavného súdu v kauze Čentéš a tvrdil, že ak podľa tohto nálezu prezident môže pri výbere generálneho prokurátora posúdiť kvalitu kandidátov, tak to má platiť aj pri ústavných sudcoch.

Volkai sťažnosť stiahol 

Volkai a Sopoliga vzápätí podali sťažnosť na ústavný súd. Predseda košického krajského súdu ju stiahol, keď bol v júni 2015 menovaný za šéfa súdu na ďalšie päťročné obdobie. Vo vzťahu k Sopoligovi Kiska v júli 2016 vydal ďalšie rozhodnutie o nevymenovaní. 

„Zo žiadnej činnosti, ktorú ste uviedli v profesijnom životopise, nevyplýva, že by ste osobitným spôsobom vynikli vo vašej profesii ako sudca všeobecného súdu... rovnako je zjavné, že ste sa žiadnym spôsobom nevenovali problematike ústavného súdnictva a ochrane základných práv a slobôd," napísal v rozhodnutí.

I. Volkai môže byť ústavným sudcom, aj keď sťažnosť proti svojmu nevymenovaniu stiahol. foto: tasr
I. Volkai môže byť ústavným sudcom, aj keď sťažnosť proti svojmu nevymenovaniu stiahol. foto: tasr

Sopoliga: Arogancia moci 

Sopoliga reagoval ďalšou sťažnosťou. Na zasadnutí ústavného súdu v polovici novembra povedal, že takéto názory prezidenta sú nielen protiústavné, ale aj neprípustným prejavom arogancie moci.

„Sudcovia všeobecných súdov nie sú len ochrancami zákonnosti, ale majú právomoc rozhodovať o otázkach ochrany ústavnosti, ako je to
v kompetencii ústavného súdu. Je nepochybné, že pri súdení musia predpisy vždy vykladať v súlade s ústavou," hovoril Sopoliga.   

Dnes ústavný súd rozhodol, že právo tohto košického krajského sudcu a ďalších sťažovateľov na prístup k verejným funkciám za rovnakých podmienok prezident porušil.

J. Sopoliga má dôvod na radosť. Ústavný súd zrušil rozhodnutie o jeho nevymenovaní za ústavného sudcu.  foto: veja
J. Sopoliga má dôvod na radosť. Ústavný súd zrušil rozhodnutie o jeho nevymenovaní za ústavného sudcu. foto: veja

Musí si vybrať 

Poukázal na svoje skoršie rozhodnutia v tejto veci, podľa ktorých prezident môže skúmať vhodnosť kandidátov, ale pri ústavných sudcoch je povinný z ich dvojnásobného počtu vymenovať polovicu. V rozhodnutí vysvetľuje, že ide o odlišnú situáciu ako pri menovaní generálneho prokurátora, kde má na výber len jedného kandidáta.  

Právomoc konať iba na základe ústavy a v jej medziach Kiska podľa ústavného súdu porušil aj vo vzťahu k Volkaiovi. V náleze tvrdí, že šéf košického súdu, aj keď svoju sťažnosť stiahol a iný senát ústavného súdu konanie o nej zastavil, zostáva spolu s ďalšími, ktorých navrhol parlament, kandidátom na sudcovskú funkciu.

Nulitný akt 

„Kandidatúra navrhnutých sa končí až vymenovaním potrebného počtu sudcov prezidentom a nie iným negatívnym rozhodnutím či postupom prezidenta. Prezident môže vydať výlučne pozitívne rozhodnutie, neúspešným kandidátom nevyhotovuje žiadne rozhodnutie," vyhlásil senát Petra Brňáka.

Rozhodnutie Kisku o nevymenovaní Volkaia označil za nulitný akt, teda bez právnych následkov. Podľa neho sa tak vec menovania nových ústavných sudcov vracia do východiskového stavu, v akom bola v roku 2014. Momentálne súdu chýbajú traja sudcovia.    

Kto sú kandidáti z Košíc

Imrich Volkai

- sudcom je od roku 1983
- predsedom krajského súdu je od roku 1997
- predtým šéfoval okresnému súdu
- v roku 2012 sa stal členom Súdnej rady
- viackrát poslúžil ako príklad rodinkárstva v justícii, na svojom súde mal v jednom období päť príbuzných

Juraj Sopoliga

- sudcom je od roku 1976
- od roku 2005 predseda obchodného senátu krajského súdu
- v roku 2010 šíril medzi kolegami vzor antidiskriminačných žalôb, ktorými sudcovia žalovali štát za to, že zarábali menej ako špeciálni sudcovia
- spoluzakladateľ Združenia sudcov Slovenska
- v roku 2016 sa stal predsedom tejto stavovskej organizácie sudcov

 

Čítajte viac: sudnictvo

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím