23.04.19

Volkswagen zrušil závod v Haniske

foto: Veronika Janušková

Volkswagen Slovakia šetrí. Aktivity, ktoré priamo nesúvisia s jej kľúčovou činnosťou výroby vozidiel a komponentov, sa snaží obmedziť. 

Ako informuje týždenník Trend, dôvodom založenia závodu pri Košiciach boli vysoké ruské clá na dovoz automobilov. Vozidlá, ktoré sa vyrobili v Bratislave, sa rozmontovali v Košiciach a odtiaľ posielali vlakom do Ruska, kde boli opäť zmontované. Týmto spôsobom dokázala automobilka ušetriť. Rokmi sa však výhodnosť tohto postupu znižovala a zmena nastala vlani.

reklamná správa
 

Rusko ako člen Svetovej obchodnej organizácie (WTO) bolo nútené znížiť dovozné clá na vozidlá na úroveň, keď sa už automobilkám neoplatilo ich rozkladať. „Od roku 2004 sme v Košiciach pripravili 135-tisíc vozidiel na export do Ruska. Keďže tieto aktivity pre ruský trh už nie sú potrebné, naše haly v Košiciach sme prenajali,“ uviedol pre Trend predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg. Počet zamestnancov sa v Košiciach postupne znižoval, v súčasnosti bolo prepustených takmer 100 ľudí.

Závod v Haniske pri Košiciach fungoval od roku 2004. Foto: Veronika Janušková
Závod v Haniske pri Košiciach fungoval od roku 2004. Foto: Veronika Janušková

Volkswagen zruší do roku 2020 celosvetovo 30-tisíc pracovných miest, z toho až 23-tisíc sa týka samotných zamestnancov v Nemecku. Na revanš sa zaviazali, že v krajine vytvorí deväťtisíc nových pracovných pozícií v inovatívnych oblastiach, ako sú dátoví špecialisti, programátori, odborníci na samojazdiace technológie či práve 3D tlač.

reklamná správa

Kacejová
Zdieľať článok:

Absolventka masmediálnych štúdií na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach. Začínala ako redaktorka TV Levoča. Počas vysokej školy pôsobila v internátnom Študentskom rozhlase Košice a absolvovala stáž v The Slovak Spectator. V mediálnom dome KOŠICE:DNES zakotvila v redakcii spravodajstva. Venuje sa najmä občianskym problémom a kultúre. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím