16.05.19

Vrátili sme sa v čase. Hlavná ulica ožila módou spred sto rokov

foto: Veronika Janušková
Luxová
Michaela Luxová
redaktorka
Zdieľať článok:

Je sto rokov veľa alebo málo? V móde sa za tento čas vie toho zmeniť neúrekom. Prehlbovali sa dekolty, rozširovali sa nohavice, sukne sa raz skracovali a potom predlžovali... Ako sa menila móda od 20. rokov minulého storočia až po 20. roky 21. storočia sme mohli vidieť dnes v historickom centre mesta. 

Módna prehliadka s názvom Chic ulica – 100 rokov módy na košickom korze ukázala nielen to, ako sa móda a účesy prispôsobovali dejinám, ale aj to, ako sa korzovalo na košickej Hlavnej za prvej republiky a kam chodili dámy pre inšpiráciu. Túto zaujímavú akciu pre všetkých milovníkov módy pripravila  Mestská časť Staré Mesto v spolupráci s kurátorkou módy Miloslavou Hriadelovou. 

reklamná správa

Prababičky mali šmrnc

Prehliadka začala na Hlavnej ulici v kulisách nádherných historických budov košického centra, odkiaľ prichádzali trendy. S určitosťou môžeme povedať, že naše prababičky mali naozaj šmrnc. Módu z čias minulých si pamätá aj košická novinárka Soňa Makarová, ktorá dlhé roky pripravovala módne rubriky. „Počas vojnových rokov bolo veľké šetrenie. Ženy sa však vždy vedeli vynájsť. Bola to móda kombinovania. Ku starším šatám a prikúpil kus látky a vzniklo z toho niečo nové,“ prezradila. 

Na košickom korze ste mohli vidieť  prvorepublikové modely, ale aj 50-te roky, keď boli Košičanky očarené Diorovým „new lookom“. Modelky sa ukázali aj v mrkváčoch i v štýlových kostýmoch s dokonalým make-upom a krásnymi dobovými účesmi. Na modely z minulých rokov išli oči nechať aj cudzinci, ktorí Košice navštívili počas Majstrovstiev sveta v hokeji. Na prehliadke nechýbala ani hokejová legenda Vinco Lukáč, ktorý si prišiel zaspomínať na roky osemdesiate. „Aj vtedy som bol fešák. Verím si. Ako športovec som sa dostal na západ. Keď nás pustili na niekoľko hodín do obchodného domu lietali sme po ňom ako splašení. Vždy som sa snažil vyzerať dobre ako aj dnes,“ povedal. 

Svoje modely predviedli aj študenti

Prehliadka patrila aj súčasným mladým módnym návrhárom, ktorí ukázali, ako vnímajú svet módy a kam sa bude v nasledujúcich rokoch podľa nich uberať. „Málokedy môžu vidieť diváci módnu evolúciu od čias Coco Chanel až po pohľad najmladšej návrhárskej generácie, ktorú prezentuje študentka tretieho ročníka módneho návrhárstva na košickej Škole úžitkového výtvarníctva Monika Čopáková. Odkrýva ženskosť a vkladá extravagantnosť do starých vyradených vecí, čím dostávajú nový život,“ dodáva Miloslava Hriadelová. Stými rokmi pestrej módy divákov prevádzal  legendárny dídžej Tibor Apa Egry.

foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Zbavte sa plastových kariet vo vašich penaženkách

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím