13.09.18

Východoslovenské múzeum v Košiciach predstavilo 3200 rokov staré bronzové prilby

Foto: TASR

Dve bronzové prilby staré približne 3200 rokov predstavili vo štvrtok vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach. Ako na tlačovej konferencii povedal archeológ VSM Dárius Gašaj, v katastri obce Trhovište v okrese Michalovce sa pri zbere húb v roku 2017 našli aj dva páry lícnych chráničov a jeden pár špirálových nárameníc. VSM chce vzácne predmety sprístupniť aj verejnosti.

„Nález sa do múzea dostal začiatkom januára. Spolu s pracovníkom krajského pamiatkového úradu sme lokalitu navštívili a miesto sme preskúmali metódou archeologického výskumu. Poklad bol uložený v malej jamke v zemi,“ povedal Gašaj.

Veľkolepý nález z doby bronzovej 

Podľa jeho slov sú prilby unikátne tým, že sú západoeurópskeho pôvodu. „Doteraz k nim poznáme len tri analógie, všetky sú z východoalpskej oblasti. Bádatelia uvažujú, že sa vyrábali v zbrojárskej dielni niekde v severnej časti Apeninského polostrova, odkiaľ sa horskými priechodmi dostali do Álp a následne do Karpatskej kotliny,“ uviedol Gašaj. Ako spresnil, prilby pochádzajú z mladšej doby bronzovej a sú datované zhruba do roku 1200 pred naším letopočtom.

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Obidve prilby majú polguľovitú, na bokoch mierne sploštenú hlavicu a na vrchole centrálny pozdĺžny trojzubý hrebeň s dutinkou na upevnenie ozdobného chochola. Nepoužívali sa v boji, ale boli skôr symbolom moci vysokej spoločenskej elity. „Vojenskí náčelníci sa honosili nielen takýmito prilbami, ale aj panciermi. Lícne chrániče boli na prilby použité len sekundárne, lebo sú výzdobou mierne odlišné. Špirálové náramenice slúžili ako ochrana ruky alebo ako doplnok k slávnostnému odevu. Tie už nie sú západoeurópskeho pôvodu, vyrábali sa bežne,“ spresnil. Keďže sa na východnom Slovensku už v minulých rokoch našli aj časti spomínaných pancierov, v budúcnosti nevylučuje ani prípadné hrobové nálezy.


Foto: TASR

Ako Gajaš povedal, nález sa objavil v blízkosti starej krajinnej cesty, ktorá siaha nielen do stredoveku, ale možno až do praveku. „Prilby tohto typu, ktoré poznáme, sú z horských priechodov Álp, čo naznačuje, že to mohli byť obety venované nejakým božstvám, ktoré ochraňovali tieto horské priechody,“ vysvetlil.

VSM požiadalo o zverenie nálezu, ktorý je nateraz majetkom štátu, do rúk zriaďovateľa múzea. Tým je Košický samosprávny kraj. Predmety by mali byť následne vystavené vo VSM.

reklamná správa

(TASR, SŠ)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím