28.11.16

Vylepši svoje mesto

Do honosnej budovy knižnice Technickej univerzity smerovali v sobotu a nedeľu kroky najšikovnejších počítačových mozgov v Košiciach. Už druhýkrát sa tam odohrala jedinečná súťaž nazvaná T-Systems Hackathon.

„Je to vlastne aktivita pre počítačových vývojárov a developerov. Sú rozdelení do tímov a každý z nich má vyvinúť za 24 hodín mobilnú alebo webovú aplikáciu na určitú tému. Z toho vznikol aj názov, teda spojením slov hacking v zmysle experimentálneho programovania a marathon ako dlhotrvajúce preteky,“ vysvetľuje Barbora Ruščin zo spoločnosti T-Systems, ktorá podujatie organizuje. 

 

Obsadili celú budovu

Témou tohtoročného košického Hackathonu, počtom 350 účastníkov jedného z najväčších v Európe, bolo heslo „Hack your city“, teda vo voľnom preklade „Vylepši svoje mesto“. Všetky kúty knižnice obsadili stoly, za ktorými vytvárali svoje aplikácie tímy v drvivej väčšine mladých programátorov. Najčastejšie to boli študenti Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Od sobotného do nedeľného poludnia bez prestávky programovali a vylepšovali na počítačoch a notebookoch svoje výtvory.

Účastníci Hackathonu museli vyvinúť súťažnú aplikáciu za 24 hodín. / Foto: Veronika Janušková
Účastníci Hackathonu museli vyvinúť súťažnú aplikáciu za 24 hodín. / Foto: Veronika Janušková

„Je to pre nás nová skúsenosť. Sám som zvedavý, ako nám pôjde práca v časovom strese a v čase, keď sa už naplno prejaví únava. Dali sme si za cieľ vypracovať aplikáciu pre systém Android, teda pre smartfóny. Má zhromažďovať novinky a udalosti v Košiciach a užívateľovi vypisovať užitočné informácie, vrátane počasia či voľných parkovacích miest,“ povedal nám študent informatiky TUKE Martin Straka, ktorý vytvoril s ďalšími piatimi spolužiakmi tím nazvaný This.team.

Konečné výsledky a meno víťazného tímu, ktorý získal tri tisícky eur, vyhlásili organizátori až po uzávierke dnešného čísla denníka KOŠICE:DNES.

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: tuke it t-systems

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím