30.12.17

Výnimočnú jazdu vlakom zakončil ohňostroj pre deti

foto: Veronika Janušková

Najnovší a bezmenný prírastok v depe nadšencov dobových vlakov dnes odviezol cestujúcich po netradičnej trati, kadiaľ osobné vlaky nepremávajú.

Za krásami Košíc a okolia sa v sobotu vydali cestujúci na historickej vlakovej súprave. Výletným tempom sa z hlavnej železničnej stanice presunuli po takmer 25 kilometrovej trase do Krásnej a naspäť. Smerom cez Barcu a Hanisku pasažieri uvideli hlavne priemyselnú časť mesta z koľají, kde jazdia jedine nákladné vlaky.

Prechádzka ku kaštieľu

Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Košická detská historická železnica uviedol, že počas dnešnej výnimočnej jazdy čakal na dospelých i deti bohatý program s prehliadkou kaštieľa v Krásnej. „Súčasťou je aj štvorkilometrová prechádzka od stanice ku kaštieľu. Chceli sme, aby ľudia sa trošku vyvetrali počas sviatočného obdobia,“ povedal Lehotský. Hostia neskôr pred historickou budovou uvideli tématické vystúpenie historických šermiarov. „Pripravili sme aj ochutnávku medu, vianočných oplátok a ako občerstvenie pravú kapustnicu. Na tvorivých dielňach si deti mohli odlievať sviečky z včelieho vosku,“ doplnil Lehotský. Program najmenším spestril aj malý ohňostroj so zvukovými efektami.

Najmenší sa z jazdy radovali, staršie generácie spomínali na dávne časy.
Najmenší sa z jazdy radovali, staršie generácie spomínali na dávne časy.

Premiérová jazda

Cestovateľov v troch vláčikoch „Hurvínkoch“ ťahal nový prírastok Detskej železnice s historickým označením T212. „Náš hydraulický rušeň sme opravili tento rok. Je to jeho premiérová jazda, ale práce na ňom ešte budú pokračovať. Nemáme ešte preňho vybraté meno, tak dnes možno padnú nejaké nápady, ale nebudeme sa s tým ponáhľať. Chceme, aby bolo pekné a ľúbivé,“ dodal Lehotský.

Cestujúcich vytriaslo

Jazdu si pochvaľovala aj rodina z Košíc s dvoma chlapcami. Zuzana Pilát-Saxová povedala, že pre ich synčekov Richarda a Leonarda bola jazda skutočným zážitkom. „Najmladší chlapček išiel prvýkrát vlakom. Aj náš starší si to pochvaľoval. Boli z jazdy i mierne vykoľajení, dosť to hučalo i smrdelo, ako za starých čias,“ povedala Zuzana. Dodala, že jazda vlakom riadne triasla, ale jazda autentickým dobovým vlakom sa im so všetkým veľmi páčila.


foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím