18.12.18

Dokončia stavbu Business Center III pri Steel aréne?

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Na stavbe Business Center Košice III pri Steel aréne nie je takmer žiadny pohyb, ale napriek tomu ju strážia dve bezpečnostné služby. Jednu zavolal investor, teda spoločnosť CTR Business Center III, druhú generálny dodávateľ STRABAG Pozemné a investičné staviteľstvo.

Od konca novembra sa na spomínanej stavbe nepracuje. Skelet stojí opustený a Košiciam hrozí, že počas blížiacich sa majstrovstiev sveta v hokeji bude hanbou mesta, keďže je v tesnej blízkosti hokejovej haly.

reklamná správa

125 rokov so ŠKODA Auto v Moris Slovakia

Oslavujeme so špeci edíciou ŠKODA Fabia, Scala a Kamiq na Alejovej 4 v Košiciach.

Zistite viac
 

Problémy od začiatku

Podľa slov riaditeľ jednej z divízií materskej spoločnosti CTR Group Jána Horvátha sprevádzali stavbu problémy od samého začiatku. S tým súhlasí aj riaditeľ zhotoviteľskej spoločnosti Juraj Hirner. „V projekte pre stavebné povolenie sa pôvodne uvažovalo so založením stavby na pilótach, investor žiadal založenie na rebrovanej základnej doske. Obdobné rozpory prebiehali aj v ďalšom priebehu stavby a narúšali priebeh stavebných prác,“ tvrdí Hirner. 

Podstatná je však podľa stavebnej firmy skutočnosť, že projekt sa nerealizoval podľa stavebného povolenia. Projekt pre stavebné povolenie a samotné stavebné povolenie obsahujú polyfunkčný objekt, ktorý sa skladá z väčšej časti z apartmánového hotela s 55 dvojlôžkových izbami a 27 apartmánmi a bytovej časti s počtom 59 bytových jednotiek. Naproti tomu realizačný projekt obsahuje polyfunkčný objekt so 151 bytmi bez hotelovej časti. „Akákoľvek zmena musí byť odsúhlasená stavebným úradom ešte pred jej realizáciou. To sa podľa dokumentov, ktoré nám investor doteraz predložil, nestalo,“ konštatuje J. Hirner. Investor tak podľa jeho slov vedome porušuje zákon.

Juraj Hirner z firmy STRABAG tvrdí, že nechcú pokračovať v porušovaní zákonov. Foto: Veronika Janušková
Juraj Hirner z firmy STRABAG tvrdí, že nechcú pokračovať v porušovaní zákonov. Foto: Veronika Janušková

Žaloba na súde

Spoločnosť STRABAG oznámila začiatkom októbra investorovi, že zmluva o dielo, podľa ktorej sa stavba realizovala, je pre nesúlad s platnou legislatívou neplatná. Pozemky, na ktorých stavba stojí, síce patria investorovi, ale samotná stavba má byť majetkom zhotoviteľa.

Na osobnom stretnutí konateľov oboch spoločností v Brne trval J. Horváth na tom, aby STRABAG stavbu dokončil. J. Hirner však odmietol pokračovať v „ďalšom porušovaní zákona“. Stavebná firma preto zastavila práce a podala na košickom súde žalobu o určenie vlastníctva k rozostavanej stavbe. Podľa jej právnikov sú dve alternatívy riešenia - prvou je vysporiadanie doterajšieho stavu a uzatvorenie platnej zmluvy o dielo na ďalšiu realizáciu stavby, druhou vrátenie si vzájomného plnenia a ukončenia spolupráce.

„Naša spoločnosť je súčasťou nadnárodného stavebného koncernu a dodržiavanie zákonov považujeme za základnú zásadu nášho podnikania. Nebudeme sa podieľať na ich obchádzaní a ohrozovať svoje dobré meno,“ tvrdí J. Hirner.

Riaditeľ divízie materskej spoločnosti CTR Group Jána Horváth vidí problém v tom, že STRABAG nechce pokračovať v stratovom projekte. „Keď totiž na stavbe vo februári prebehla kontrola Inšpektorátu práce, z 85 pracovníkov subdodávateľských firiem muselo odísť 62, čo ešte viac predĺžilo časový sklz. Dodávateľovi sa zrejme nepodarilo uzatvoriť so subdodávateľmi zmluvy za podmienok, ktoré predpokladal. Preto sa dnes usiluje vyviazať zo zmluvného vzťahu,“ myslí si J. Horváth.

 Riditeľ divízie CTR Group Ján Horváth považuje zmluvu o dielo za platnú. Foto: Veronika Janušková
Riaditeľ divízie CTR Group Ján Horváth považuje zmluvu o dielo za platnú. Foto: Veronika Janušková

S úradom sa mali dohodnúť

Spoločnosť CTR Group stále tvrdí, že zmluva o dielo je platná. „Stavebné povolenie a stavebný zákon sme neporušili. Každá stavba sa v procese realizácie môže obmeniť. V tomto prípade ide len o malé zmeny. Keďže sme sa rozhodli, že všetky priestory budeme prenajímať, ide o nájomné jednotky, nie o hotel a byty. Namiesto 141 bude 151 nájomných jednotiek. To všetko bolo konzultované so stavebným úradom. Keďže nešlo o žiadnu veľkú zmenu, dohodli sme sa, že to vyriešime v priebehu kolaudačného konania. Rovnako aj pri zakladaní stavby sme sa rozhodli po meraniach príslušných odborníkov a po konzultáciách na stavebnom úrade, že ju založíme namiesto pilótov na železom spevnenej základovej doske,“ vysvetľuje J. Horváth.

reklamná správa

Obidve strany chránia svoje záujmy

Od novembra sa ľudia z CTR Group nemohli dostať na stavbu, pretože STRABAG ju uzavrel a nechal strážiť SBS-kou. V pondelok sa tam však s pomocou druhej najatej bezpečnostnej služby investor dostal. 

„V podľa nás stále platnej zmluve o dielo je klauzula, ktorá nás oprávňuje v prípade viac ako 30-dňového sklzu nechať dokončiť rozostavané práce treťou spoločnosťou. To sme aj urobili, dnes prebiehajú konzervačné práce aby sa vplyvom počasia nezvyšovali škody na stavbe. Stav je taký, že stavbu strážia naraz dve súkromné bezpečnostné služby,“ hovorí J. Horváth.

Obidve spoločnosti deklarujú, že majú záujem na tom, aby sa stavba dokončila, ale v prvom rade budú chrániť svoje záujmy, najmä finančné. 


Foto: Veronika Janušková

Prečo výstavba Business Centre Košice III zastala

Viac k téme

07.12.18
Prečo výstavba Business Centre Košice III zastala

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím