03.10.18

Vystrihovali ľudí z rozbitých áut na Hlavnej

foto: Veronika Janušková

Priamo pri súsoší Immaculata dnes hasiči ostošesť zachraňovali ľudí z havarovaných áut. Strihali pokrčené plechy, prekladali spadnuté stĺpy, ošetrovali zranených.

Našťastie išlo len o súťaž. V poradí už 10. ročník Majstrovstiev Slovenskej republiky vo vyslobodzovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel organizovali práve košickí hasiči.

„Súťaž sme poňali tak, aby splnila dva ciele. Prvým je preverenie hasičov, ako sú pripravení na ostré zásahy pri haváriách. Okrem toho však chceme priblížiť verejnosti, čo sa pri takom zásahu deje, aké prekážky musíme prekonať pri záchrane života a zdravia. Preto sme zvolili práve takúto formu,“ povedal nám okresný riaditeľ košických hasičov Tomáš Berzetei.

reklamná správa

Modelové situácie

Stovky návštevníkov Hlavnej, ktorí sa pri súťažiacich pristavili, mohli na veľkoplošnej obrazovke sledovať každý detail práce členov jednotlivých družstiev. Do Košíc ich prišlo osem, teda po jednom z každého kraja. Každé družstvo tvorili štyria členovia – veliteľ zásahu, zdravotník a dvaja hasiči.

Výkony hasičov hodnotila odborná porota. Pri záchrane ľudí z havarovaného auta ide nielen o čas, dôležitý je každý detail zásahu. foto: veja
Výkony hasičov hodnotila odborná porota. Pri záchrane ľudí z havarovaného auta ide nielen o čas, dôležitý je každý detail zásahu. foto: veja

 „Družstvá si vyžrebovali modelové situácie, ktoré museli zvládnuť, teda napríklad prípad, keď sa na auto zvalí stĺp elektrického vedenia alebo keď je z jednej či viacerých strán znemožnený prístup. Limit je 15 minút. Rozhodcovia hodnotia bodmi podľa presných pravidiel rýchlosť, taktiku zásahu a kvalitu poskytnutej zdravotnej pomoci,“ približuje priebeh súťaže T. Berzetei. V súťaži napokon Košičania skončili na štvrtom mieste. Majstrami sa stali tak ako vlani hasiči z Nitry.


Foto: Veronika Janušková 

reklamná správa

Čítajte viac: sutaze hasici

Ferko
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím