16.03.20

Z práce rovno do karantény

ilustračné foto: aginginplace.org

Aj Košičania pracujú ako opatrovatelia starých či chorých ľudí v Rakúsku alebo v Nemecku. Väčšina z nich sa strieda v dvojtýždňových turnusoch.

Mnohí sa prepravovali dopravnými spoločnosťami, avšak tie väčšinou pozastavili svoju činnosť. Nepremáva ani medzinárodná autobusová a vlaková doprava. „Ako máme teraz fungovať? Je normálne, že po návrate domov budeme v karanténe a po jej skončení sa budeme zas vracať k svojim klientom?“ - pýtajú sa naši čitatelia.

Komora je proti

Na problém už upozornila aj Komora opatrovateliek Slovenska (KOS), ktorá žiada vládu SR a zástupcov krízového štábu, aby riešili situáciu, v ktorej sa v súvislosti s novým koronavírusom ocitli tisíce slovenských opatrovateľov a opatrovateliek pracujúcich za hranicami Slovenska.

„Nateraz teda hrozí, že opatrovateľ, ktorý je v súčasnosti v zahraničí u klienta, tam bude niekoľko týždňov či mesiacov, čo je absurdné z fyzického aj psychického hľadiska. Opatrovatelia patria medzi pomáhajúce profesie, a teda tak ako zdravotníci by po potvrdení od zamestnávateľa nemali byť v karanténe,“ uviedla komora.

Vláda: Na Slovensku pribudlo v nedeľu celkovo 17 prípadov ochorenia COVID-19

Viac k téme

15.03.20
Vláda: Na Slovensku pribudlo v nedeľu celkovo 17 prípadov ochorenia COVID-19

Nejasné odpovede

Ako by mali postupovať opatrovatelia, sme sa pýtali v piatok ministerstva vnútra, zdravotníctva aj sociálnych vecí a rodiny. Odpoveď sme dostali iba z ministerstva vnútra. „Momentálne nie je žiadne obmedzenie pre vycestovanie mimo územia SR, ktoré by zaviedla Slovenská republika. Cestovať do zamestnania v zahraničí je teda možné,“ dozvedeli sme sa zo Sekcie krízového riadenia ministerstva s odkazom na stránku ministerstva dopravy. Tam sa však o opatrovateľoch nepíše.

Väčšina opatrovateľov situáciu momentálne rieši tak, že sa snažia dopraviť k hraniciam SR, ktoré prejdú peši. Na území Slovenska ich potom čakajú príbuzní, aby im pomohli s návratom domov. Pre opatrovateľov aj pre ich vodičov potom platí, že po príchode musia byť v 14-dňovej karanténe.

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím