01.08.19

Z U. S. Steelu pred veľkým prepúšťaním odchádza kľúčový personálny manažér

foto: Veronika Janušková
Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať:

Dlhoročný viceprezident U. S. Steel Košice pre ľudské zdroje Martin Pitorák ide predčasne do dôchodku.

Rozhodnutie ukončiť svoje pôsobenie v košických oceliarňach potvrdil denníku KOŠICE:DNES, bližšie však o tom nechcel hovoriť. Vraví, že informovať o tom bude v podnikových novinách U. S. Steelu.

„K môjmu pôsobeniu a skončeniu sa budem vyjadrovať v niektorom z najbližších čísel Ocele východu,“ uviedol s tým, že jeho odchod do dôchodku po 38 rokoch v tejto fabrike nie je pre nikoho prekvapením.

„Na úseku ľudských zdrojov som v pozícii viceprezidenta odpracoval posledných 20 rokov a tu je aj odpoveď, že pre mňa to bola úspešná kariéra,“ zhodnotil krátko svoje pôsobenie Pitorák.

Dôchodkový vek dosiahne v máji budúceho roka. Pracovný pomer mu skončí, zrejme dohodou, posledný augustový deň.

reklamná správa

Chýba vám zub a odvaha sadnúť si do kresla?

Implantáty nahradia chýbajúce zuby na 100%. Kvalitný materiál a precízna práca sú základom úspechu.

Zistite viac

Zrušia stovky miest  

Kľúčový personálny manažér opúšťa podnik necelé dva týždne potom, ako prezident U. S. Steelu Košice James Bruno oznámil, že v období do konca roka 2021 spoločnosť a jej dcérske firmy znížia počet zamestnancov o 2 500 ľudí.

Dôvodom je ťažká situácia na trhu s oceľou v Európe, ktorú zaplavuje lacná oceľ z tretích krajín a zaťaženie európskych výrobcov nákladmi na nákup emisných povoleniek a vysokými cenami za elektrickú energiu a jej tarifnými poplatkami. 

Pitorák ani spoločnosť U. S. Steel neodpovedali na otázku, či jeho odchod súvisí s pripravovaným hromadným prepúšťaním. Verejne sa personálny viceprezident vyjadroval tak, že znižovanie nákladov a zvyšovanie produktivity práce je pre oceliarske spoločnosti nevyhnutnosťou, ak chcú prežiť. 

„Situácia na trhu s oceľou je zložitejšia a vyžaduje si razantnejšie riešenia. Konkurencia je oveľa silnejšia, než bola predtým, globalizácia a investície do najnovších technológií menia aj podnikateľské modely. Čoraz viac sa to bude dotýkať zamestnancov,“ napísal v júnovom mimoriadnom vydaní Ocele východu. 

Je možné, že Pitorákovu funkciu už spoločnosť neobsadí novým človekom, ale ju zruší. Od apríla totiž v U. S. Steele vznikla pozícia ďalšieho prezidenta, označená ako „viceprezident pre ľudské zdroje a transformáciu“. 

reklamná správa

Naša karta - aplikácia s ktorou ušetríte!

Stiahnite si ju a zaregistrujte sa do konca roka 2019 úplne zdarma!

Zistite viac

Personalista z Detroitu 

Stal sa ním Karl G. Kocsis, ktorý prišiel do Košíc zo závodu U. S. Steel Corporation na okraji Detroitu, kde bol generálnym manažérom pre ľudské zdroje. Predtým prešiel viacerými pozíciami v centrále v Pittsburghu a v dvoch iných závodoch oceliarskej korporácie. 

Práve Kocsis by mal podľa informácií denníka KOŠICE:DNES v najbližších mesiacoch riadiť v U. S. Steel Košice procesy, ktoré povedú k výraznému zníženiu zamestnanosti. 

V košickom závode, ktorý je najväčším výrobcom ocele v strednej Európe, v súčasnosti pracuje okolo dvanásťtisíc ľudí.


Bol aj hlavným vyjednávačom s odbormi

M. Pitorák nebol len viceprezidentom spoločnosti U. S. Steel ale aj jej konateľom a hlavným vyjednávačom v kolektívom vyjednávaní.

Za zamestnávateľa rokoval s odborovými orgánmi o mzdových otázkach a ďalších pracovných podmienkach. V utorok preto ešte podpísal dodatok kolektívnej zmluvy, ktorý nanovo upravuje program dobrovoľných odchodov do dôchodku.

Podľa dokumentu môže zamestnanec do 22. augusta požiadať o skončenie pracovného pomeru dohodou. Ak jeho nadriadený dá súhlas, že sa jeho pracovné miesto môže byť zrušené, získa odstupné päť až dvanásť mesačných platov v závislosti od toho, koľko mesiacov mu zostáva do dôchodkového veku.

Nie je jasné, či nárok na takúto „jednorazovú mzdu za odpracované roky“ má aj Pitorák, ktorý má okrem pracovnej zrejme aj manažérsku zmluvu. Ak by dodatku podliehal, pri odchode by mu patril ročný zárobok.

Podľa informácií denníka KOŠICE:DNES môže ročný príjem viceprezidenta U. S. Steel Košice začínať pri sume okolo 200-tisíc eur. 

Pitorák nastúpil do VSŽ v roku 1981 hneď o skončení košickej hutníckej fakulty. začínal ako valcovač v studenej valcovni, neskôr ako majster strediska valcových tratí. Vo VSŽ potom zastával niekoľko riaditeľských pozícii, v U. S. Steel bol viceprezidentom pre pracovné vzťahy a motiváciu, od roku 2007 viceprezidentom pre ľudské zdroje.       

reklamná správa

Čítajte viac: u.s.steel

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím