07.12.17

Za 28 rokov daroval už takmer 60 litrov krvi

foto: ps

Tohtoročné odovzdávanie najvzácnejšej tekutiny počas Mikulášskej kvapky krvi sa stalo pre Petra Šebőka najrýchlejšie v živote.

Peter je držiteľom štyroch plakiet vrátane Kňazovického medaily, ktorá sa udeľuje za 100 odberov. Posledný, štvrtý tohtoročný odber, absolvoval včera v „starej“ nemocnici na Rastislavovej ulici. 

Záujem darcov je menší 

V rámci Mikulášskej kvapky krvi si 50-ročný Košičan pripísal na konto 125. odber. Podľa jeho slov zároveň dosiahol osobný rekord - objem 0,4 litra krvi daroval za necelých štyri a pol minúty. Za 28 rokov daroval už takmer 60 litrov životne dôležitej tekutiny.

Pracovník oddelenia dopravy a informačných služieb v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach s darcovstvom začal 12. apríla 1989. „Vtedy sa chodilo darovať krv hromadne. Neskôr som začal chodiť aj sám, aby som mal informácie o mojom zdravotnom stave.

Uvedomoval som si, že zároveň pomôžem ostatným,“ hovorí Šebők.

Podľa jeho vyjadrenia boli v minulosti zamestnávatelia voči darcom ústretovejší. „Predtým ľudia po odbere už nemuseli ísť do práce a mali ďalšie výhody. Dnes už väčšina zamestnávateľov bonusy neposkytuje. Preto zrejme chodí odovzdávať krv menej ľudí,“ konštatuje Šebők.

reklamná správa

ŠKODA Fabia už od 97 Eur mesačne

Od Moris Slovakia s výhodným financovaním a poradenstvom na mieru

Zistite viac

Odchod do „dôchodku“?

Dlhoročný darca sa po odovzdaní krvi cítil skvele fyzicky i duševne. Dodáva, že osobne si nestanovil žiadnu métu, koľko odberov chce ešte podstúpiť. Skôr uvažuje, že s tým zrejme prestane. „Mám už veľmi dopichanú žilu. Krv mi vedia zobrať len z pravej ruky. Uvidím, či mi to lekári v ďalších rokoch ešte dovolia,“ dodal. 

Adriana Slivková, zástupkyňa vedúceho lekára Národnej transfúznej služby uviedla, že mobilné darovacie akcie sa tešia obľube obyvateľov i zamestnancov podnikov, ktoré navštevujú. „Darca musí spĺňať vek nad 18 rokov. Ráno je dobré si dať sladké, nemastné raňajky, vypiť veľa tekutín a prísť v dobrej fyzickej kondícii,“ hovorí Slivková.  Dodala, že spôsobilosť na darovanie krvi posúdi prítomný lekár pomocou prvotného dotazníka a následného testovania krvi.

Ďalšie výjazdové odbery v Košiciach

8. 12. Farnosť Sv. Rodiny, Furča, Košice 
9. 12. Riders Pub, Južná tr. 48, Košice
12. 12. MŠ, Zupkova 37, Furča, Košice

 

Struk
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím