19.04.19

Zamestnanci U. S. Steel môžu zostať doma aj po sviatkoch. V podniku tiež stopli nadčasy

foto: Veronika Janušková

Časť zamestnancov U. S. Steel Košice si predĺži veľkonočné sviatočné voľno. Rozhodlo im to vedenie spoločnosti, ktoré im ponúklo, že môžu zostať doma bez nároku na plat až do konca apríla.

O spôsobe podávanie žiadostí o pracovné voľno bez náhrady mzdy informovalo zamestnancov písomne oddelenie ľudských zdrojov. V oznámení sa píše, že dôvodom opatrenia je „zhoršujúce sa podmienky na trhu s oceľou“, ako aj nadchádzajúce veľkonočné sviatky.

V košických oceliarňach mohli zamestnanci odísť na neplatenú dovolenku od 17. apríla. Foto: Veronika Janušková
V košických oceliarňach mohli zamestnanci odísť na neplatenú dovolenku od 17. apríla. Foto: Veronika Janušková

O žiadosti rozhoduje nadriadený pracovníka, ktorý má pri rozhodovaní prihliadať na prevádzkové možnosti pracoviska aj na nutnosť bezproblémového zabezpečenia pracovných úloh.

Zamestnanec, ktorý pôjde na neplatenú dovolenku, sa musí do ôsmich dní prihlásiť ako samoplatiteľ do svojej zdravotnej poisťovne a uhradiť jej preddavky na zdravotné poistenie. Minimálny mesačný odvod je 66,78 eura.

reklamná správa
 

Komplikované podmienky 

U. S. Steel Košice opatrenie vysvetľuje tak, že aj keď zvyšovanie životnej úrovne zamestnancov bolo a je jej zámerom, podmienky na trhu sú komplikované a kľúčové ukazovatele výkonnosti výrobného sektora po niekoľko mesiacov po sebe klesajú.

„Toto priamo ovplyvňuje oceliarske odvetvie a U. S. Steel Košice musí zvládať tieto situácie takým zodpovedným spôsobom, aby to pomohlo zaistiť budúcnosť spoločnosti,“ povedal hovorca spoločnosti Ján Bača.

Vedenie spoločnosti na čele s prezidentom Jamesom Brunom dalo nadriadeným pokyn, že udelenie neplateného voľna zamestnancom, nesmie viesť k zvýšeniu nadšasovej práce na príslušnom organizačnom útvare. 

Vedenie U.S.Steel Košice na čele s J. Brunom reaguje na pokles odbytu ocele znižovaním personálnych nákladov. Foto: Veronika Janušková
Vedenie U.S.Steel Košice na čele s J. Brunom reaguje na pokles odbytu ocele znižovaním personálnych nákladov. Foto: Veronika Janušková

Ušetria aj na príplatkoch 

Podľa informácii denníka KOŠICE:DNES boli zároveň v niektorých častiach závodu nadčasy, za ktoré sú podľa zákona príplatky k základnej mzde, zakázané úplne. Ide o prevádzky, na ktorých sa pracuje aj cez víkend či sviatky, teda aj vo výrobe či expedícii. Dôvodom je pokles zákaziek.  

Košický podnik americkej oceliarskej korporácie využíva niekoľko nástrojov ako pri zhoršení podmienok na trhu s oceliarskymi produktmi znížiť prevádzkové náklady. 

reklamná správa

Mali aj iné opatrenia 

Napríklad v roku 2015 pre prepad odbytu spôsobenom masívnym dovozom lacnej čínskej ocele do Európy v závode zaviedli štvordňový pracovný týždeň. Najradikálnejším úsporným opatrením bolo rušenie pracovných miest v administratíve v roku 2016. 

Šesť mesiacov po sebe bolo vtedy každý mesiac pre nadbytočnosť prepustených 28 alebo 29 ľudí. Spoločnosť v ťažkých časoch tiež niekoľkokrát spustila program predčasných odchodov zamestnancov do dôchodku výmenou za niekoľkomesačné odstupné. 

reklamná správa

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím