08.11.18

Vo firmách košického podnikateľa stíhaného v daňovej megakauze zasahovali kriminalisti finančnej správy

foto: Veronika Janušková

V sídle viacerých firiem, za ktorými stojí košický podnikateľ Gabriel Klein, dnes zasahoval kriminálny úrad Finančnej správy Slovenskej republiky v spolupráci s Národnou kriminálnou agentúrou.

Príslušníci obidvoch štátnych zložiek sa vo štvrtok pohybovali v budove na Popradskej ulici v Košiciach. Zásah pre denník KOŠICE:DNES potvrdila hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová s tým, že pre prebiehajúce procesné úkony nemôže poskytnúť viac informácií.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Obvinený od roku 2009

Adresu na Popradskej má spoločnosť Investičná Správcovská a ďalšie firmy, v ktorých je konateľkou Kleinova manželka. Ich jediným spoločníkom je schránkova firma Chrysso so sídlom na Marschallových ostrovoch, ktoré poskytujú maximálnu anonymitu vlastníkom.

Podľa viacerých zdrojov aj písomných dokumentov, ktoré má denník KOŠICE:DNES k dispozícii, za firmy vystupuje aj ich fakticky ovláda Klein. Tento podnikateľ je od roku 2009 obvinený z rozsiahlych podvodov s nadmernými odpočtami DPH, ktoré mal spáchať ako hlava zločineckej skupiny. 

Škodu na štáte polícia vyčíslila na 17,8 milióna eur. Vyšetrovanie ukončila po deviatich rokoch v decembri 2017 a navrhla Kleina a ďalších dvadsať obvinených postaviť pred súd. Špeciálna prokuratúra odvtedy nerozhodla, či ich postaví pred súd. 

Kriminalisti finančnej správy pred budovu, v ktorej sídlia firmy spájané so stíhaným podnikateľom. Foto: Iveta Vaculová
Kriminalisti finančnej správy pred budovou, v ktorej sídlia firmy spájané so stíhaným podnikateľom. Foto: Iveta Vaculová

Daňový riaditeľ sedí za inú vec

Spolu s Kleinom je obvinený aj bývalý riaditeľ Daňového úradu Košice IV, ktorého v roku 2007 menoval do funkcie šéf finančnej správy Igor Šulaj zo Smer-u. Prokopič je už vo väzení za inú trestnú vec. Vlani sa v dohode o vine a treste s prokuratúrou priznal, že ako organizátor daňových machinácií vymyslel sofistikovaný fakturačný reťazec medzi firmami, ktoré predstierali obchody s cukrom a olejom. 

Denník KOŠICE:DNES má výpoveď jedného z obvinených zo skupiny, ktorej podľa polície šéfoval Klein. Tvrdil, že podnikateľ sa mu chválil, že za dosadenie Prokopiča do vedenia daňového úradu zaplatil deväť miliónov korún. Kleinove firmy vlastnia rozsiahly majetok. Patrí im napríklad hotel Chrysso na Zvonárskej či výrobňa cestovín v Malej Ide. Podnikateľ a jeho manželka jazdia na autách značky Porsche. Kleinov advokát Ivan Homza vo štvrtok na žiadosť o vyjadrenie zaslanú emailom nereagoval.

Portál aktuality.sk dnes zverejnil článok, v ktorom Kleina prirovnal k Ladislavovi Bašternákovi. Podnikateľa, ktorý obchodoval s Róbertom Kaliňákom a v jeho byte býva Róbert Fico (obaja Smer), včera neprávoplatne odsúdil súd za daňový podvod na päť rokov väzenia.  

Aktuality.sk vychádzali z viacerých textov denníka KOŠICE:DNES.  

Gabriela Kleina vyšetrovali v niekoľkých trestných veciach. Odsúdený nikdy nebol. Foto: Veronika Janušková
Gabriela Kleina vyšetrovali v niekoľkých trestných veciach. Odsúdený nikdy nebol. Foto: Veronika Janušková

Pálili účtovníctvo 

Kriminalisti finančnej správy zasahovali dnes aj na Bardejovskej ulici v Košiciach. Informoval o tom na svojom webe denník KORZÁR. Podľa jeho informácií zadržali dve osoby pri pálení účtových dokladov. Kleina Korzár v súvislosti s prípadom nemenoval. Firma Investičná Správcovská ale vlastní v tejto lokalite vedľa areálu Dopravného podniku mesta Košice rozsiahle pozemky. Podľa jej investičného zámeru chce na nich vybudovať nákupný park za desať miliónov eur.        

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

(ROK)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím