09.12.19

Petrovčik dostal tretiu pokutu. Zrážajú mu aj časť platu starostu

foto: Veronika Janušková
Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora
Zdieľať:

 AKTUALIZOVANÉ 

Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) včera uložilo svojmu poslancovi Igorovi Petrovčikovi (exSPOLU) pokutu vo výške 1 061 eur.

Petrovčika, ktorý je aj starostom košického Starého Mesta a poslancom mesta Košice, župní poslanci potrestali za to, že vo svojich majetkových priznaniach verejného funkcionára za roky 2016, 2017 aj 2018 neuviedol, že má dlhy. Od roku 2007 je pritom ako fyzická osoba – podnikateľ v konkurze, do ktorého si veritelia na jeho začiatku prihlásili pohľadávky za viac ako milión eur.

„Bolo preukázané, že porušil povinnosť, ktorá mu vyplýva z ústavného zákona. V oznámení uviedol neúplné a nepravdivé údaje o svojich majetkových pomeroch,“ píše sa v rozhodnutí, ktoré spracoval Jaroslav Hlinka (nezávislý), predseda komisie na ochranu verejného záujmu pri krajskom zastupiteľstve.

Schválením rozhodnutia sa tak uzavrela séria konaní o ochrane verejného záujmu, ktoré proti Petrovčikovi viedlo aj zastupiteľstvo Starého Mesta a mestské zastupiteľstvo. Od prvého dostal za zamlčanie záväzkov pokutu 1 748 eur, od druhého 135 eur.

Výšky pokuty sú v takýchto prípadoch podľa zákona fixné, vypočítavajú sa z príjmu verejného funkcionára za predchádzajúci rok, poslanci ich nemohli znížiť ani zvýšiť. Všetky zastupiteľstvá začali svoje konania po článkoch v denníku KOŠICE: DNES, ktoré informovali o okolnostiach Petrovčikovho konkurzu.

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac

Žiadna kritika 

V krajskom zastupiteľstve je Petrovčik členom Klubu nezávislých poslancov KSK, ktorý podporuje župana Rastislava Trnku (nezávislý). V rozprave k pokute ho ani poslanci z iných klubov za jeho pochybenia nekritizovali.

Nevyjadril sa ani Petrovčik, poslanci pred hlasovaním dostali iba jeho písomné vyjadrenie. V ňom opakuje, že záväzky nedal do oznámení „nedopatrením a nevedomosťou“. Naďalej rozvíja teóriu o tom, že sa domnieval, že dlhy, ktoré sa „vzťahujú k podnikaniu SZČO a sú súčasťou konkurzného konania“, nemusí priznávať.

„Táto skutočnosť ma, samozrejme, veľmi mrzí a dodatočne sa za to ospravedlňujem,“ napísal. Takúto jeho obranu už skôr v zastupiteľstve mestskej časti spochybnil poslanec Michal Djordjevič (nezávislý). „Každoročne systematicky zatajoval tieto záväzky napriek tomu, že má vysokoškolské ekonomické vzdelanie a istotne rozumie slovu záväzok,“ povedal.

Je ako v exekúcii

Uložením poslednej pokuty kauza pre Petrovčika nekončí. Nová správkyňa jeho konkurzu Viera Dobrovolská koncom novembra oznámila, že mu začne zrážať väčšiu časť jeho starostovského platu. Petrovčik zarába 3 063 eur, ale správkyňa nespresnila, koľko mu z nej ponechá. V takých prípadoch sa postupuje rovnako ako pri exekúcii, teda by mu malo zostať životné minimum (219 eur) plus prípadné dávky na vyživované osoby.

reklamná správa
 

„Úpadca zároveň dobrovoľne súhlasil z iných príjmov odvádzať príslušnú časť na konkurzný účet zriadený novou správkyňou,“ píše sa v zápisnici zo zasadnutia veriteľského výboru v polovici novembra.

O aké príjmy ide, nie je jasné. Petrovčik ešte dostáva odmenu ako poslanec župy a mesta, dokopy asi tisíc eur mesačne. Denník KOŠICE:DNES informoval aj tom, že má príjem z podnájmu bytu na Ulici kpt. Nálepku, v ktorom si uvádza trvalý pobyt. Petrovčik po nástupe do funkcie starostu prenechal firmu, ktorá prevádzkovala čerpaciu stanicu Slovnaft na Hutníckej ulici, svojmu bratrancovi. Nechce však povedať, či má z nej stále príjem.

Našli sa aj pozemky 

Dobrovolská si vylustrovala aj to, že Petrovčik vlastní podiely na pozemkoch v troch katastroch v okrese Prešov. Predchádzajúca správkyňa Alexandra Chapčáková ich do konkurznej podstaty nezapísala, Petrovčikovi za takmer desať rokov nesiahla na žiadne príjmy. Nezriadila ani konkurzný účet. V súčasnosti ju v rámci štátneho dohľadu preveruje ministerstvo spravodlivosti.

Aj na spoluvlastníctvo pozemkov upozornil denník KOŠICE:DNES. „Budú zapísané správcom do konkurznej podstaty a speňažované,“ potvrdila na veriteľskom výbore Dobrovolská.
 

Čítajte aj:

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím