28.02.18

Zavraždený novinár chcel písať o Talianovi. Blízko k nemu má košická politická strana

Foto:TASR

Posledný prípad, na ktorom pracoval zavraždený reportér Aktualít Ján Kuciak, sa týkal Antonina Vadalu. Talian vyše desať rokov podniká najmä na Zemplíne v poľnohospodárstve a so solárnymi elektrárňami. Na obidve oblasti čerpal eurodotácie.

Portál Aktuality a ďalšie médiá s odvolaním sa na talianske súdne dokumenty priniesli informáciu, že Vadala bol v Taliansku obvinený a oslobodený v kriminálnom prípade silnej mafiánskej skupiny ´Ndrangheta z Kalábrie. Informovali tiež, že po príchode na Slovensko Vadala v roku 2011 založil s Máriou Troškovou, súčasnou asistentkou premiéra Róberta Fica zo Smeru, firmu Gia Management. Bývalý poslanec Smeru a terajší šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády  Viliam Jasaň zasa zakladal firmu, ktorej konateľom je dnes Vadala. Trošková Jasaňovi robila krátko poslaneckú asistentku.

VIDEO: Pietna spomienka na Jána Kuciaka a jeho priateľku v Košiciach

Denník KOŠICE:DNES včera zistil, že Vadala sa pohyboval aj v prostredí iného politického subjektu. Ide o regionálnu stranu Šport do Košíc a na Východ, ktorej predsedom a zakladateľom je košický podnikateľ Igor Sidor.

Majú osem poslancov 

V politike začala strana pôsobiť pred komunálnymi voľbami v roku 2014 najprv ako „občianska platforma" odčlenená z občianskeho združenia Vráťme deťom Šport do Košíc, ktorá organizovala športové akcie pre mládež a podporovala výstavbu ihrísk. Zakladajúci snem súčasnej politickej strany bol v Košiciach júni 2017.

Sidor bol za vlády Ivety Radičovej poslancom Národnej rady za MOST – HÍD a krajským funkcionárom tejto strany v Košiciach. MOST – HÍD vtedy v košickom mestskom zastupiteľstve vytvoril koalíciu so Smerom. V roku 2012 Sidor so slovensko–maďarskej strany odišiel. Dnes má jeho nová strana v mestskom parlamente druhý najpočetnejší klub zložený z ôsmich poslancov. Prvý má Smer a členovia týchto klubov väčšinou hlasujú jednotne.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Prokurista na kandidátke 

Sidor sa mandátu mestského poslanca vzdal v lete po tom, čo ho policajti prichytili šoférovať pod vplyvom alkoholu. Okrem neho má Vadala na sociálnej sieti Facebook ako priateľov piatich mestských poslancov za stranu Šport do Košíc a na Východ. Sú to Emil Petrvalský, Iveta Kijevská, Igor Jutka, Tibor Bacsó a Ján Sekáč. Okrem Sekáča sú všetci aj okresní predsedovia strany. 

Marek Švingál robí talianskemu podnikateľovi vo firmách prokuristu. V župných voľbách kandidoval za Šport do Košíc a na Východ.
Marek Švingál robí talianskemu podnikateľovi vo firmách prokuristu. V župných voľbách kandidoval za Šport do Košíc a na Východ. (Foto: FB ŠKV)

Šport do Košíc a na Východ mal svojich kandidátov i v novembrových župných voľbách. S číslom 64 sa o zvolenie za poslanca Košického samosprávneho kraja uchádzal aj právnik Marek Švingál z Michaloviec. Švingál je prokuristom, teda vykonávateľom právnych úkonov týkajúcich sa prevádzky podniku, v obchodnej spoločnosti Prodest. Vadala je v nej konateľom a podľa súdneho povolenia na odpočúvanie zverejneného denníkom SME firmu monitorovala Slovenská informačná služba. Michalovský právnik je zapísaný ako prokurista aj v michalovskej eseročke Vadala Group.

Sidor: Žiadne aktivity

Sidor povedal, že s Vadalom sa pozná od roku 2016, kedy chcel podľa neho kúpiť jeho administratívnu budovu v Košiciach. „K predaju nedošlo, banka mu nedala úver,“ hovorí. Tvrdí, že s Talianom nemajú žiadne spoločné aktivity a nič nevie o jeho príspevkoch z eurofondov. „Viem len, že vlastnil niekoľko podnikateľských objektov, ktoré prenajímal,“ dodal. Na otázku o vzťahu Vadalu k strane neodpovedal. Odmietol ale, že by taliansky podnikateľ Šport do Košíc a na Východ financoval.

 Igor Sidor vraví, že s Antoninom Vadalom dohadoval len jeden obchod, aj ten nevyšiel. Foto: Veronika Janušková
Igor Sidor vraví, že s Antoninom Vadalom dohadoval len jeden obchod, aj ten nevyšiel. Foto: Veronika Janušková

Bol na akciách strany

Z poslancov Košíc za túto stranu sa denníku KOŠICE:DNES podarilo spojiť s Jutkom a Bacsóm. Jutka povedal, že Vadalu videl raz v živote. „Stretli sme sa na straníckej akcii. Inak ho nepoznám,“ uviedol a odporučil klásť otázky o Talianovi Sidorovi. 

Bascó si spomína na jedno alebo dve stretnutia s tým, že to bolo na straníckej alebo inej spoločenskej akcii. „Vizuálne viem, kto to je. Podali sme si ruky, predstavili sa a to bolo všetko,“ povedal.

O zakladajúcom sneme novej košickej politickej strany v júni 2017 informoval portál kosickespravy.sk. Jeden z čitateľov v diskusii pod článkom napísal negatívny komentár na Sidora. Hneď v ďalšom diskusnom príspevku šéfa strany bránil Vadala.

Krajský poslanec Milan Potocký: Foto: Veronika Janušková
Krajský poslanec Milan Potocký: Foto: Veronika Janušková

 

Krajský poslanec: Vadala mi povedal, že strana je jeho

Jednu osobnú skúsenosť s A. Vadalom mal poslanec Košického samosprávneho kraja a novinár Milan Potocký. V župných voľbách získal 4703 hlasov, čo bol v obvode Michalovce najlepší výsledok z kandidátov pravicových opozičných strán OĽANO, SaS, KDH, NOVA. 

Denníku KOŠICE:DNES opísal, že na návrh tretej osoby sa s Talianom stretol v januári v michalovskej kaviarni. „Nikdy predtým ani potom som ho nevidel. Povedal, že je z
Kalábrie a pýtal sa ma, či chcem kandidovať za primátora Michaloviec, či pôjdem proti Smeru, prípadne kto ďalší bude opozícia Smeru a s kým sa spojíme,“ povedal Potocký. 
Potocký vraví, že reč prišla aj na stranu Šport do Košíc a na Východ. „Povedal mi lámanou slovenčinou, že táto strana je jeho majetkom, že mu patrí a že zvažuje nejaké koalície do komunálnych volieb,“ spomína poslanec. 

Potocký sa v Michalovciach angažoval v skupine aktivistov, ktorí kritizovali zámer na zavedenie plateného parkovania cez firmu EEI. Hovorí, že stretnutie s Talianom ukončil odpoveďou, že ešte nie je rozhodnuté, kto z aktivistov pôjde do primátorských volieb. „Zdalo sa mi divné, že takýto človek sa zaujíma o to, kto je v meste proti Smeru. Potom som prišiel domov a  v obchodnom registri na internete som si našiel prepojenia Vadalu na Troškovú a Jasaňa,“ dodáva. 


Čítajte aj: 

Čítajte viac: vrazda jana kuciaka

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím