11.02.19

Železničná stanica je pre nevidiacich bezpečnejšia

foto: Veronika Janušková
Ferko
Ľubomír Ferko
redaktor
Zdieľať článok:

Košická železničná stanica sa priblížila k štandardu podobných zariadení vo vyspelej Európe. Na dlažbu jej vestibulu  nainštalovali vodiace pruhy pre nevidiacich a slabozrakých.

Pásy, ktoré uľahčujú život zrakovo hendikepovaným ľuďom, pochválil jeden z cestujúcich. Hovorí, že doteraz ich videl iba na zrekonštruovaných križovatkách. 

„Vo vnútri nejakej budovy som sa s niečím takým ešte nestretol. Myslím, že zo strany železničiarov je to chvályhodný počin,“ napísal denníku KOŠICE:DNES.  

reklamná správa

Ešte križovatky a stopky

Hovorca spoločnosti Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) Michal Lukáč informoval, že podobné pásy sú už aj na druhom a treťom podlaží budovy stanice. 

„Program pre nevidiaciach a slabozrakých tam bol zrealizovaný pri kompletnej výmene pôvodnej dlažby. Keďže II. etapa plynule nadväzovala na I. etapu, inštalácia spomínanej dlažby bola z dôvodu možného poškodenia odložená na neskoršie obdobie. Ešte je potrebné okrem vodiacich pásov osadiť križovatky a stopky. Celkovo by mala byť inštalácia ukončená do 15. februára tohto roku,“ povedal Lukáč.

Vodiace pruhy vo vestibule pomôžu lepšej orientácii nevidiacich. foto: Veronika Janušková
Vodiace pruhy vo vestibule pomôžu lepšej orientácii nevidiacich. foto: Veronika Janušková

Európsky štandard 

Podľa neho  sú v súčasnosti prvky pre slabozrakých a nevidiacich štandardom vybavenia železničných staníc vo vyspelej Európe. Na košickej stanici iniciovali ich osadenie spoločnosť ŽSR a RAIL Group, ktorá budovu revitalizuje.

Počin železničiarov si už všimli aj členovia Občianskeho združenia Bez bariéry, ktoré združuje hendikepovaných občanov. Železniciam  poďakovali za ďalšie z opatrení pre rozšírenie mobility zdravotne postihnutých cestujúcich tak, ako to je v zmysle štandardov v ostatných krajinách EÚ.   

Kompletný program pre zrakovo hendikepovaných ukončia na budúci týždeň. foto: Veronika Janušková
Kompletný program pre zrakovo hendikepovaných ukončia na budúci týždeň. foto: Veronika Janušková

Ďalšie pribudnú

Vodiace pruhy pre nevidiacich sú na východnom Slovensku  už nainštalované aj na železničných staniciach Trebišov, Poprad-Tatry, Tatranská Polianka a na nástupišti v Prešove. Budú však pribúdať aj v ďalších mestách a obciach. V Spišskej Novej Vsi ich osadia v rámci už prebiehajúcej rekonštrukcie budovy stanice. Nasledovať budú stanice v Štrbe, Michalovciach, Príbeníku a v Čiernej nad Tisou. 

reklamná správa

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

S aplikáciou NAŠAKARTA v Bowling spot zľava 40 % na Bowling

Zistite viac

Čítajte viac: zeleznicna stanica

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím