30.06.20

Zmení sa legendárny štadión Lokomotívy na obytnú zónu?

foto: Veronika Janušková

Snaha speňažiť pozemky v čermeľskom areáli Lokomotívy Košice, kde pôsobili slávne kluby futbalistov, basketbalistiek, zápasníkov a ďalších profesionálnych i amatérskych športovcov, pokračuje. Po výstavbe piatich dvojpodlažných dvojdomov, ktoré čakajú na svojich nájomníkov alebo majiteľov, chce spoločnosť Košická investičná vybudovať na dvoch nevyužívaných tréningových futbalových ihriskách buď apartmánovo-športový areál, alebo verejné športovisko. V ankete obyvateľov priľahlých ulíc neprešiel ani jeden návrh.

Začiatkom júna požiadal investor Košická investičná, s. r. o., v zastúpení Juraja Múdreho, o stanovisko k investičnému zámeru „Apartmánové byty pre športovcov – 2. etapa, Čermeľská cesta“. Miestnemu úradu Sever ponúkala dve alternatívy výstavby v zadnej časti areálu za tribúnou legendárneho štadióna, kde sa nachádzajú dve dlhodobo nevyužívané tréningové futbalové ihriská.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

Byty verzus hlučné športoviská

Prvá verzia ráta s výstavbou šiestich štvor- až päťpodlažných domov určených pre športovcov. Ako sa uvádza v technickej správe projektu, apartmány by mali byť určené na dočasné ubytovanie a športové vyžitie pre športovcov hosťujúcich v košických kluboch, prípadne by slúžili na dlhodobý prenájom, alebo na ich odkúpenie. Ich súčasťou by bolo 11 „nerušivých vonkajších a vnútorných športovísk“, ako napr. vonkajší bežecký ovál, tenisové a bedmintonové kurty, multifunkčné inhrisko, wellness a iné.

Na stránke sport-lokomotiva.sk, ktorá stavebný zámer predstavuje, sa píše, že projekt ráta s 81 ubytovacími jednotkami rôznych veľkostí a dispozícií. Podmienkou kúpy alebo prenájmu apartmánu bude členstvo minimálne jedného rodinného príslušníka v športovom klube.

Podľa alternatívneho návrhu by v areáli malo vyrásť verejné športovisko s najväčším skejtparkom a hokejovým ihriskom na Slovensku aj s nočným osvetlením, klzisko, basketbalové a multifunkčné ihrisko, bikrosový areál a tanečná plocha s pódiom pre kultúrno-spoločenské podujatia. Areál by mal fungovať nonstop a jeho súčasťou by mala byť aj ubytovňa pre športovcov s kapacitou pre 100 ľudí.

Občania sú proti

Starosta mestskej časti Sever František Ténai (koalícia pravicových strán) oslovil obyvateľov približne 200 rodinných domov z okolitých ulíc, aby vyjadrili svoj názor na investičný zámer v dotazníku. Informácia bola tiež zverejnená na webe Severu.

„Spätne sme obdržali názor 174 občanov, z ktorých sa štyria kladne vyjadrili k prvému variantu, 43 bolo kladných odpovedí k druhému variantu a 127 stanovísk bolo proti obom zámerom,“ uviedol vedúci oddelenia rozvoja miestneho úradu Ján Hučko.

Komisia rozvoja tak oba návrhy „Apartmánové byty pre športovcov – 2. etapa, Čermeľská cesta“ zamietla, z čoho budú vychádzať aj na rokovaní miestneho zastupiteľstva. 

Zasadnutia sa zúčastnili aj členovia OZ Za štadiónom. „Sme za športovisko, ale treba definovať aké a čo tam konkrétne bude. Nie každému bude vyhovovať, že tam bude niekto búchať na bikrose,“ uviedla obyvateľka lokality Mária Fielčiková.

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Rozpor s územným plánom

Podľa územného plánu sú plochy Lokomotívy Košice určené na šport a rekreáciu. Iné stavby tu možno umiestniť len ako doplnkové funkcie, ktoré „svojím charakterom nie sú rušivé voči základnej funkcii“.

Doplnkové funkcie môžu zaberať najviac 19 percent z celkovej plochy areálu. Práve prekročením tohto limitu, ktorý stanovuje záväzný regulatív územného plánu, zdôvodňuje stavebný úrad, prečo nevydal rozhodnutie o umiestnení stavby ešte minulý rok.

Odvoláva sa na posudok znalca z geodézie a kartografie Milana Hačka, ktorý zistil, že areál tvorí 108 parciel s celkovou výmerou vyše 88-tisíc metrov štvorcových. Z toho plochy, ktoré majú inú funkciu ako šport, stanovil na vyše 24-tisíc štvorákov, čo predstavuje 27,3 percenta. „Z predloženej analýzy vyplýva, že regulatív územného plánu nie je splnený už v súčasnej dobe,“ uviedol Hačko.

Znalecký posudok si v minulosti nechalo vypracovať občianske združenie Za štadiónom. Založili ho ľudia bývajúci v okolí športového areálu, ktorí dlhodobo namietajú rozpor výstavby na Lokomotíve s územným plánom.

Komisie rozvoja sa zúčastnili aj členovia OZ Za štadiónom. Foto: Veronika Janušková
Komisie rozvoja sa zúčastnili aj členovia OZ Za štadiónom. Foto: Veronika Janušková
 
„Kreujú“ športové občianske združenie

Stavebný úrad už v roku 2013 na Lokomotíve povolil firme Eye, s. r. o., výstavbu piatich dvojpodlažných dvojdomov „apartmánového typu“. Na papieri boli tiež určené pre športovcov. Podľa stránky firmy sú štyri dvojdomy rezervované. V minulosti sa predávali za cenu od 263- do 339-tisíc eur.


Spoločnosť Eye a firma Košická investičná, ktorá má v pláne na Lokomotíve budovať, sú personálne prepojené cez Ladislava Moravského. Telefonicky sme sa ho opýtali, či sú vybudované dvojdomy rezervované pre športovcov. „Áno, všetci sme športovci. Máme občianske združenie, ktoré má v náplni aj športové účely všeobecne,“ uviedol Moravský. Na otázku, ako sa volá občianske združenie a akým športovým aktivitám sa venuje, odpovedal, že sa ešte len „kreuje“. Na ďalšie otázky odmietol odpovedať a telefón zložil.

Ako vníma investor Košická investičná, s. r. o., rozhodnutie komisie rozvoja mestskej časti Sever, sme sa opýtali Juraja Múdreho, ktorý spoločnosť úradne zastupuje

„Nevedeli sme o tom, počkáme si na oficiálnu odpoveď od mestskej časti,“ uviedol Múdry.


Foto: Veronika Janušková 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím