14.09.19

Zoo Košice otvorila vonkajšiu expozíciu pôvodných druhov plazov a obojživelníkov

foto: tasr

Vonkajšiu expozíciu pre pôvodné druhy plazov a obojživelníkov v sobotu slávnostne otvorila Zoologická záhrada (zoo) Košice. Náklady na jej vytvorenie si vyžiadali sumu približne 100.000 eur. Ako za košickú zoo TASR informovala Eva Malešová, ide o tretiu väčšiu investíciu v rámci projektu prihraničnej slovensko-maďarskej spolupráce ZOO4NAT, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskej únie (EÚ).

Expozícia je rozdelená do troch častí a každá z nich má tri kóje. Tie sa stali novým domovom pre ropuchu bradavičnatú, skokana zeleného, korytnačku močiarnu, vretenicu severnú, užovku obojkovú, jaštericu zelenú, jaštericu murovú a rosničku zelenú. „Snažili sme sa upozorniť na tieto druhy aj preto, že v prírode ich počet ubúda. Pritom sú nezastupiteľnou súčasťou potravinového reťazca. Ide o nenápadné, ale veľmi dôležité živočíchy. Aj keď na mnohých ľudí pôsobia odpudivo, sú užitočné napríklad aj  pri znižovaní škodlivého hmyzu či počtov hlodavcov,“ vysvetlil riaditeľ zoo Erich Kočner.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Súčasťou komplexu sú aj nadrozmerné 3D modely jašterice zelenej a vretenice severnej. Návštevníci sa o živote uvedených zvierat dozvedia viac aj prostredníctvom interaktívnej tabule. Vonkajšiu expozíciu pre pôvodné druhy plazov a obojživelníkov nájdu návštevníci v tesnej blízkosti surikát.

Celkový rozpočet projektu pod názvom Slovenské a maďarské zoologické záhrady pre zachovanie pôvodnej fauny v prihraničných regiónoch - ZOO4NAT, v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko, predstavuje 1,215 milióna eur. Zoo Košice sa na čerpaní rozpočtu podieľa čiastkou 541.000 eur s päťpercentnou spoluúčasťou a zoo Budapešť ako hlavný partner preinvestuje približne 675.000 eur.

foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Čítajte viac: zoo kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím