14.09.19

Zoo Košice otvorila vonkajšiu expozíciu pôvodných druhov plazov a obojživelníkov

foto: tasr

Vonkajšiu expozíciu pre pôvodné druhy plazov a obojživelníkov v sobotu slávnostne otvorila Zoologická záhrada (zoo) Košice. Náklady na jej vytvorenie si vyžiadali sumu približne 100.000 eur. Ako za košickú zoo TASR informovala Eva Malešová, ide o tretiu väčšiu investíciu v rámci projektu prihraničnej slovensko-maďarskej spolupráce ZOO4NAT, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskej únie (EÚ).

Expozícia je rozdelená do troch častí a každá z nich má tri kóje. Tie sa stali novým domovom pre ropuchu bradavičnatú, skokana zeleného, korytnačku močiarnu, vretenicu severnú, užovku obojkovú, jaštericu zelenú, jaštericu murovú a rosničku zelenú. „Snažili sme sa upozorniť na tieto druhy aj preto, že v prírode ich počet ubúda. Pritom sú nezastupiteľnou súčasťou potravinového reťazca. Ide o nenápadné, ale veľmi dôležité živočíchy. Aj keď na mnohých ľudí pôsobia odpudivo, sú užitočné napríklad aj  pri znižovaní škodlivého hmyzu či počtov hlodavcov,“ vysvetlil riaditeľ zoo Erich Kočner.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Súčasťou komplexu sú aj nadrozmerné 3D modely jašterice zelenej a vretenice severnej. Návštevníci sa o živote uvedených zvierat dozvedia viac aj prostredníctvom interaktívnej tabule. Vonkajšiu expozíciu pre pôvodné druhy plazov a obojživelníkov nájdu návštevníci v tesnej blízkosti surikát.

Celkový rozpočet projektu pod názvom Slovenské a maďarské zoologické záhrady pre zachovanie pôvodnej fauny v prihraničných regiónoch - ZOO4NAT, v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko, predstavuje 1,215 milióna eur. Zoo Košice sa na čerpaní rozpočtu podieľa čiastkou 541.000 eur s päťpercentnou spoluúčasťou a zoo Budapešť ako hlavný partner preinvestuje približne 675.000 eur.

foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Čítajte viac: zoo kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím