07.04.16

V ZOO sa narodila ťava aj dvojčatá paovce

Uplynulý týždeň bol v košickej zoologickej záhrade veľmi plodný. A to doslova. V nedeľu sa narodilo trináste mláďa ťavy dvojhrbej a v pondelok zasa dvojčatá paovce hrivnatej.  Matkou novorodenej ťavy je desaťročná samica April, ktorá prišla do Košíc ešte ako poldruharočné mláďa zo ZOO Brno. Otcom sa stal prvý raz v Košiciach samec Rómeo, ktorý prišiel zo zooparku vo Vyškove. "Ťavička sa má k svetu, matka sa o ňu vzorne stará. Ťava rodí po trinásťmesačnej gravidite jedno mláďa, ktoré váži cca 35 kg. Dojčí ho rok, aj keď potomok po šiestich mesiacoch začína konzumovať tuhú potravu. Ťavy chováme od roku 1988 a košická ZOO patrí k najúspešnejším chovateľom v strednej Európe. Prvé mláďa sa narodilo pred pätnástimi rokmi a bol to samček. V súčasnosti stádo tiav pozostáva z dvoch samíc, Vandy a April, samca Rómea, samičky Isabely a najnovšieho prírastku," vysvetlil inšpektor chovu Jozef Lenard.  
Mlada tava
  V ZOO sa tešia aj z dvojčiat paovce hrivnatej, ktorá pochádza zo severnej Afriky a ich samce vynikajú dlhými silnými rohami. Napriek tomu, že paovce sa chovajú v Košiciach už od roku 1989 nový prírastok vyvoláva obavy. A nie len preto, že už sedem rokov sa žiadna paovca hrivnatá v Košiciach nenarodila. "Ide o mladú samicu, ktorá s tým ešte nemá skúsenosti. Zvyčajne sa totiž rodí jedno mláďa," priblížil Lenard.  
Mlada tava
Mlada tava
  (SUL) Foto: ZOO Košice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím