27.02.19

Kontrolór meganájomné prehliadol zámerne, tvrdí Trnka. Hudák ho vyzýva nech o tom ukáže doklad

foto: Veronika Janušková

Po riaditeľke Spojenej školy v Dobšinej, ktorá má pobočku v Sečovciach známu kauzou astronomického nájomného, bola odvolaná aj jej zástupkyňa.

Nerešpektovala totiž príkazy povereného riaditeľa, neinformovala ho o činnosti elokovaného pracoviska a marila kontrolu, ktorá zistila, že namiesto nahlásených 202 žiakov bolo v Sečovciach denne na vyučovaní v priemere 60 až sto žiakov.

Špeciálny výchovný a vzdelávací proces detí prevažne z miestnej rómskej osady, za ktoré škola dostáva najvyšší možný normatív, je po presťahovaní pobočky do nových priestorov v novembri zabezpečený. Nájomné je ale až o 870 – tisíc eur nižšie aké v rokoch 2015 až 2017 škola platila firme S1.

reklamná správa

Tieto údaje odzneli na pondelkovom rokovaní zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK), ktorý je zriaďovateľom školy v Dobšinej. Viac ako informatívnej správe o tejto kauze sa ale rozprava sústredila na otázku, či jej mohol zabrániť hlavný kontrolór župy Ľubomír Hudák (exSmer).

Rastislav Trnka vraví, že k hlavnému kontrolórovi nemá dôveru, preto prvou kontrolou v Sečovciach poveril zamestnancov úradu. Foto: Veronika Janušková
Rastislav Trnka vraví, že k hlavnému kontrolórovi nemá dôveru, preto prvou kontrolou v Sečovciach poveril zamestnancov úradu. Foto: Veronika Janušková

Jedna faktúra 

Župan Rastislav Trnka (nezávislý) a krajský poslanec a primátor Košíc Jaroslav Polaček (Klub nezávislých poslancov KSK) prišli s informáciou, že  pri kontrole dobšinskej školy v roku 2016 útvar hlavného kontrolóra medzi inými dokladmi prevzal aj jednu faktúru za prenájom priestorov elokovanému pracovisku a súvisiace služby. Bola za mesiac jún 2016 na sumu takmer 75-tisíc eur.

„Hlavný kontrolór si vybral na tematickú kontrolu iné faktúry za stovky eur, ale opomenul túto, ktorá mu bola predložená ako prvá,“ tvrdil Trnka.„Jednoducho ste ju zámerne prehliadli a nedali do správy,“ vravel Hudákovi.

Na rovnaký dokument sa odvolával aj Polaček. „Mám informáciu, že ste si túto faktúru vyžiadali, je o tom protokol,“ povedal.

Foto: Veronika Janušková
Od zastupiteľstva sme mali zadanie preveriť veci, nie nájom, hovorí o kontrole školy v Dobšinej v roku 2016 Ľ. Hudák. Foto: Veronika Janušková

Kontrolór: Nemal som ju v rukách 

Hudák po zastupiteľstve denníku KOŠICE:DNES vyhlásil, že verejne vyzýva Trnku a Polačeka, aby, ak majú doklad, na ktorom podpísal prevzatie spornej faktúry, nech ho zverejnia.
„Ja som ju neprevzal, jej prevzatie nepodpísal a nedržal som ju v rukách tak, ako som bol nepravdivo osočený na zastupiteľstve,“ hovorí kontrolór.

Vysvetľuje, že pri kontrole v roku 2016, ktorá bola vykonaná v sídle školy v Dobšinej, nie na pobočke v Sečovciach, dvaja kontrolóri útvaru prevzali doklady. Podľa neho vydali potvrdenie o odobratí originálov, ktoré je evidované aj elektronicky a predmetná faktúra v ňom uvedená nie je. S odvolaním sa na ďalšie dva dokumenty dodáva, že nájom nebol pri tejto kontrole predmetom overovania.

Informácie z tlačovky  

Na zasadnutí zastupiteľstva Hudák povedal, že prvýkrát sa o probléme v Sečovciach dozvedel z tlačovky nezaradenej parlamentnej poslankyne Zuzany Zimenovej, ktorá kauzu v novembri 2017 otvorila a poukázala na pochybnú diagnostiku rómskych žiakov zaraďovaných do školy.

„Aj ja som si kládol otázku, ako je možné, že tieto výdavky neboli povšimnuté zo strany Úradu KSK,“ odpovedal Hudák na otázku poslanca Petra Solára (OľaNO,-SaS-KDH-Nova), ako sa mohlo stať, že nikto v roku 2014 nezaregistroval zvýšenie úhrad za prevádzkové náklady pobočky o vyše 500 percent. Z Úradu KSK zatiaľ neodpovedali, ako bude Trnka na výzvu kontrolóra reagovať.


Jedna kontrola skončila, druhá začala 
Trnka po nástupe do funkcie župana v decembri 2017 poveril kontrolou v Sečovciach zamestnancov Úradu KSK z odboru kontrolingu a interného auditu.
Do prenajatých nehnuteľností sa im podarilo dostať na obhliadku až v septembri 2018. Znalec následne určil všeobecnú hodnotu nájmu na necelých 32-tisíc eur ročne.
„Za posledné mesiace Úrad KSK poskytol orgánom činným v trestnom konaní na viacerých stupňoch podklady k celej záležitosti,“ píše sa v správe odborov školstva 
a kontrolingu.
Na základe uznesenia zastupiteľstva z augusta 2018, ktoré predložil J. Polaček, preverí učňovku v Sečovciach nakoniec aj útvar hlavného kontrolóra župy. Hudák povedal, že kontrolu začali minulý týždeň. Vysvetlil to tým, že najprv musela vrátiť doklady školy prvá kontrolná skupina.
(ROK)

Medzi županom a hlavným kontrolórom je boj. Úrad podal žalobu na súd

Viac k téme

25.02.19
Medzi županom a hlavným kontrolórom je boj. Úrad podal žalobu na súd

 

Čítajte viac: ksk rastislav trnka

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím