Ako vojna na Ukrajine ovplyvňuje životné prostredie?

Vojna je katastrofou nielen pre ľudí, ale aj pre životné prostredie. V dôsledku vojny na Ukrajine sa infikuje vzduch, voda, pôda, ničí sa flóra a fauna. Existuje tiež riziko poškodenia obzvlášť nebezpečných objektov: podnikov chemického priemyslu, jadrových elektrární a iných stavieb, čo môže viesť k masívnemu znečisteniu veľkých oblastí.
V oblasti aktívnych bojov sú pôdy masívne znečistené palivami a mazivami, kovovými úlomkami z nábojov a mín, ako aj ochudobneným uránom, ktorý sa používa na zvýšenie priebojnosti niektorých munícií. Tieto pôdy môžu byť ešte dlho nevhodné pre poľnohospodárstvo. Okrem toho prezidentka profesijnej asociácie ekológov Ukrajiny Ľudmila Tsiganok tvrdí, že existuje riziko katastrofy spôsobenej človekom v dôsledku poškodenia nebezpečných zariadení, ako sú ropné sklady v oblasti Kyjeva a Černigova, v dôsledku čoho začala horieť skupina tankov s objemom najmenej 3 000 metrov kubických motorovej nafty. To všetko vedie k prenikaniu škodlivých látok do pôdy a podzemných vôd nielen na Ukrajine.
Experti EcoPolitica uvádzajú, že životné prostredie vo všeobecnosti nemá pojem hranice, celý ekologický systém je prepojený. Vojna teda neškodí len ukrajinskej prírode, jej následky budú pociťovať aj ďalšie krajiny, naši blízki i vzdialení susedia ešte dlhé roky.
Zdroj: (KK)
Odporúčané články

Výstavu si možno pozrieť v skleníku botanickej záhrady, jej 16. ročník potrvá do 29. júna. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová. Motýliu šou budú môcť návštevníci vidieť v čase od 09:00 do 17:00. Tak ako po minulé roky, aj teraz ju obohatí zbierka preparovaného hmyzu, zapožičaná súkromným zberateľom a dlhoročným spolupracovníkom Michalom Zacharom, ktorá bude prístupná vo vestibule administratívnej budovy.

Rýchla reakcia hasičov z Rožňavy zabránila rozšíreniu požiaru, ktorý v piatok 13. júna popoludní zasiahol les v katastri obce Rudná. V náročnom teréne sa oheň podarilo zlikvidovať do dvoch hodín od nahlásenia.

Slovensko opäť čelí ostrej kritike z Bruselu. Delegácia Európskeho parlamentu pod vedením českého europoslanca Tomáša Zdechovského preverovala čerpanie eurofondov a katastrofálny stav vodárenskej infraštruktúry. Výsledky sú alarmujúce! Od podozrení zo zneužívania fondov organizovanými skupinami až po reálnu hrozbu kolapsu vodovodnej siete. V exkluzívnom rozhovore pre KOŠICE: DNES Zdechovský odhaľuje, ako minister životného prostredia Tomáš Taraba ignorovaním problémov brzdí pokrok a aké vážne dôsledky hrozia krajine, ak vláda nezmení kurz.