Radnica zachovala veľkorysý verejný priestor
Pohľadnica z roku 1916 je zaujímavým dokumentom svojej doby. Zachytáva najširšiu časť Hlavnej ulice od Dolnej brány po dnešnú Rooseveltovu ulicu. Našťastie, po zbúraní mestských hradieb (do roku 1831) radnica odsúhlasila v polovici 19. storočia výstavbu v tejto časti mesta aj so zachovaním veľkorysého verejného priestoru.
Prvá budova zľava vznikla ako súčasť justičného komplexu. Dom, ktorý tam predtým stál, mesto v 70. rokoch 19. storočia odkúpilo a po jeho asanovaní pozemok vyčlenilo na stavbu cisársko-kráľovskej súdnej kúrie založenej v r. 1871. Budovu začali stavať v máji 1878 a už v nasledujúcom roku začala slúžiť svojmu účelu.
Pôvodný objekt, postavený v eklektickom slohu, v roku 1928 zmodernizovali podľa projektov Rudolfa Breptu. Krajský súd sídlil v tomto objekte až do roku 1983, približne do 90. rokov minulého storočia tam boli aj učebne Technickej univerzity. V súčasnosti sídli v časti budovy Štátna vedecká knižnica.
Druhý objekt zľava postavili v roku 1824. Bol tam hostinec a od r. 1838 hotel. Na dobovej pohľadnici vidieť objekt už po prestavbe ( v r. 1910) na empírový nájomný dom. Budovu neskôr kúpila Tatra banka (založená v r. 1886), ktorá si tam zriadila svoju filiálku. Od roku 1945 mala v objekte svoje sídlo Slovenská banka a od r. 1948 začala v jeho priestoroch opäť podnikať Tatra banka. V dvorovej časti bývalého hotela bolo zriadené kino, ktoré tiež nieslo názov Tatra. Premietať v ňom začali 21.augusta 1937, obľúbené širokouhlé kino uzavreli v máji 2005.
[ad][/ad]Zaujímavý pohľad je aj na nárožie Hlavnej ulice (vpravo). Reklamný stĺp na vylepovanie plagátov ako „nosič“ informácií nahradil začiatkom 20. rokov minulého storočia eklektický kiosk, ktorý dodnes slúži ako predajňa tabaku. V meste nebol jediný. K tejto „trafike“, ako k pointe zaujímavého príbehu, sa vrátime v jednom z ďalších pokračovaní nášho seriálu.
[ad2][/ad2](Ľudovít Korotnoky)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.