07.04.16

V MHD surfujte na internete a sledujte filmy

V košickej MHD majú cestujúci možnosť pripojenia na bezdrôtové wifi a surfovať tak po internete zadarmo. V niektorých autobusoch cestujúci narazia aj na LCD obrazovky a svoju cestu si môžu spríjemniť sledovaním krátkych náučných či dokumentárnych filmov. Pripojenie na internet bezdrôtovou technológiou wifi je v dnešnej dobe samozrejmosťou takmer pre každého. Aj to je dôvodom, prečo Dopravný podnik mesta Košice zabezpečuje cestujúcim túto službu. Okrem toho vďaka LCD obrazovkám môžu pozerať edukatívne filmy a zaujímavé správy nielen prostredníctvom obrazu, ale aj titulkov v dolnej časti monitora.

Wifi si pochvaľujú

Surfovať na internete v košických autobusoch môže každý cestujúci. Na bezplatné wifi sa pravidelne pripája aj učiteľka v materskej škôlke Natália Kováčová. ,,Keďže nemám predplatený internet v mobile, v autobusoch sa pripájam na wifi . Podľa mňa je to naozaj dobrá možnosť, ako vyhľadať informácie, ktoré aktuálne potrebujem. Taktiež si často prezerám e-maily alebo si niečo na internete čítam,“ hovorí. Zisťovali sme, v ktorých prostriedkoch MHD je možné využiť voľný prístup na internet a s akými ohlasmi na poskytovanie tejto služby sa Dopravný podnik mesta Košice najčastejšie stretáva. Hovorkyňa DPMK Michaela Karaffová nám povedala, že v našom meste je dokopy 50 autobusov, v ktorých sa bezdrôtový prístup na internet nachádza. Cestujúci ho môžu využiť prostredníctvom prihlásenia sa na sieť - orange-free. Wifi , podobne ako aj iné verejné hotspoty, je otvorené a nešifrované ,,Túto službu v autobusoch MHD zabezpečuje spoločnosť See & Go, s.r.o., podľa ktorej si cestujúci pripojenie na internet pochvaľujú,“ dodáva Karaffová.  
wifi v mhd
Košičania v MHD často využívajú voľný prístup na internet.

Náučné filmy v autobusoch

V devätnástich košických autobusoch sa nachádzajú aj nainštalované LCD monitory, kde môžete počas jazdy sledovať predovšetkým krátke filmy. „Prevádzkovateľ (See & Go, s.r.o.) spolupracuje s organizátormi EKOTOPFILM-u a vysiela dokumenty o prírode. Ďalej sú vysielané filmy z produkcie RedBullu, čiže extrémnych športov. See & Go, s.r.o je jedným z partnerov podujatia City Downhill tour, a preto vysiela videá aj z tejto akcie. Samostatnou kapitolou sú edukačné videá, napríklad krátke spoty s mini kurzami angličtiny, alebo videá zamerané na, potrápenie mozgu rôznymi hádankami,“ konštatuje Karaffová. Hovorkyňa uvádza, že sa videá pravidelne obmieňajú, či už s dokumentárnym alebo environmentálym zameraním. V spodnej časti obrazovky cestujúci môžu zazrieť aj textové správy. DPMK týmto spôsobom informuje cestujúcich napríklad o zmenách v mestskej hromadnej doprave, o novinkách, prípadne skutočnostiach, ktoré považuje za potrebné zdôrazniť. ,,Vysielací čas je rozdelený medzi video reklamy a video filmy, ktoré sú púšťané v pomere 15 minút video filmy a 3 - 3,5 minúty video reklamy (reklamné spoty),“ dodáva.  
wifi v mhd
V našom meste je dokopy 50 autobusov s wifi pripojením.

Poruchy vysielania sa riešia

Cestujúci však zaznamenali aj výpadky vysielacieho programu. Zisťovali sme, čo to spôsobuje a dokedy budú tieto poruchy pretrvávať. ,,Momentálne spoločnosť See & Go, s.r.o prenáša celú prevádzkovanú sieť na nový server, čo spôsobuje občasné výpadky textových správ. Prechod na nový server by mal byť hotový v priebehu pár týždňov,“ vysvetlila hovorkyňa DPMK.

V MHD aj zvuková reklama

V poslednom období v MHD môžete započuť aj zvukové reklamy. Časový priestor na tieto oznamy je vymedzený medzi hlásením jednotlivých zastávok v dopravných prostriedkoch DPMK, čo je podľa hovorkyne jediným obmedzením, kedy môže byť táto reklama počuteľná. ,,Objednávateľ služby si však môže vybrať aj miesto (zastávku), kde je pre neho umiestnenie reklamného oznamu najvýhodnejšie,“ povedala hovorkyňa DPMK.  
ANKETA: Ako sa vám pozdávajú LCD obrazovky a wifi  pripojenie v MHD?
Michaela Hermanová - právnička
 Mestskou hromadnou dopravou cestujem pravidelne, teda každý deň do práce. Musím povedať, že zo začiatku som si myslela, že televízory v autobusoch budú cestujúcich rušiť, ale zmenila som názor. Páčia sa mi najmä dokumenty. Stalo sa mi, že som sa na obrazovku niekedy tak zadívala, že som zabudla skoro vystúpiť. Čo sa týka wifi , pripojím sa len zriedkavo.
Stanislav Trnovský - stavbár
 Ak nastúpim do autobusu, kde sa nachádzajú tieto obrazovky, vždy si vyhliadnem také miesto, aby som na ne dobre videl. Čítam si najmä aktuálne správy a najradšej sledujem adrenalínové športy. Som veľmi rád, že aj v Košiciach niečo také máme. Na wifi som sa zo začiatku nevedel pripojiť, lebo nie som veľmi technicky zdatný, ale syn mi to ukázal a odvtedy som to už niekoľkokrát využil.
Viktória Kolesárová - cukrárka
 Obrazovky v MHD mi neprekážajú. Prijala by som si však viac informácií z nášho mesta. Mám pocit, že je tam viac filmov ako správ. Na wifi sa pripájam hlavne vtedy, keď mám pred sebou dlhšiu trasu. V podstate si tým krátim čas. Túto službu však musím pochváliť. Cestujúci môžu využiť bezplatné pripojenie a neničiť si tým napríklad svoje mobilné dáta.
Michal Šmajda - bankový poradca
 Myslím si, že tí, ktorí nemeditujú a nepozerajú cez okná autobusu, určite si pozrú obrazovku s oddychovým obsahom. Musím sa priznať, že sám túto službu vyhľadávam. Možno by som do budúcna uvítal viac reportáží a správ z nášho mesta. Wifi využívam len veľmi zriedka, ale určite to je moderná cesta k cestujúcemu.

(ML) Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím