23.11.16

Najpokojnejšie miesta v centre Košíc

V dnešnom svete, keď sa každý za niečím náhli, je potrebné, aby sa človek raz za čas zregeneroval a nabral energiu do ďalších dní. Nemusíte však hneď platiť za drahú dovolenku. Niekedy stačí vybrať sa na miesta, ktoré sú plné fantázie a pokoja. 

Centrum nášho mesta totiž neznamená len ruch a zábavu. Košice ponúkajú aj lokality, kde si dokážete oddýchnuť a relaxovať. Poďme sa teda pozrieť, ktoré miesta sú tie najpokojnejšie.

NAJtajomnejšie miesto  - Verejná knižnica

Knižnice neodmysliteľne patria ku koloritu nášho mesta. Sú centrom vzdelávania, príbehov, fantázie a v neposlednom rade sa v nich buduje láska k literatúre. Okrem toho sú však pokojným miestom, ktoré dýcha tajomnou atmosférou a človek v nich dokáže zabudnúť na stres a povinnosti.

V historickom jadre nášho mesta je jedna z najstarších knižníc na Slovensku, ktorá nesie názov po známom košickom richtárovi, literátovi Jánovi Bocatiovi. Jej počiatky siahajú až do 17. storočia, no svoju modernú históriu začala písať začiatkom 20. storočia ako Štátna verejná knihovňa. Vtedy ju navštevovalo viac ako 500 stálych čitateľov, ktorí si mohli prezerať vyše  35 000 kníh.

Dnes je kultúrnou inštitúciou Košického samosprávneho kraja a jej centrálna požičovňa je na Hviezdoslavovej ulici č. 5. Denne do nej zavíta približne 350 čitateľov. Tí majú k dispozícii okolo 200 000 dokumentov, ktoré si môžu buď prezerať v priestoroch knižnice, alebo si ich vypožičať domov. Knižnica však neponúka iba beletriu či náučnú literatúru. V pobočke na Hlavnej ulici  č. 48 si na svoje prídu aj milovníci hudby a regionálnych dejín. V ponuke sú aj rôzne vzdelávacie a kultúrne podujatia, na ktorých sa môžete stretnúť so zaujímavými osobnosťami. Svoj voľný čas môžete tráviť napríklad aj v čitárni alebo prechádzaním sa medzi regálmi. Čítanie kníh umožňuje rozvíjať našu predstavivosť. Neraz človek zabudne na stres a oddá sa tak svojej fantázii.

Verejná knižnica Jána Bocatia je jedna z najstarších knižníc na Slovensku. / Foto: Veronika Janušková
Verejná knižnica Jána Bocatia je jedna z najstarších knižníc na Slovensku. / Foto: Veronika Janušková

NAJpokornejšie miesto  - Dominikánsky kostol

Mnohí nám dajú určite za pravdu, že nielen knižnice, ale aj kostoly môžeme zaradiť k pokojným miestam. Človek v nich cíti pokoru a úctu. Naša cesta preto smerovala na Dominikánske námestie, ktoré nesie názov po najstaršom kostole v našom meste. Dominikánsky kostol je zároveň aj najstaršou budovou v Košiciach, postavenou koncom 13. storočia.

Kostol s kláštorom, ktorý v minulosti slúžil ako iluminátorská dielňa, má v sebe ukrytých aj niekoľko kuriozít. Počas svojej existencie bol skladom, stokou a dokonca smetiskom. No svoje tajomstvá ukrýva aj v podzemí, kde sa nachádzajú pivnice s kryptami. Do 18. storočia sa v nich pochovávalo a počas 2. svetovej vojny slúžili ako úkryt pre Židov.

Steny sú pokryté nádhernými freskami, ktoré sú dielom košického maliara Štefan Vörösa. Najočarujúcejší je strop kostola. Vraví sa, že ak pozriete nad seba, vidíte až do neba. Je to vytvorené ilúziou, pri ktorej si na malú chvíľu neuvedomíte, že kostol má aj strechu. Kuriozitou je aj to, že na stenách a strope sú praskliny, ktoré sú namaľované, aby pôsobil staršie.

Dominikánsky kostol sa pýši aj ďalšími naj. Vďaka veži, ktorá bola pristavená začiatkom  19. storočia sa stal najvyššou historickou stavbou v našom meste. Pri vstupe do kostola sa človek aspoň na malú chvíľu prestane zaoberať problémami okolo seba, a preto patrí k miestam, ktoré sú tie najpokojnejšie.

Najstarší kostol v Košiciach je zároveň aj najstaršou  a najvyššou historickou stavbou. / Foto: Veronika Janušková
Najstarší kostol v Košiciach je zároveň aj najstaršou a najvyššou historickou stavbou. / Foto: Veronika Janušková

NAJčarovnejšie miesto – jazierko v Mestskom parku

Príjemné chvíle môžete tráviť nielen v uzavretých budovách, ale aj v prírode. Nemusíte však chodiť ďaleko. Stačí, ak zájdete priamo do najzelenejšej časti nášho centra - priamo k jazierku v Mestskom parku. Nielen Košičania, ale aj návštevníci nášho mesta sa pri ňom radi zastavia a oddýchnu si.

Zriadili ho v 90. rokoch 20. storočia. V tom čase bolo trikrát väčšie ako je dnes. V rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013 ho zrekonštruovali do dnešnej podoby. V jazierku plávajú ryby a kačky, ktoré môžete kmiť, čo poteší najmä tých najmenších. Môžete sa poprechádzať po drevenom móle alebo si posedieť na lavičkách.

Jazierko je hlboké vyše štyri metre. V lete v ňom zazriete aj lekná, čím sa stáva ešte atraktívnejšie.  

Mestský park v Košiciach je vyhľadávaným miestom oddychu nielen počas letných dní, ale aj v období jesene. Prechádzkou pri jazierku sa môžete pokochať arbami lístia, čo ocenia najmä romantické duše. Jazierko však nie je určené len tým zamilovaným, ale aj deťom a dospelým, ktorí chcú spomaliť a načerpať novú eneriu.

Pri vstupe do Mestského parku zabudnete na rušný mestský život a budete sa cítiť ako na dovolenke v prírode. Aj to je dôvod ,prečo práve toto miesto považujeme za jedno z najpokojnejších v našich Košiciach. 

V Mestskom parku sa nachádza jediné jazierko v centre nášho mesta. / Foto: Veronika Janušková
V Mestskom parku sa nachádza jediné jazierko v centre nášho mesta. / Foto: Veronika Janušková

Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím