Ohňostroj či predsavzatia: TOTO je pôvod novoročných symbolov
Koniec roka je čas, kedy sa lúčime so starým rokom a oslavujeme nový začiatok. S týmto dňom sa nepochybne spájajú veľkolepé ohňostroje, novoročný prípitok so šampanským, či rôzne predsavzatia a povery. História tohto sviatku siaha tisícky rokov dozadu a viažu sa k nemu mnohé zvyky a tradície.
Staroveké oslavy Nového roka
Podľa portálu History sa novoročné oslavy datujú 4000 rokov dozadu z čias starodávnej Mezopotámie. Pre Babylončanov značila jarná rovnodennosť začiatok nového roka. Udalosť slávili náboženskou slávnosťou zvanou Akitu. Starodávne civilizácie si postupne vytvorili vlastné kalendáre, ktorých prvý deň sa viazal zväčša k významným poľnohospodárskym či astronomickým udalostiam.
Odkedy oslavujeme Nový rok prvého januára?
Starý rímsky kalendár pozostával z desiatich mesiacov, počnúc jarnou rovnodennosťou. Egypťania, Feničania a Peržania napríklad začínali nový rok počas jesennej rovnodennosti. V 8. storočí pred Kristom sa do kalendára pridali dva ďalšie mesiace, január a február. Július Cézar potom v roku 46 pred Kristom predstavil nový, upravený Juliánsky kalendár. Prvý január sa vtedy stal prvým dňom v novom roku. Vyplynulo to z mena rímskeho boha začiatkov, ktorý mal dve tváre.
Tradície na Slovensku
Slovenská etnografka a historička Zora Mintalová-Zubercová vo svojej knihe Tradície na Slovensku popisuje slovenské novoročné zvyky. Dodnes sa zachovala typická slovenská povera, že prasiatko nosí šťastie. Preto sa na novoročnom stole nesmie objaviť lietavá zver (hydina ako hus či bažant), pretože v novom roku by sa rozletel aj všetok majetok. Na druhej strane sa podávala šošovica a jedlá s makom, pretože symbolizovali peniaze a hojnosť.
S novým rokom sa spájalo aj množstvo iných povier. Napríklad ak prišiel do domu niekto cudzí, nemohol prísť s prázdnymi rukami a musel priniesť jedlo alebo peniaze, čo prinášalo hojnosť. V domácnosti muselo byť upratané a čisto, aby tak bolo po celý rok. Smeti sa však von nevynášali, ale vmetali sa do kútov. Verilo sa totiž, že ak by sa niečo vymietlo, vynieslo by sa zároveň z domu šťastie. Gazdinky si zase dávali pozor na hrnce, rozbité hrnce značili nešťastie v novom roku.
Na ďalšej strane sa dozviete napríklad odkiaľ pochádza zvyk so šampanským, či novoročný bozk.