Podľa novej štúdie vyzerajú ľudia s rúškom atraktívnejšie

K tomuto objavu dospeli výskumníci z Cardiffskej univerzity v Spojenom kráľovstve. Rúško či respirátor tak nemajú len prvotné využitie ochrany, najnovšie môžu prispieť aj k atraktívnosti človeka.
Samotní výskumníci boli z objavu prekvapení. Zistili totiž, že muži aj ženy boli označovaní za atraktívnejších, keď mali zakrytú spodnú časť tváre. Navyše ľudia v tomto prípade nedbali na módu či ladenie s oblečením. Za najviac príťažlivé totiž bolo označené obyčajné chirurgické rúško.
Doktor Michael Lewis zo spomínanej univerzity navyše uviedol, že vo výskume konanom pred pandémiou, boli výsledky presne opačné. Ľudia vtedy považovali rúška či iné zakrývanie tváre za niečo, čo znižuje príťažlivosť. Dôvodom bolo to, že boli ľudia zvyknutí spájať si rúška s chorobou. “Chceli sme zistiť, či sa to počas pandémie zmenilo, keďže zakrývanie tváre sa stalo samozrejmosťou a zistiť tak, či má rúško nejaký efekt,” uviedol Lewis.
Prvá časť výskumu sa uskutočnila vo februári 2021 – v čase, kedy už bolo britské obyvateľstvo na nosenie rúška zvyknuté. Štyridsaťtri žien bolo požiadaných, aby na základe fotografií ohodnotili atraktívnosť 40 mužov na stupnici od 1 do 10. Muži na fotkách mali na sebe obyčajné látkové rúška, modré chirurgické rúška alebo pred sebou držali čiernu knihu, ktorá im zakrývala časť tváre. Na fotografiách boli tiež muži bez akéhokoľvek prekrytia tváre. Najviac bodov získali práve muži v chirurgických rúškach.

Pandémia podľa Lewisa zmenila naše vnímanie rúšok. Prekrytie tváre sa už automaticky nespája s chorobou, a tak nemáme pocit, že sa musíme od tohto človeka držať ďalej.
Prečo sú ľudia s rúškom vnímaní atraktívnejšie, si Lewis vysvetľuje tak, že človek pri pohľade na nich upriamuje pozornosť na ich oči. Ďalšie štúdie navyše ukázali, že je jedno, aká časť tváre je zakrytá. Keď ľuďom zakryli ľavú či pravú polovicu tváre, automaticky boli označovaní za krajších. Lewis to zdôvodnil tým, že si mozog automaticky domyslí zvyšok tváre, a tým pádom si človeka prikrášľuje.
Zdroj: (The Guardian, DK)
Odporúčané články

Práve 8. marca vo svete oslavujeme Medzinárodný deň žien (MDŽ). Sviatok sa stal prejavom solidarity medzi ženami, ale aj spomienkou na snahu zrovnoprávnenia žien. Dátum tohto sviatku však v minulosti nebol striktne stanovený. Viete, prečo MDŽ prináleží práve na 8. marca?

S blížiacou sa jarou sa na cestách objavuje čoraz vyšší počet motorkárov. Pre ich bezpečnú jazdu je však nevyhnutné dodržiavanie nepísaných pravidiel, ako aj dôkladná kontrola motocykla pred uvedením do premávky. Zaujíma vás, ako vyzerá záchranný signál pre motorkárov? Určite by ste ho nemali ignorovať.

V dnešnom rozhovore si predstavíme Ildi Bačkovú, ktorej obrovskou vášňou sú knihy. Jej knižnú zbierku tvorí viac než 1 500 knižných výtlačkov. Okrem iného sme sa dozvedeli aj o prvých spoluprácach so slovenskými vydavateľstvami a autormi, ktorí sa na ňu obracali s prosbou o recenziu. Vášnivá knihomoľka sa na záver podelila aj o zaujímavý knižný tip.