09.07.20

Prečo v meste pribudli sivé stoly a stoličky

foto: CIKE

Nezisková organizácia Creative Industry Košice (CIKE) s podporou Nadácie Slovenskej sporiteľne spustila projekt, vďaka ktorému by si Košičania po novom mali vedieť vonku o niečo lepšie oddýchnuť. 

Foto: CIKE
Foto: CIKE

V meste totiž pribudlo až 30 sivých stolov a 90 stoličiek. Nájdete ich v Kasárňach/Kulturparku, Východoslovenskej galérii, Katovej bašte aj Verejnej knižnici Jána Bocatia.

CIKE dobrovoľník Rado Šalitroš sa pri realizácii tohto projektu inšpiroval naším hlavným mestom či inými svetovými metropolami. Pri návšteve Prahy po prvýkrát objavil projekt Pražské židle & stolky a neskôr si v roku 2019 všimol aj červené stoly a stoličky v Bratislave: 

„Začal som aktívne premýšľať nad tým, aké super by bolo mať to isté v Košiciach. Verejný priestor v Prahe a Bratislave bol oveľa lepší, pretože stoly aj stoličky boli mobilné, ľudia si ich mohli presunúť na slnko, do tieňa i spájať ako chceli. Vďaka dobrovoľníctvu v CIKE bola realizácia projektu zrazu reálna.“ 

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Čo je cieľom

Rado Šalitroš si myslí, že by v Košiciach mohli pribudnúť aj ďalšie zelené projekty, ktoré by pomohli znížiť vysoké vonkajšie teploty v letných mesiacoch. V tomto prípade by však podľa jeho slov ich realizácia už netrvala iba pár mesiacov, ale hneď niekoľko rokov.

Rado Šalitroš. Foto: CIKE
Rado Šalitroš. Foto: CIKE

Cieľom projektu Sadni si Košice! však nie je rozširovať terasy reštaurácii či barov. Organizácia CIKE sa práve naopak zamerala na mieste kultúrne inštitúcie, ktoré majú veľa pekného nevyužitého priestoru. Práve preto boli stoly a stoličky umiestnené napríklad v átriu Východoslovenskej galérie či areáli Katovej Bašty, ktoré zároveň zodpovedajú za ich stav. Ak sa projekt v meste osvedčí, tak nie je vylúčené, že sa k nemu v nasledujúcich rokoch pridajú aj ďalší sponzori. 

Foto: CIKE
(PK)    

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na [email protected]

 

reklamná správa

Apríl plný výhod v Moris Slovakia s.r.o

Vychutnajte si s Moris Slovakia s.r.o mesiac plný výhod

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím