07.02.17

Mladý umelec na KVP dotvoril názvy ulíc

Foto: Alexandra Keselicová a Adam Alezár

Čordákova krajinomaľba, Bauerova štylizácia či Klimkovičova výtvarná dynastia. Mladý umelec kreatívne dotvoril názvy ulíc na Sídlisku KVP, ktoré sú pomenované po košických výtvarníkoch. 

Autorom je mladý umelec, ktorý vystupuje pod označením KVP [KultúraVPanelákoch], civilné meno uviesť nechce. Hovorí, že cieľom projektu je zvýšiť povedomie občanov o názvoch ulíc, ktorými dennodenne prechádzajú a vzbudiť u nich prirodzenú ľudskú zvedavosť.    

Mladík študuje odbor nové médiá na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Tento street art bol jeho semestrálnou prácou. Dostal z nej známku B. 

„Neviem prečo, možno si mysleli, že by som sa s tým mohol viac vyhrať alebo to niekam ďalej posunúť,“ vraví. Nálepky umiestňoval tak, aby súviseli s tvorbou konkrétneho autora, ale aj zapadali do priestoru. 

Výtvarná štvrť 

„Napríklad vedľa tabuľky Klimkovičová výtvarná dynastia je legálna grafity stena. Alebo keď sa pozriete na značku Čordákova krajinomaľba, vidíte vedľa nej panorámu krajiny,“ opisuje. Touto formou chcel autor urobiť z ulice hravý priestor a vzdať úctu košickým výtvarníkom 19. a 20. storočia.

Obyvateľom Sídliska KVP sa nápad páči. „Keď som to prvýkrát videla, tak som si myslela, že je to nejaký žart. Potom som to videla na internete, kde bola vysvetlená myšlienka. Je to dobrý nápad, ako poukázať na tých autorov a na akých uliciach vlastne bývame,“ hovorí Gabriela Krasnay. Kladne reagovali aj na sociálnej sieti. 

Zákon nad umením

Mesto upozorňuje na rešpektovanie vyhlášky ministerstva vnútra. Tá prikazuje, že súčasťou názvu ulice je slovo „ulica“ alebo označenie druhu iného verejného priestranstva. 

„Napriek zaujímavej myšlienke a dobrému úmyslu umelca zo sféry street artu budeme o danom stave  informovať vedenie Mestskej časti Košice – Sídlisko KVP. Musí čo najskôr zabezpečiť uvedenie tabuliek s prelepenými názvami ulíc do takého stavu, aby boli v súlade so zákonom,“ uviedla hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová. 

Umelec je z takéhoto postoja sklamaný.  Vraví, že nijako nedehonestuje verejný priestor a dotvorením tabuliek nedochádza k dezorientácii ľudí. „Poukazujem na históriu mesta a jej významné osobnosti,“ dodáva. 

Foto: Alexandra Keselicová a Adam Alezár

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím