12.03.18

Strongwoman Jana Vašková oslávila MDŽ v KISS RÁDIU

foto: Veronika Janušková

Do štúdia KISS RÁDIA zavítala dievčina s príjemným vzhľadom, no so silou za troch poriadnych chlapov. Príležitosťou na jej návštevu bol Medzinárodný deň žien (MDŽ).     

Jana Vašková sa venuje silovému športu. Je strongwoman a robí aj silový trojboj. Rozdiel v týchto dvoch športoch vysvetlila jednoducho a rýchlo.  

„Pri trojboji sa cvičia len tri cviky – tlak na lavičke, mŕtvy ťah a drep. Pri strongwoman vyberie organizátor súťaže z desiatich disciplín tri najťažšie, napríklad dvíhanie betónových gulí, ťahanie kamiónov a podobne.“

Dvadsaťtriročná Jana má za sebou niekoľko náročných výkonov. Pri jednom na bruchu držala dvoch dospelých ľudí, v čom dosiahla stredoeurópsky rekord. Celých desať sekúnd mala na sebe dvesto kíl živej váhy. 

reklamná správa

V centre mesta rastie nové business centrum

Výhodou je zdravé pracovné prostredie a najmodernejšie technológie.

Zistite viac

Utiahne autobus 

Problém nemá ani s ťahaním dopravných prostriedkov. Utiahnuť autobus je pre ňu malina. „Mŕtve ťahy robím bežne s dvesto kilami,“ priznala pokojne, akoby to bolo pre ženy bežné. 

S týmito schopnosťami dosiahla štvrté miesto v celosvetovej súťaži v Las Vegas. Z Európaniek to bolo najlepšie umiestnenie. Titul najsilnejšej ženy Slovenska získala už dvakrát. 

Za jej oceneniami je množstvo tvrdej práce. „Šport robím od dvanástich rokov, takže silu som mala už aj predtým, než som začala so strongwoman,“ vysvetlila Jana. 

Dodala, že sa najprv venovala atletike. Neskôr ju tréner prehovoril, aby to skúsila so silovými športmi. Dnes sa im venuje už tretí rok. 

Jana Vašková na súťaži v plnom nasadení. 
foto: ahojberdejov.sk
Jana Vašková na súťaži v plnom nasadení. 
foto: ahojberdejov.sk

Nedokázala prestať 

Zapáčilo sa jej to natoľko, že s tým podľa jej slov už nedokáže prestať. Niet sa čo čudovať. „Trénujem ráno dve hodiny a niekedy aj poobede dve hodiny.“ Popri športe momentálne nepracuje, ale študuje. 

Aj strongwoman však podľa nej majú určitú mieru znesiteľnosti. Tá však podľa jej slov nikdy nie je definitívna a dá sa zvyšovať. „Pravidelným tréningom posúvam svoje hranice ešte ďalej, a to pod dohľadom dobrého trénera.“  

K tréningu patrí aj správna vyvážená strava. Ako priznala, v prvom rade obsahuje veľa mäsa, no upravuje sa podľa toho, či práve chudne, alebo priberá. „Môj jedálniček sa vždy mení. Aby som bola silnejšia, musím mať aj objemovku, nemôžem sa úplne vyrysovať.“

Pri rozchode s mužom ho nemusí hodiť za hlavu len pomyselne. Dokázala by to aj reálne. Netreba sa jej ale preto báť. „Svoju silu v bežnom živote nevyužívam. Aj keď som nahnevaná, silou sa neprejavujem, nevybuchujem,“ dodala s úsmevom.

Reakcie Janinho okolia sú rôzne. „Buď sú fanúšikmi, alebo sú zahanbení,“ zhodnotila. 

Zaskočený Libor 

Do tej druhej skupiny už zapadol aj náš kolega. Na Facebooku KISS RÁDIA si môžete pozrieť, ako Janka dvihla Libora na jedno rameno. Zodvihnúť muža, ktorý váži 95 kíl, jej nerobilo najmenší problém. 

Zaskočená bola opačná strana. „Bola to moja prvá taká skúsenosť so ženou. Som veľmi prekvapený, že Janka ma takto dvihla,“ dodal so smiechom Libor. A koľko zodvihne on? „Na mŕtvy ťah najviac 200 kíl, na drep zvládnem 180,“ pochválil sa.

Jana zodvihla obchodníka Libora bez najmenších problémov. 	foto: veja
Jana zodvihla obchodníka Libora bez najmenších problémov. foto: veja

(MG, SZ)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím