25.04.18

Študenti veteriny skúšajú na modeloch zvierat

Viac obrázkov foto: Veronika Janušková

Študenti Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF) si môžu skúšať zákroky na dokonalých replikách domácich zvierat. Získajú tak zručnosti pri odberoch či diagnóze zlomenín.

Novootvorené Centrum klinických zručností UVLF oficiálne sprístupnili minulý týždeň. Podľa vedenia univerzity bude mať kľúčovú úlohu pri štúdiu a výcviku študentov.

Pre rektorku UVLF Janu Mojžišovú predstavuje klinika novú a modernú metódu výučby veterinárneho lekára. „Redukuje stres študenta, ktorý ešte nemusí mať zdravé sebavedomie pri prístupe k živému zvieraťu. Rovnako znižuje stres učiteľa, ktorý musí zabezpečiť, aby celý proces klinického zákroku prebehol podľa základných etických pravidiel,“ uviedla rektorka. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Živých zvierat je málo 

Podobné centrá sú zriadené na vysokých školách vo Viedni a v Hannoveri. Zdroje na vytvorenie kliniky získala univerzita cez projektovú dotáciu ministerstva školstva vo výške 60-tisíc eur. Ďalších 60-tisíc eur zafinancovala z vlastných zdrojov. Mojžišová dodala, že v budúcnosti plánujú rozšírenie centra na veľké zvieratá hovädzieho dobytka a koní. 

Vedúci centra Valent Ledecký uviedol, že pracovisko bolo potrebné pre vysoký počet študentov a stále menší počet zvierat dostupných na pedagogický proces. 

„Veterinárna medicína v oblasti malých zvierat sa dnes mení na vysoko špecializovanú oblasť. Keďže je to jediná takáto klinika na Slovensku a rarita v rámci Európy, prinesie to aj vyššiu atraktívnosť univerzity pre zahraničných študentov,“ dodal Ledecký.

Pavel Gomolec, študent piateho ročníka všeobecného veterinárskeho lekárstva, je z novinky nadšený. „Je to veľký posun dopredu. V škole získame teoretické, ale v týchto priestoroch aj praktické vedomosti,“ povedal.  

Najviac sa chystá využívať röntgenovú učebňu, ktorá mu pomôže v príprave a dokončení diplomovej práce.

Centrum klinických zručností
Študentom ponúka možnosť v praxi vyskúšať anestéziológiu, kritickú medicínu, desmurgiu, fluidnú terapiu. Súčasťou je aj konzultačná miestnosť i príjem pacientov na operačnú sálu. Nachádza sa tu aj röntgenologická a ultrasonografická vyšetrovňa, kde študenti budú vyhodnocovať modelové, neskôr aj skutočné zranenia.

 

foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím