15.09.18

Alergici si nevydýchnu ani v septembri

foto: unsplash

Úľava pre alergikov začiatkom jesene neprichádza. Vysoké denné koncentrácie najvýznamnejších alergénov tohto obdobia, peľ paliny a ambrózie, zaznamenali všetky monitorovacie stanice na Slovensku. 

Dobrou správou je aspoň to, že denné koncentrácie peľu silne alergizujúcich lipnicovitých tráv sa postupne znižujú a dosahujú už len nízke koncentrácie. Tie mierne klesli aj u paliny.

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Vysoké koncentrácie peľu

„Najvyššie denné koncentrácie paliny zachytila opäť monitorovacia stanica v Banskej Bystrici. Tohto peľu bolo dosť i v Nitre a Bratislave. Najvyššie celkové denné koncentrácie peľu pŕhľavovitých rastlín sme zachytili v Bratislave, Nitre a Banskej Bystrici. Zvýšenú mieru peľu ambrózie sme zachytili v Bratislave, v Banskej Bystrici a Nitre,“ uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického RÚVZ.

Ako dodala, počas ochladenia, búrok a zrážkovej činnosti dochádza k poklesu peľu v ovzduší. Situácia sa však zmení len čiastočne. Naďalej bude prevažovať peľ bylín s najväčším zastúpením pŕhľavovitých rastlín, paliny a ambrózie. Denné koncentrácie inváznych rastlín budú pre alergikov stále problémom.

(TASR, PS)

Lekári varujú pred zvýšeným výskytom alergénov

Viac k téme

05.08.18
Lekári varujú pred zvýšeným výskytom alergénov

reklamná správa

Čítajte viac: zdravie

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím