11.08.18

Leto a pitný režim. Čo si zvyknú dopriať Liba, Kecerová či Adamec?

foto: tasr

Letné mesiace plné tepla lákajú do mesta, prírody i k vode. Počas horúcich dní je ale ľudské telo vystavené nadmernej záťaži. Lekári v tomto období zdôrazňujú, aby ľudia dodržiavali pitný režim a nepodceňovali potrebu hydratácie.

Podľa lekára Petra Minárika je práve leto jedno z najrizikovejších ročných období.

reklamná správa

Rozloženie pitného režimu

Minárik hovorí, že už strata dvoch percent vody z tela spôsobuje príznaky dehydratácie, ako sú bolesti hlavy, malátnosť, poruchy sústredenia a strata koordinácie. „Straty potením môžu v extrémnych prípadoch dosiahnuť až dva litre za hodinu,“ upozornil lekár. Odporúčané množstvo príjmu tekutín by sa malo pohybovať zhruba medzi 2 až 2,5 litrami tekutín denne.

Pri hektickom spôsobe života by sa mal pitný režim rozložiť. Podľa Minárika je vhodné príjem tekutín rozdeliť do pravidelných intervalov a piť rovnomerne v priebehu celého dňa: „Napríklad, ak vypijeme 2,5 litra tekutín denne, je vhodné príjem rozdeliť na režim 5x500 ml prijatých tekutín, ktorý môžeme spojiť s bežnými piatimi dennými príjmami jedla - raňajky, desiata, obed, olovrant, večera.“

Pri takomto režime sa ľudský organizmus nemusí obávať dehydratácie a už vôbec nie „prepitia“ vodou.

reklamná správa

Lekári experimenty neodporúčajú

Potreby prijímať tekutiny sú však individuálne a spotreba vody u jedinca záleží od viacerých faktorov, ako sú vek, telesná hmotnosť, strava, fyzická aktivita alebo vonkajšia teplota. Podľa Minárika netreba zbytočne experimentovať, stačí používať zdravý rozum. Každé telo si vypýta toľko vody, koľko spotrebovalo a koľko opätovne potrebuje doplniť. „Obzvlášť v lete môže dospelý človek denne stratiť až niekoľko litrov tekutín a tie treba neustále dopĺňať, inak sa stráca výkonnosť aj odolnosť,“ upozornil Minárik.

reklamná správa

Anketa: Aký máte počas leta pitný režim a bez akého nápoja si neviete leto predstaviť?

Igor Liba, niekdajší hokejový útočník a súčasný tréner:  Počas leta cez deň určite vypijem aspoň tie dva až tri litre vody. Snažím sa jej piť veľa, hlavne počas dní, keď sú silné horúčavy. Večer ale nemôže chýbať dobre vychladené pivo, bez čoho si leto neviem predstaviť. To pomôže po celodennej únave dobre zregenerovať.

Igor Liba, niekdajší hokejový útočník a súčasný tréner: 

Počas leta cez deň určite vypijem aspoň tie dva až tri litre vody. Snažím sa jej piť veľa, predovšetkým počas dní, keď sú silné horúčavy. Večer ale nemôže chýbať dobre vychladené pivo, bez čoho si leto neviem predstaviť. To pomôže po celodennej únave dobre zregenerovať.

Henrieta Kecerová, herečka Štátneho divadla Košice:  V lete mán najradšej čistú vodu, prípadne dochutenú s citrónom, mätou alebo limetkou. Nie som zástanca sladkých vôd, pre mňa je na prvom mieste voda z vodovodu.  Nedržím sa pravidla dva až tri litre vody denne, lebo to závisí aj od námahy a ako dlho je človek na slnku. Ja od rána pijem vodu po pohároch, ale ak športujem, tak spotreba vody je vyššia, teda závisí to od aktivity. K tomu všetkému ešte patrí pohár dobrého červeného vínka večer vonku na terase, hlavne, ak som na chate.

Henrieta Kecerová, herečka Štátneho divadla Košice:

V lete mán najradšej čistú vodu, prípadne dochutenú s citrónom, mätou alebo limetkou. Nie som zástanca sladkých vôd, pre mňa je na prvom mieste voda z vodovodu. Nedržím sa pravidla dva až tri litre vody denne, lebo to závisí aj od námahy a ako dlho je človek na slnku. Ja od rána pijem vodu po pohároch, ale ak športujem, tak spotreba vody je vyššia, teda závisí to od aktivity. K tomu všetkému ešte patrí pohár dobrého červeného vínka večer vonku na terase, predovšetkým, ak som na chate.

 Lukáš Adamec, spevák:  Pre mňa je letným nápojom číslo jedna určite čistá voda. Veľký pivár nie som, no okrem vody si v lete rád vychutnám nealkoholický radler.  Osobne sa riadim tým, že denne prijímam aspoň 3 litre vody, pretože aj dosť športujem. Tekutiny sa snažím prijímať pravidelne a v malých dávkach.

Lukáš Adamec, spevák:

Pre mňa je letným nápojom číslo jedna určite čistá voda. Veľký pivár nie som, no okrem vody si v lete rád vychutnám nealkoholický radler. Osobne sa riadim tým, že denne prijímam aspoň 3 litre vody, pretože aj dosť športujem. Tekutiny sa snažím prijímať pravidelne a v malých dávkach.

(TASR, PS)

Košice bojujú s horúčavami, k dispozícii sú aj pitné fontánky

Viac k téme

30.07.18
Košice bojujú s horúčavami, k dispozícii sú aj pitné fontánky

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím