PR 21.03.18

Máte tento problém? V Košiciach máme najmodernejšiu liečbu!

foto: Veronika Janušková

Často sú považované len za estetický problém, pre ktorý ženy neukazujú nohy. Chronické žilové ochorenia patria v súčasnosti medzi najčastejšie chronické choroby vo vyspelých krajinách. Spôsobujú bolesti a ich neliečenie môže skomplikovať zdravotný stav. Väčšina z nás ich nerieši, pretože ich „má každý“.  Na otázky o liečbe a prevencii ochorenia kŕčových žíl (varixov) a žilového systému odpovedal cievny chirurg, primár Cievnej kliniky IMEA, MUDr. Norbert Torma, PhD.

Ako podľa vás vníma spoločnosť kŕčové žily? 
Nielen laická, ale aj odborná verejnosť sa často stavia k žilovým ochoreniam ľahkovážne, napriek tomu, že môžu viesť k závažným ochoreniam aj k životu nebezpečným komplikáciám. Asi polovica populácie má príznaky, ktoré môžu súvisieť s týmto ochorením. Najčastejšie ide o bolesti dolných končatín, pocit nepokojných nôh, opúchanie končatín. 

V dôsledku čoho vznikajú kŕčové žily?
Ako biele krvinky putujú krvným riečiskom, pôsobením adhezívnych molekúl prilnievajú na stenu cievy, na ktorých vzniká zápal. Následne sa zápalom poškodzuje stena ciev a tiež chlopne. Následkom toho je strata pevnosti a funkčnosti steny ciev. Chlopne netesnia a krv sa vracia späť. Z toho následne vzniká kapilárna stáza, v končatinách sa zadržiava voda a vzniká opuch.

Primár cievnej kliniky MUDr. Norbert Torma, PhD., odporúča prísť na prvé vyšetrenie už pri počiatočných príznakoch.
Primár cievnej kliniky MUDr. Norbert Torma, PhD., odporúča prísť na prvé vyšetrenie už pri počiatočných príznakoch. foto: veja

Je možné označiť starnutie ako všeobecný faktor vzniku varixov?  
Vek je určite jeden z významných faktorov. Kŕčové žily si ale nevyberajú. Môže ich mať športovec aj nešportovec. Rovnako je to s vekom, pri istých problémoch, vrodených alebo získaných, sa ochorenie môže vyskytnúť aj u mladších pacientov. Ja osobne som už operoval 13-ročného chlapca. 

Aké ďalšie faktory vplývajú na ich vznik? 
Genetika je tiež jedným z kľúčových faktorov. Stáva sa, že do ambulancie príde matka s dcérou aj starí rodičia s rovnakým problémom. Medzi faktory patrí aj tehotenstvo či obezita. Rovnako škodlivo pôsobí dlhé sedenie alebo státie.

Kedy si človek uvedomí, že má kŕčové žily? 
Väčšinou si to pacienti všimnú, ak ich majú priamo pod kožou alebo pociťujú symptómy – bolesti v nohách, tŕpnutie dolných končatín, svrbenie, opuchy nôh. 

Kŕčové žily je potrebné zachytiť v skorom štádiu. foto k článku veja
Kŕčové žily je potrebné zachytiť v skorom štádiu. foto: veja

Častejšie sa spájajú so ženami preto, lebo ich muži nemajú, alebo si ich len nevedia priznať?
Aj pohlavie je faktorom, ktorý vplýva na vznik varixov. Preto sa vyskytujú u 50 – 60 % žien a u 20 – 30 % mužov. Myslím, že muži na Slovensku nie sú zvyknutí starať sa o seba tak, ako muži v západnej Európe. Spájajú si kŕčové žily s potrebou nosenia kompresných pančúch či bolestivých a zdĺhavých operácií, čo je aj príčinou odmietnutia návštevy lekára. Samozrejme, aj ja som muž a viem, že mužské ego si nedovolí ani priznať bolesť. Skôr to berieme ako niečo prirodzené a chlapské – bojovať proti bolesti. Avšak kŕčové žily nie sú len o bolesti a estetike. Veľmi veľa pacientov k nám prichádza riešiť pokročilé ochorenia žíl, kde už je nutné kombinovať liečebné techniky. Všeobecne platí: čím skôr je žila riešená, tým je zákrok menej bolestivý. 

Aké sú následky neriešenia tohto problému?  
Veľmi chybným názorom je, že ide len o estetický problém. Je potrebné zachytiť ho v skorom štádiu. Problémov môže byť viacero. Kŕčové žily sa môžu skomplikovať zápalom, spontánnym krvácaním, vznikom vredov, krvnej zrazeniny. Tá sa môže uvoľniť a spôsobiť pľúcnu embolizáciu, teda dostane sa do pľúc a upchá cievu. Neliečenie môže viesť aj ku komplikovaným operáciám cievneho systému.     

Kedy odporúčate navštíviť špecialistu?
Už pri počiatočných príznakoch. Všetkým ženám, ale aj mužom po 30-tke, ktorí sa sťažujú na pocit boľavých, ťažkých nôh ku koncu dňa, prípadne mávajú v noci kŕče, odporúčam návštevu špecializovaného lekára alebo našej Cievnej kliniky IMEA, kde poskytujeme odborné vyšetrenie v rámci základného zdravotného poistenia. 

Aká je prevencia pred kŕčovými žilami? 
Zdravý životný štýl (smiech). Svetová zdravotná organizácia (WHO) odporúča prejsť aspoň 10 000 krokov denne, čo nie je až taký problém kontrolovať pri smartfónoch a aplikáciách. Väčšina ľudí  však denne prejde okolo 1 000 krokov. Netreba zabúdať ani na pitný režim, strážiť si váhu. Pri sedavom zamestnaní je potrebné pravidelne sa postaviť a prejsť zopár krokov. Napriek všetkému sa ale žily pod vplyvom spomenutých faktorov objavujú a budú objavovať. 

foto: veja
foto: veja

Aké sú možnosti liečby? 
Aj pri liečbe kŕčových žíl sa zavádzajú nové metodiky, ktoré ponúkame aj my v Cievnej klinike IMEA ako jediní na východnom Slovensku. Ako jedno z mála pracovísk na Slovensku ponúkame kompletné spektrum moderných liečebných metód. Liečba kŕčových žíl prebieha bez použitia anestézy, využívajú sa len lokálne anestetiká v mieste vpichu. Pacienti ostávajú bez jaziev a odchádzajú domov po vlastných v ten istý deň. Zákroky sú bezbolestné, rýchle a efektívne, ako napríklad  VenaSeal, RFA (rádiofrekvenčná ablácia), ClariVein či laserová ablácia.     

Majú klienti strach predtým, ako podstúpia zákrok?
Priznávam, niekedy majú strach, avšak len čo absolvujú zákrok, tak nechápu, čoho sa vlastne báli.

Je liečba doživotná?
Kŕčové žily sa môžu tvoriť aj na iných miestach, čo však nezáleží na nás, ale na ľuďoch samotných, ich spôsobe života, genetike a miery rizikových faktorov. Tak ako dnes nevieme vyliečiť zubný kaz či vysoký tlak, tak aj žilové ochorenie vyžaduje včasnú diagnostiku a správnu liečbu. Nedá sa však definitívne vyliečiť. Sú potrebné pravidelné kontroly a podľa potreby dopĺňajúce výkony. 

foto: veja
foto: veja
Anketa - Kŕčové žily postihujú 50 % populácie, ako vnímate tento problém?

Berenika Baňacká / študentka

Zatiaľ ich nemám, ale keďže ich má aj mama, aj stará mama, rátam s tým, že sa objavia aj u mňa. Osobne ma najviac trápi ich estetický rozmer, najmä v lete. Boľavé a ťažké nohy už mávam. Asi sa v budúcnosti budem zaujímať o možnosti ich odstránenia.

Ľudmila Luxová / odborný referent
Kŕčové žily mi začali vznikať počas tehotenstva. Zo začiatku som to nepovažovala za problém. Neskôr mi nohy začali tŕpnuť, mala som kŕče. Trápilo ma aj estetické hľadisko. Rozhodla som sa podstúpiť operáciu a som maximálne spokojná. Moje nohy konečne vyzerajú pekne a netrápia ma bolesti.

Naďa Lutašová / učiteľka
Problém kŕčových žíl ma trápi už od mladosti. Nikdy som však nepociťovala silné bolesti. Je pravda, že ich vidno, ale nenosím krátke sukne ani nohavice. Zatiaľ som neuvažovala o operácii, ale ak by sa zhoršil môj zdravotný stav, asi by som ju podstúpila. Verím však, že k tomu nedôjde.

 

(EH)

Čítajte viac: zdravie

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím