23.03.17

Počuli ste už o onychofágii?

Foto: shutterstock

Nechty si obhrýza asi 30 % detí a rodičia tomuto javu zvyčajne nepripisujú žiadny zvláštny význam. Často hovoria, že „to“ po niekom zdedilo a že „to“ prejde. Zvyčajne sa rieši len estetika ruky, horšie je to s hľadaním príčin.

Hryzenie nechtov je návyk často spojený so stresom. Niekto si môže hrýzť nechty iba z dlhej chvíle, mnohí to robia práve vplyvom stresu alebo podráždenia. Hryzenie nechtov je často návyk „okukaný“ od rodičov či súrodencov. Prejavom nervového vypätia nemusí byť iba hryzenie nechtov, ale napríklad aj cmúľanie palca, ťahanie či krútenie si vlasov, škrípanie zubami alebo škriabanie sa.

Čo je onychofágia

Onychofágia je vo svojej podstate ľahká neuróza. Je vonkajším prejavom vnútorného napätia – dieťa sa niečoho bojí, prežíva nepríjemné situácie, nemá uspokojenú potrebu istoty a bezpečia, nahrádza si napr. aj satie z prsníka alebo z fľaše. Dospelí zvyčajne idú smerom odstraňovania zlozvyku hryzenia nechtov. Nebýva to účinné, keďže neodstraňujú príčinu.

Čo hrozí pri hryzení nechtov? Citlivé, boľavé, zhnisané a červené končeky prstov. Krvácanie okolo nechtového lôžka. Infekcia nechtového lôžka, ale aj úst a ďasien. Narušenie normálneho rastu nechtov a ich deformovanie.

Kto si hryzie nechty?

Nechty si hryzú ľudia každého veku. Až 50 % detí medzi 10 – 18 vekom si už niekedy nechty obhrýzalo alebo to robí aj dnes. Častejšie sa tento zlozvyk objavuje detí v čase puberty. Najviac ľudí prestane s ohrýzaním po dovŕšení tridsiatky. Je dokázané, že chlapci sa tejto „činnosti" venujú častejšie ako dievčatá.

Čo pomáha?

Existuje niekoľko spôsobov, ako tento návyk odbúrať. Udržiavajte svoje nechty upravené. Starostlivosťou o ne odbúrate tento zlozvyk. Pravidelne si robte manikúru a používajte lak na nechty. Muži môžu použiť bezfarebný lak. Starším dievčatám a ženám pomôžu skoncovať so zlozvykom umelé nechty. Nalakované nechty chutia horko, a tak každý pokus o ich hryzenie môže byť zároveň varovným signálom, že si nechty netreba hrýzť.

Ak cítite stres alebo úzkosť, vyskúšajte protistresové techniky. V prípade, že sa pristihnete pri ich obhrýzaní, vyskúšajte nejakú inú aktivitu – napr. kreslenie, čítanie, písanie, stláčanie protistresového balónika. 

Dávajte pozor na svoje deti. Ak ich vidíte s prstami v ústach, je to neklamný dôkaz, že sú pod tlakom, majú nejaké problémy v škole alebo s kamarátmi. Preto by ste sa mali s dieťaťom o týchto problémoch čo najotvorenejšie rozprávať. Možno má dieťa problém s vyučujúcim alebo ho niekto šikanuje. Pri odhalení príčiny je potom ľahšie nájsť vhodnejšie opatrenia a liečbu tohto zlozvyku.

Praktické rady pre deti

Keď už viete dieťaťu vysvetliť, že ste jeho oporou a že sa nemá čoho obávať, pristúpte k praktickým metódam, ako sa tohto zlozvyku zbaviť. Obľúbenou praktikou je prelepenie nechtíkov náplasťou. Tento jednoduchý trik pomôže, aby si dieťa rýchlo uvedomilo, že to, čo chce robiť, je zlé. Barličkou môžu byť aj osvedčené výrobky pripomínajúce lak na nechty. Látky v nich obsiahnuté, napríklad acetón či sacharóza, im dávajú veľmi horkú chuť. Tieto prípravky vytvoria na nechtoch vodeodolný a bezfarebný film, ktorý však odporne chutí a deti naň reagujú bleskurýchlym vytiahnutím ručičky z úst. Dbajte však hlavne na úpravu detských nechtov, robte si pred deťmi manikúru, aby si všímali, ako majú nechty vyzerať.

Ako sa vyhovárajú chlapi
Niekedy by človek neveril, čo všetko vymyslí ľudský mozog. Sú muži, ktorí hryzenie nechtov odôvodňujú ochranou nosorožcov... Hovorí sa, že prášok z rohu nosorožca je veľmi dobré afrodiziakum a zvyšuje potenciu mužov, preto hryzenie nechtov, ktoré sú z rovnakého „materiálu“ ako roh nosorožca, má ten istý účinok.

 

Foto: shutterstock

Čítajte viac: deti choroba

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím