11.08.18

Prenos infekcií hrozí v bazénoch aj prírodných kúpaliskách. Ktoré lokality na východe sú vyhovujúce?

foto: tasr

Letné horúčavy kulminujú a ľudia hľadajú útočisko predovšetkým pri vode. Podľa odborníkov sa práve tam vystavujeme riziku prenosu rôznych infekčných ochorení.

Z vody do organizmu ľudí prenikajú mikroorganizmy rôznymi cestami, napríklad prehltnutím, vdýchnutím aerosólu, cez očné spojovky a iné sliznice, cez poškodenú, ale i zdravú kožu.

reklamná správa

Skryté nebezpečenstvá

„Pri kúpaní sa v bazénoch ide napríklad o ochorenia vírusového, bakteriálneho, hubového alebo parazitárneho pôvodu. Prejavujú sa najmä ako zápalové ochorenia kože, kožných adnexov, očí, očných spojoviek, nosohltanu, zvukovodu, močových a pohlavných orgánov. Na prenose hubových ochorení sa podieľajú aj znečistené povrchy v okolí bazénov a v sprchách,“ priblížila Kvetoslava Koppová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

V prírodných vodách je zvyčajne nižšia teplota ako v bazénoch, preto sa v nej menej množia škodlivé mikroorganizmy, avšak aj napriek tomu môže kúpanie v nekontrolovanej vode predstavovať významné zdravotné riziká. Z vody, do ktorej sa dostali napríklad výlučky hlodavcov, sa môžu ľudia nakaziť ochorením podobným chrípke, no hrozí aj zápal mozgu, mozgových blán, pečene či obličiek.

Okrem mikroorganizmov sa v prírodných kúpaliskách môžu premnožiť toxické a alergizujúce cyanobaktérie. Tie u citlivých jedincov môžu vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky, zápaly očných spojoviek a pri prehltnutí nevoľnosť, zvracanie, hnačky a kŕče. „Označujeme ich termínom vodný kvet, čo je vlastne premnoženie a akumulácia cyanobaktérií vo forme pokrytia alebo viditeľnej kaše, ktorú tvoria vločky alebo zhluky kolónií rozptýlené vo vodnom stĺpci alebo nahromadené na vodnej hladine,“ vysvetlila Koppová.

reklamná správa

Prírodnému „odpadu“ sa radšej vyhnite

Ešte väčším zdravotným rizikom pre deti môže byť hranie sa pri brehoch s nahromadenou kašou vodného kvetu, ktorá vysychá a rozprašuje sa do vzduchu. „Ak ste sa už vo vode s vodným kvetom okúpali, treba sa čo najskôr osprchovať pod prúdom čistej vody a plavky vyprať,“ dodala odborníčka.

Zodpovednosť za kvalitu vody na kúpanie a odber vzoriek vôd na vyšetrenie má prevádzkovateľ prírodných kúpalísk. Na Slovensku sa kontroluje približne 80 prírodných vodných plôch. Osobitný štatút majú tzv. vody určené na kúpanie, ktoré sú sledované podľa Smernice EÚ. Podľa Koppovej porovnať možno najmä vody určené na kúpanie, ktoré sú klasifikované na základe dlhodobého hodnotenia podľa symbolov EÚ, pričom sú klasifikované ako kvalita výborná, dobrá alebo dostatočná.

(TASR, PS)

Aktuálne vyhovujúce lokality na kúpanie v Košickom kraji (merania z augusta 2018):
Prírodné kúpaliská s organizovanou rekreáciou
: Zemplínska Šírava – Medvedia hora, Zemplínska Šírava – Hôrka, Vinianske jazero.

Prírodné vodné plochy s neorganizovanou rekreáciou: Ružín – Košice, Pod Bukovcom, Plážové kúpalisko JAZERO, Zemplínska Šírava – Biela hora, Zemplínska Šírava – Kamenec, Zemplínska Šírava – Paľkov, Palcmanská Maša, Ružín, Ružín – prítoky, Jazere Úhorná, Turzovské jazero. (ÚVZ SR)

reklamná správa

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím