14.08.19

Prežite letné kúpanie bez vody v ušiach

foto: pexels

Ak sa voda dostane do zvukovodu, problémom nie je len to, že sa cítite nekomfortne. Voda v uchu totiž môže poškodiť sluch. Nesprávne pokusy o jej odstránenie budú márne, navyše ich následkom môže byť infekcia vyvolávajúca bolesti. 

Samozrejmým prvým krokom, ako dostať vodu von, je „vyskákať“ ju. Skúšajú to už aj malé deti. Stačí nakloniť hlavu, zatlačiť na ucho dlaňou a čakať, kým sa voda uvoľní. Často už tento jednoduchý postup zafunguje a je po probléme. Ak však nie, skúste nasledujúce rady.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Valsalvov manéver

Trik, ktorý sa využíva aj pri neprestávajúcej štikútke, je Valsalvov manéver. Ide o krátky proces, pri ktorom sa nadýchnete, zavriete ústa a pridržíte si nosné dierky. V tomto stave sa snažíte vydychovať, čo vytvorí tlak. Keď začujete mierne praskavý zvuk, netreba sa zľaknúť. Vtedy viete, že sa otvorila Eustachova trubica. Vďaka tomu voda ihneď vytečie. Pri tomto triku si však dávajte pozor na príliš silný tlak, ktorý by mohol poškodiť bubienok ucha.

Vodná para

Uvoľniť vodu v ušiach dokáže aj para. Jej inhalovanie s uterákom nad hlavou každý dobre pozná najmä pri chrípke, no rovnako pomôže aj pri tomto probléme. Dýchať vodnú paru by ste mali päť až desať minút, pričom hlavu nakláňajte striedavo napravo a naľavo. Tento trik tiež pomáha otvoriť Eustachovu trubicu.

reklamná správa

Sušenie fénom

Vodu z ucha môžete dostať aj fénom. Teplo z neho ju pomôže vypariť. Samozrejme, treba dávať pozor, aby ste sa nespálili, preto fúkajte teplý, nie horúci vzduch s prestávkami. Nastavte fén na najnižší možný výkon, no najvyššiu teplotu a fúkajte vzduch smerom do ucha zo vzdialenosti približne 25 centimetrov len niekoľko sekúnd, nie viac než pol minúty. Tento trik je ľahko využiteľný aj v prípade, že ste k problému prišli v akvaparku, kde fény nájdete v šatniach.

Teplý vzduch z fénu fúkajte smerom do ucha zo vzdialenosti približne 25 centimetrov.foto k článku: pexels
Teplý vzduch z fénu fúkajte smerom do ucha zo vzdialenosti približne 25 centimetrov.foto: pexels

Domáci liečitelia

Pomôcť si môžete aj surovinami, ktoré nájdete doma. O soli je známe, že dokáže absorbovať tekutiny. Babský recept hovorí, že musíte štvrť pohára soli zohriať a následne ju zabaliť do bavlneného kusa látky. Toto vrecúško si pridržte na uchu približne tri minúty. Za tento čas by mala voda do soli vsiaknuť.

Cenným zlatom je propolisová tinktúra, ktorú použite v prípade zápalu. Stačí, ak ju nakvapkáte na vatový tampón, ktorý si položíte na ucho. Bolesť by mala ustúpiť do niekoľkých minút. Ak váš stav ale ani tieto triky nezlepšia, urobíte dobre, ak sa poradíte so svojím lekárom.

Kvapky propolisovej tinktúry vám pomôžu pri bolestiach ucha. Liečia jeho zápal. foto: pexels
Kvapky propolisovej tinktúry vám pomôžu pri bolestiach ucha. Liečia jeho zápal. foto: pexels

reklamná správa

Čítajte viac: zdravie rady

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím