PR 24.04.19

Relax a pocit blaha je na dosah len pár kilometrov od Košíc

Foto: Termalpark Šírava

Ponorte sa do horúcej  vody alebo skúste saunový ceremoniál, ktorý vás dokonale vzpruží. Netreba chodiť ďaleko. Stačí, keď navštívite Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT.

Sauna je jedna z najstarších foriem kúpeľov na svete. Jej história siaha až do nomádských kmeňov, ktoré pochádzali zo strednej Ázie. Podľa rôznych archeologických nálezov bola parná sauna bežnou súčasťou príbytku. Dovnútra nosili rozpálené kamene, ktoré polievali vodou. Ľudia sedeli v kruhu a relaxovali.

Môžeme poďakovať Fínom

Saunovanie zažívalo obdobia rozkvetu i pádov. Často za to mohli epidémie, ale aj to, že sa  zneužívala na nemravné účely. Na jej renesancii mali najväčšiu zásluhu Fíni.  Prvé zmienky o fínskej saune pochádzajú z prelomu 11. a 12. storočia. Fínska sauna však vyzerala úplne inak ako ju poznáme dnes. Bola to skôr dymová sauna. Celá miestnosť bola pokrytá sadzou. Po vykúrení ju upratali a ľudia sa mohli ísť saunovať. Najväčší rozkvet zaznamenala na olympiáde v Londýne v roku 1948, keď ju využívali športovci zo 70 krajín sveta.

Saunovanie prospieva nielen dospelým, výrazne posilní imunitu aj deťom. Foto: Thermalpark Šírava
Saunovanie prospieva nielen dospelým, výrazne posilní imunitu aj deťom. Foto: Thermalpark Šírava

Rodinné saunovanie

Reakcie organizmu na chlad a teplo majú svoje špecifiká. Nastáva dilatácia (rozšírenie) ciev, potenie, rozšírenie pórov v koži, normalizuje sa krvný tlak, v pote sa vyplavujú toxické látky, uvoľňuje sa svalstvo, psychika. Z kože sa odlupujú odumreté bunky a teplo podnecuje vznik nových. Ochladzovanie spôsobí návrat do východiskovej hodnoty, čím sa zlepšuje pružnosť ciev a vylúčenie hormónov prispieva k zlepšeniu imunity. Saunovanie všeobecne upevňuje zdravie a zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám. Prospieva nielen nám - dospelým, ale výrazne posilní imunitu aj deťom. Ak chcete, aby aj vaše deti boli zdravé a vyhli sa chrípke, vezmite ich do sauny so sebou.

Saunovanie všeobecne upevňuje zdravie a zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám. Foto: Thermalpark Šírava
Saunovanie všeobecne upevňuje zdravie a zvyšuje odolnosť organizmu voči chorobám. Foto: Thermalpark Šírava

 

 V Thermalparku Šírava môžete saunovať s detičkami alebo celou rodinou v časti Thermal SPA, ktorá ponúka vyhriatu fínsku saunu s teplotou  65 °C a vonkajšiu vírivku s rozprávkovým výhľadom na Zemplínsku šíravu a Vihorlatské pohorie. Okrem príjemného rodinného saunovania si môžete dopriať aj kúpele v drevených kadiach alebo vaňové kúpele. Čokoládové, rašelinové, brusnicové či aromatherapy.

Thermal SPA ponúka tiež masážne miestnosti, kde môže okúsiť zážitkové a okrášľujúce procedúry - masáže, masky, zábaly, peelingy a vaňové kúpele podľa vlastného výberu. 

Zastavte starnutie

Liek na zastavenie staroby zatiaľ nebol vynájdený. Poznáme však medicínu proti starnutiu - Anti-aging. Ide o relatívne nový a inovatívny odbor. Prvé počiatky siahajú do Spojených štátov amerických do roku 1992. Do Európy sa dostala okolo roku 2000. Odbor sa venuje ľudskému telu z niekoľkých hľadísk. Cieľom je, aby sa človek dožil čo najvyššieho veku v čo najlepšom zdravotnom stave a aby sa vyhol rôznym civilizačným chorobám ako cukrovka, vysoký krvný tlak, mŕtvica či infarkt. 

Anti-aging berie do úvahy genetiku aj hormóny, venuje sa vyšetrovaniu potravinových intolerancií aj zásadám zdravej výživy. V Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT sa okrem toho venujú aj detoxikačným metódam a galvanizácii pleti a celého tela. Priaznivo vám prečistia pleť, spriechodnia póry. Pri ošetrovaní tela alebo tváre touto metódou na telo pôsobí galvanický prúd, ktorý zlepšuje cirkuláciu tekutín v tele, detoxikáciu, zmierňujú sa prejavy celulitídy a strií, zvyšuje sa pružnosť a pevnosť pokožky.

Relaxujte v Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT prostredníctvom masáže. Foto: pexels.com
Relaxujte v Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT prostredníctvom masáže. Foto: pexels.com

Nezabudnite si dať masáž

Ďalšou možnosťou relaxácie v Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT sú masáže. Jej liečebné účinky sú spomínané v egyptských papyrusoch 5000 rokov pred naším letopočtom. V Európe sa rozšírili oveľa neskôr, až v dvadsiatom storočí. S rozšírením masáže sa začali objavovať aj jej rôzne druhy. Dnes si tak človek môže vybrať tú, ktorá mu najviac vyhovuje. 

Klasická masáž alebo tiež liečebná masáž však asi najviac zodpovedá vžitej predstave o masáži. Vyznačuje sa ustáleným súborom masérskych hmatov, ktorými pôsobíme na svaly a čiastočne aj na kĺby človeka. Pri klasickej masáži sa zlepšuje prekrvenie, uvoľnenie a energetický tok vo svaloch, šľachách a koži a odstránia sa prípadné bolesti, napätie a iné problémy.

Zaujímavým typom je masáž lávovými kameňmi. Dokážu absorbovať a zároveň odovzdávať teplo. Vďaka silným energetickým vibráciám rozprúdia krv v tele a poskytnú uvoľnenie a zmierňujú bolesť svalov. Okrem toho si v Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT môžete dopriať voňavú čokoládovú masáž, bambusovú, havajskú a mnohé iné. 

Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT je ako stvorený pre rodinné zážitky. Foto: Thermalpark Šírava
Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT je ako stvorený pre rodinné zážitky. Foto: Thermalpark Šírava 

Geotermálna voda
Vodný svet európskej úrovne na Zemplínskej Šírave ponúkne návštevníkom zdravú geotermálnu vodu, fínsku, bylinkovú, parnú či infrasaunu, Kneippov chodník aj kúpeľ, oddychovú, ale aj mítingovú zónu vhodnú na školenia či prezentácie. Blahodárne účinky termálnej vody na náš organizmus poznáme už tisícročia. Geotermálna voda má rovnaké liečivé účinky ako voda v Sobraneckých kúpeľoch. Priaznivo pôsobí na pohybový aparát, kožné choroby i ženské záležitosti. Jej teplota je 36 stupňov Celzia. 

 


Kontaktné údaje
Thermal ŠÍRAVA SPA RESORT
Kaluža 780
072 36 Kaluža
Hotel +421 940 600 944, +421 56 285 22 00, recepcia@thermalsirava.sk
Thermalpark +421 944 383 486, +421 56 285 20 20  recepcia@thermalparksirava.sk
www.thermalsirava.sk

 

(ML)
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím