11.09.19

Sladené nápoje a cukor zaťažujú naše telo

foto: pexels

Za posledné roky sa cukru v potravinách zvýšilo niekoľkonásobne. Jeho prítomnosť si neužívajú len priaznivci sladkostí, ale aj všetci ostatní. Naše chuťové bunky totiž tak zdegenerovali, že už niekedy nedokážeme rozlišovať prirodzené chute.

Cukor je pritom iba biela rafinovaná hmota. Superkalorická hmota s nulovou nutričnou hodnotou. Nič viac. Telo ju buď premení na energiu alebo na tuk. Vzhľadom na to, že väčšina populácie sa málo hýbe, je jasné, ktorá z možností prevažuje.

reklamná správa

Problémy sa časom prejavia

Keď už máme cukor v krvi, náš pankreas dostane signál, že je potrebné vylúčiť inzulín, aby sa prebytočný cukor spotreboval. Avšak čím viac cukru je v krvi, tým viac inzulínu treba vylúčiť. Aby sa glukóza premenila a uložila ako glykogén v pečeni, svaloch a tukových bunkách. Toto všetko má za následok, že pankreas vylučuje čoraz viac inzulínu, čo spôsobuje rapídny pokles cukru v krvi. A výsledok je hypoglykémia. Telo si pýta ešte viac cukru.

Kruh sa uzatvára a organizmus začne štrajkovať. Postupne sa to prestane páčiť pankreasu, slezine, obličkám a pečeni. Výsledkom sú problémy, ktoré sa postupne prejavia (srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka, choroby pečene, obličiek a závažné poruchy sleziny).

Sladené bublinkové  nápoje sú pre zdravie veľmi škodlivé. Každé 3 dl balenie obsahuje približne 10 čajových lyžičiek cukru.
Sladené bublinkové nápoje sú pre zdravie veľmi škodlivé. Každé 3 dl balenie obsahuje približne 10 čajových lyžičiek cukru. foto: pexels

Sladulinké nápoje

Pitie sladených bublinkových nápojov je pre zdravie veľmi škodlivé. Koľko ste ich dnes vypili?  Predtým, než siahnete po ďalšej fľaši alebo plechovke takéhoto nápoja, majte na pamäti, že každé 3 dl balenie obsahuje približne 10 čajových lyžičiek cukru, resp. 150 kalórií, 30 až 50 mg kofeínu a tiež je napumpované umelými farbivami a sulfátmi. Nespomínajúc fakt, že je to najväčší zdroj nebezpečného vysokofruktózového sirupu vyrobeného prevažne z geneticky modifikovanej kukurice.

reklamná správa

Obsah sladených nápojov

Kyselina fosforečná 
Môže nabúrať schopnosť tela využívať vápnik. To má potom za následok osteoporózu, zmäkčovanie zubov a kostí.

Cukor 
Zvyšuje hladiny inzulínu, čo vedie k vysokému krvnému tlaku, vysokému cholesterolu, chorobám srdca, cukrovke, priberaniu, predčasnému starnutiu a mnohým ďalším negatívnym dôsledkom. Väčšina sladených nápojov obsahuje vyše 100 percent odporúčanej dennej dávky cukru. A ten je natoľko škodlivý pre zdravie, že existujú dokonca zoznamy, ktoré majú vyše 100 položiek možných následkov.

Kofeín 
V nápojoch môže zapríčiňovať nervozitu, chvenie, nespavosť, vysoký krvný tlak, nepravidelný srdcový tep, zvýšený cholesterol, vyplavovanie minerálov a vitamínov, hrčky na prsiach a pôrodné defekty.

Voda z vodovodu
Aj napriek častým tvrdeniam príslušných štátnych orgánov o jej neškodlivosti môže obsahovať väčšie množstvo chlóru, trihalometánov, olova, kadmia a veľa organických nečistôt (polychlórované bifenyly a pod.).

Väčšina sladených nápojov obsahuje vyše 100 percent odporúčanej dennej dávky cukru. foto na dvojstrane: pexels
Väčšina sladených nápojov obsahuje vyše 100 percent odporúčanej dennej dávky cukru. foto: pexels
Čistá voda je vždy lepšia voľba

V skutočnosti vypitie len jedného sladeného nápoja denne počas takmer dva roky trvajúceho výskumu zvyšovalo riziko obezity o 60 percent. Tu sa žiada zvýrazniť, že ide o obezitu charakterizovanú ako nadmieru vysoká nadváha, čiže už chorobný stav, nie obyčajná nadváha. Ešte pre názornosť uvedieme ďalší fakt – jeden sladený nápoj denne môže k celkovej váhe počas jedného roka pridať až osem kilogramov. Čistá voda je oveľa lepšia voľba.

Ak sa neviete vzdať sladených nápojov úplne, tak skúste piť aspoň bublinkové minerálky ochutené čerstvou citrónovou alebo limetkovou šťavou. Ak trpíte závislosťou (a vedzte, že cukor vyvoláva veľkú závislosť), pokúste sa v sebe nájsť dosť pevnej vôle na jej prekonanie.

 

(ML, JV)

reklamná správa

Čítajte viac: zdravie rady

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím