PR 18.09.17

Tichý zlodej zraku

foto: 3F

Jednou z najčastejších príčin slepoty na svete je zelený zákal (glaukóm). V skutočnosti nemá so zákalom nič spoločné. Toto pomenovanie vzniklo v minulosti, keď ľudia bez liečby pre glaukóm oslepli a ich šošovka mala na pohľad zelenú farbu.

Glaukóm je skupina ochorení, pri ktorých dochádza k nezvratnému poškodzovaniu zrakového nervu. Najčastejšou, ale nie jedinou príčinou, je zvýšený vnútroočný tlak. Postihuje asi dve percentá dospelých po štyridsiatke, no objaviť sa môže aj u novorodencov, detí i mladistvých. Zrak sa zhoršuje a postupne môže dôjsť až k slepote.

Ide o ochorenie, o ktorom aj napriek jeho rozšírenosti mnoho ľudí nevie. Často býva nedostatočne diagnostikované. O jeho príznakoch navyše panujú mylné predstavy aj medzi ľuďmi, ktorí ním trpia.

Nie je glaukóm ako glaukóm

Najčastejší „zelený zákal“ je primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Predstavuje približne 80 až 90 percent všetkých glaukómov. Spája sa s vysokým vnútroočným tlakom (VOT), ale majú naň vplyv aj cievne ochorenia či nízky alebo vysoký krvný tlak. Často však prebieha nepozorovane a dlhú dobu nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti, až kým nie je zrakový nerv natoľko poškodený, že dôjde k zhoršeniu centrálnej zrakovej ostrosti.

Primárny glaukóm s uzavretým uhlom je menej častý a zvýšenie VOT súvisí s čiastočným alebo kompletným uzáverom komorového uhla. Tento typ glaukómu je spojený aj s atakmi akútnych záchvatov, ktoré sprevádzajú bolesti a vyžadujú neodkladnú liečbu.

Oko s glaukómovým záchvatom.
Oko s glaukómovým záchvatom. foto: 3F
Papila zrakového nervu u zdravého pacienta (1.), u začínajúceho glaukómu (2.), a pokročilý glaukóm (3.).
Papila zrakového nervu u zdravého pacienta (1.), u začínajúceho glaukómu (2.), a pokročilý glaukóm (3.). foto: 3F

Ochorenie môže spôsobiť aj úraz

Sekundárne glaukómy predstavujú rozsiahlu skupinu ochorení, pri ktorých je zvýšenie vnútroočného tlaku a poškodenie zrakového nervu zapríčinené očným ochorením (očné zápaly, úrazy, pseudoexfoliácie) alebo celkovým ochorením, prípadne inou príčinou (cukrovka, liečba kortikosteroidmi). Tento stav môže byť prechodný alebo trvalý. Liečba je zameraná na odstránenie príčiny zvýšenia VOT a na ochranu zrakového nervu.

Nepodceňujte varovné signály

Príznaky vysokého vnútroočného tlaku môžu byť tlakové bolesti očí a hlavy, farebné kruhy okolo svetelných zdrojov či začervenanie očí. V mnohých prípadoch sa neprejavujú žiadne symptómy. „Zvýšenie vnútroočného tlaku a taktiež aj glaukómový záchvat môže vyvolať u predisponovaných osôb aj čítanie, pozeranie televízie v tmavej miestnosti, rozčúlenie či dokonca niektoré lieky,“ tvrdí MUDr. Slavomír Dzúr zo spoločnosti 3F Mikrochirurgia oka, ktorá má na diagnostiku glaukómu kompletné prístrojové vybavenie.

(TŠ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím