--.--.----Meniny: Načítavam...--:--:--
FacebookInstagramSpráva

Na východe Slovenska začínajú vrtné práce, využívanie geotermálnej energie v Košickej kotline je bližšie k realite

Využívanie geotermálnej energie na východe Slovenska naberá stále reálnejšie kontúry. Spoločnosť Geoterm Košice začína vrtné práce na projekte Využitie geotermálnej energie v Košickej kotline. Nadväzuje tak na aktivity, ktoré sa v lokalite začali už pred dvadsiatimi šiestimi rokmi vyvŕtaním prvých troch vrtov.

Na východe Slovenska začínajú vrtné práce, využívanie geotermálnej energie v Košickej kotline je bližšie k realite

ilustračné/META/Košice – Mesto Košice

M I
14. 10. 2025
0

Tri nové hĺbkové geotermálne vrty s prislúchajúcou nadzemnou technológiou si vyžiadajú investície 35 miliónov eur, z ktorých približne 12 miliónov eur bude spolufinancovaných z Program Slovensko prostredníctvom Fondu pre spravodlivú transformáciu EÚ. Ďalšiu časť investícií poskytne najväčší akcionár Geoterm Košice, spoločnosť SPP Infrastructure, za ktorou stoja akcionári Energetický a průmyslový holding a SPP.

Po ukončení prvej etapy projektu bude môcť košická tepláreň zo skupiny MH Teplárenský Holding dodávať viac ako dvadsať percent tepelnej energie pre obyvateľov mesta práve z geotermálnej energie. Stredisko v lokalite Svinica-Ďurkov prostredníctvom šiestich geotermálnych vrtov by malo disponovať tepelným výkonom 30 megawattov. Ročná dodávka energie pre centrálne zásobovanie tepla druhého najväčšieho slovenského mesta by mala dosahovať 175 GW/hodín.

„Ide nielen o významnú iniciatívu v oblasti dekarbonizácie vykurovania a čistoty ovzdušia, ale aj o pozitívny príklad využitia lokálneho energetického potenciálu namiesto dovážaných fosílnych palív. Z hľadiska parametrov pôjde o jedno z najväčších geotermálnych stredísk v rámci strednej Európy,“ uviedol predseda predstavenstva Geoterm Košice Roland Karkó.

Už po dokončení prvej etapy projektu Využitie geotermálnej energie v Košickej kotline by centrálne zásobovanie teplom v druhom najväčšom slovenskom meste malo získavať časť energie z bezemisného lokálneho prírodného zdroja s dlhodobo predvídateľnými cenami.

Pre realizáciu nových vrtov bola v súťaži vybraná česká spoločnosť MND Driling & Services. Predpokladaná dĺžka vrtov sa dnes odhaduje na úrovni 3,5 až 4 kilometre. Podľa očakávaných parametrov by geotermálna voda mala dosahovať 125 až 135 stupňov a výdatnosť 50 až 60 litrov horúcej geotermálnej vody za sekundu.

Vrtné práce na geotermálnom stredisku Svinica-Ďurkov by mali trvať do leta 2026. Spoločnosť Geoterm Košice chce spustiť svoju časť projektu na jar 2027. Prepojenie s odberateľom tepla v Košiciach však bude závisieť od dobudovania teplovodu, ktorý sa zaviazal zrealizovať partner projektu MH Teplárenský holding.

(SITA, md)

Aký je váš názor?

Sledujte nás na Facebooku

Buďte vždy v obraze! Pridajte sa k našej komunite a dostávajte najnovšie správy z Košíc a okolia priamo do vášho feedu.

Pre čítanie ďalšieho článku
Potiahnite prstom doprava alebo doľava

Súvisiace články

Najnovšie články