10.05.18

Divadlo hľadá šepkára

foto: int

Štatistiky hovoria, že práce je dnes veľa a zamestnať sa môže každý. Ale čo ak ste tvor špecifický a nie každá robota vám sadne...

Existujú aj netradičné povolania, o ktorých mnohí ani netušia. Vedeli ste, že sa dá živiť aj šepkaním?

Už nesedia pod javiskom

Niekedy, ak ste sa pozreli na divadelnú scénu, v jej strede bola akási strieška, ktorú divadelníci nazývali mušľa. Pod ňou sedával šepkár. „Šepkárske búdky už nie sú súčasťou divadelného javiska niekoľko desiatok rokov. V súčasnosti sa šepká spomedzi javiskových portálov, prípadne v niektorých inscenáciách hraných na Malej scéne sedáva šepkárka v prvom rade,“ hovorí Svjatoslav Dohovič, hovorca Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach.

Šepkár je pre hercov nenahraditeľný. Slúži im ako posledná barlička, ak im vypadne text alebo sa niečo iné nepredvídané odohrá na scéne.

Kedysi boli šepkári ukrytí pred zrakmi divákov pod javiskom v búdke.foto: int
Kedysi boli šepkári ukrytí pred zrakmi divákov pod javiskom v búdke. foto: int

Pre ženy aj mužov

Momentálne v košickom divadle pracujú štyri šepkárky. „Dve sú v činohre a dve v opere. Je síce pravdou, že u nás je táto pozícia doménou žien, ale určite ju môžu robiť aj muži,“ predstavuje povolanie S. Dohovič a dodáva, že špeciálna škola pre šepkárov neexistuje. „Predpokladá sa však, že šepkár má skúsenosti s divadelnou a scénickou prácou. V prípade činoherných je podmienkou najmä dokonalá znalosť slovenského jazyka, v prípade operných nie je na škodu ovládanie predovšetkým taliančiny, keďže mnohé diela hráme práve v tomto jazyku.“ Kto by mal o takúto pracovnú pozíciu záujem, mal by mať aj stredoškolské vzdelanie s maturitou. 

reklamná správa

Mnohé texty inscenácií košické šepkárky poznajú naspamäť. ,,Ono sa to akosi automaticky na nás nalepí už počas skúšobného obdobia. Ja sama som veľmi spokojná, keď mám text u seba aspoň týždeň pred začiatkom skúšok, aby som si ho mohla dokonale načítať a rýchlejšie sa v ňom orientovať,“ približuje prípravu šepkárok Iveta Vinclavová, ktorá na tejto pozícii v divadle pracuje už niekoľko rokov.

Drobná súvislosť
Štátne divadlo momentálne práve hľadá pracovníka na post šepkára. Chceli sme preto vedieť, či by záujemcovi o túto nezvyčajnú prácu pomohlo, ak kedysi v škole vedel dobre našepkávať. „Zaujímavá otázka. Šepkanie v škole a šepkanie v divadle sú ale dve rozdielne veci, hoci jedna drobná súvislosť tu je. Tak ako v škole bolo nutné, aby si šepkanie nevšimol učiteľ, tak by si ho v divadle nemal všimnúť divák,“ spresňuje s úsmevom hovorca.

 

Čítajte viac: divadlo zamestnanie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím