23.05.18

Štátne divadlo Košice premiéruje Mozartovho Dona Giovanniho v réžii J. Nvotu

Foto: Veronika Janušková

Opera Don Giovanni skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta sa vracia na javisko Štátneho divadla (ŠD) Košice. Toto dielo prezývané aj ako „opera opier“ uvedú v premiére v novom naštudovaní v piatok 25. mája. Realizačný tím inscenácie vedú divadelný a filmový režisér Juraj Nvota a brazílsky dirigent Vinicius Kattah. 

V Košiciach ide v poradí už o štvrté inscenovanie Dona Giovanniho. Prvýkrát túto operu divadlo uviedlo v roku 1956, naposledy v roku 2004. „Minulú sezónu sme derniérovali úspešnú Figarovu svadbu, tak sme si povedali, že musíme mať ďalšiu Mozartovu operu. Máme slušné sólistické obsadenie a bola by to škoda nevyužiť, nehovoriac o tom, že Mozart je pre operný súbor vždy veľkou výzvou a čo sa týka interpretácie – je to aj istá očista a nesmierne dôležité pre rast do budúcnosti,“ zdôvodnil výber titulu šéf košickej opery Karol Kevický.

Prebiehajúca sezóna v ŠD vsádza na pre operu netradičných režisérov, ktorí ju môžu svojím prístupom obohatiť. Vlani v októbri v Košiciach uviedli v premiére komickú operu Giuseppe Verdiho Falstaff pod vedením českého oscarového režiséra Jiřího Menzla.

Opera, ktorá sa neodmieta

Pre Jakuba Nvotu ide o operný režijný debut. Ako hovorí, zaujal ho príbeh Mozartovho diela a ponuke s pokušením menom Don Giovanni nemohol odolať. „V súvislosti s Donom Giovannim sa vždy spomína hudba, to je prirodzené, ale myslím si, že ten príbeh nezaostáva a robí tú operu stále večnou a súčasnou, takže každá generácia si musí pripustiť ten svoj zápas ducha a tela, ktorý je v diele obsiahnutý,“ povedal. Medzi operou a činohrou vidí Nvota rozdiel akoby v optike, keďže v činohre sa dá zájsť do rozpracovanejších detailov, naproti tomu opera potrebuje väčšie gesto, všetko musí mať svoj význam, ale hranie nesmie brániť sólistom v ich speve. Práca pri opere ho zaujala a ďalším prípadným ponukám v tomto smere ostáva otvorený. „Ak sa opäť stretnem s príbehom, ku ktorému by som mal čo dodať svojou skúsenosťou a dokázal ho zvládnuť, tak sa nebudem brániť,“ skonštatoval.

reklamná správa

Nový zubár znamená novú príležitosť.

Mať zuby na mieru.

Zistite viac

Opera na objednávku

Zaujímavou osobnosťou za dirigentským pultom je 32-ročný Brazílčan Vinicius Kattah žijúci v rakúskej Viedni. V inscenácii zároveň hrá na čembalo a lutnu. Ako dirigent získal viaceré medzinárodné ocenenia a Mozart ako operný skladateľ je jeho špecializáciou. Kevický pre novinárov prezradil, že by bol rád, ak by sa Kattah ujal od novej sezóny neobsadeného miesta šéfdirigenta košickej opery. 

V titulnej postave záletníka Dona Giovanniho sa v opere predstavia domáci sólisti Marek Gurbaľ a Marián Lukáč. V postave Komtura budú alternovať hosťujúci Apostol Milenkov a István Rácz, v postave Leporella okrem domáceho Michala Onufera bude na košickom javisku debutovať Mihály Podkopájev. Scénu a kostýmy do pripravila Mona Hafsahl, choreografiu mal na starosti Jaroslav Moravčík. Dona Giovanniho napísal Mozart na objednávku štyri roky pred svojou smrťou, svetovú premiéru mal v októbri 1787 v Prahe. Autorom libreta je Lorenzo Da Ponte. 

(TASR, SŠ)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím