23.05.18

Štátne divadlo Košice premiéruje Mozartovho Dona Giovanniho v réžii J. Nvotu

Foto: Veronika Janušková

Opera Don Giovanni skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta sa vracia na javisko Štátneho divadla (ŠD) Košice. Toto dielo prezývané aj ako „opera opier“ uvedú v premiére v novom naštudovaní v piatok 25. mája. Realizačný tím inscenácie vedú divadelný a filmový režisér Juraj Nvota a brazílsky dirigent Vinicius Kattah. 

V Košiciach ide v poradí už o štvrté inscenovanie Dona Giovanniho. Prvýkrát túto operu divadlo uviedlo v roku 1956, naposledy v roku 2004. „Minulú sezónu sme derniérovali úspešnú Figarovu svadbu, tak sme si povedali, že musíme mať ďalšiu Mozartovu operu. Máme slušné sólistické obsadenie a bola by to škoda nevyužiť, nehovoriac o tom, že Mozart je pre operný súbor vždy veľkou výzvou a čo sa týka interpretácie – je to aj istá očista a nesmierne dôležité pre rast do budúcnosti,“ zdôvodnil výber titulu šéf košickej opery Karol Kevický.

Prebiehajúca sezóna v ŠD vsádza na pre operu netradičných režisérov, ktorí ju môžu svojím prístupom obohatiť. Vlani v októbri v Košiciach uviedli v premiére komickú operu Giuseppe Verdiho Falstaff pod vedením českého oscarového režiséra Jiřího Menzla.

Opera, ktorá sa neodmieta

Pre Jakuba Nvotu ide o operný režijný debut. Ako hovorí, zaujal ho príbeh Mozartovho diela a ponuke s pokušením menom Don Giovanni nemohol odolať. „V súvislosti s Donom Giovannim sa vždy spomína hudba, to je prirodzené, ale myslím si, že ten príbeh nezaostáva a robí tú operu stále večnou a súčasnou, takže každá generácia si musí pripustiť ten svoj zápas ducha a tela, ktorý je v diele obsiahnutý,“ povedal. Medzi operou a činohrou vidí Nvota rozdiel akoby v optike, keďže v činohre sa dá zájsť do rozpracovanejších detailov, naproti tomu opera potrebuje väčšie gesto, všetko musí mať svoj význam, ale hranie nesmie brániť sólistom v ich speve. Práca pri opere ho zaujala a ďalším prípadným ponukám v tomto smere ostáva otvorený. „Ak sa opäť stretnem s príbehom, ku ktorému by som mal čo dodať svojou skúsenosťou a dokázal ho zvládnuť, tak sa nebudem brániť,“ skonštatoval.

reklamná správa

Opera na objednávku

Zaujímavou osobnosťou za dirigentským pultom je 32-ročný Brazílčan Vinicius Kattah žijúci v rakúskej Viedni. V inscenácii zároveň hrá na čembalo a lutnu. Ako dirigent získal viaceré medzinárodné ocenenia a Mozart ako operný skladateľ je jeho špecializáciou. Kevický pre novinárov prezradil, že by bol rád, ak by sa Kattah ujal od novej sezóny neobsadeného miesta šéfdirigenta košickej opery. 

V titulnej postave záletníka Dona Giovanniho sa v opere predstavia domáci sólisti Marek Gurbaľ a Marián Lukáč. V postave Komtura budú alternovať hosťujúci Apostol Milenkov a István Rácz, v postave Leporella okrem domáceho Michala Onufera bude na košickom javisku debutovať Mihály Podkopájev. Scénu a kostýmy do pripravila Mona Hafsahl, choreografiu mal na starosti Jaroslav Moravčík. Dona Giovanniho napísal Mozart na objednávku štyri roky pred svojou smrťou, svetovú premiéru mal v októbri 1787 v Prahe. Autorom libreta je Lorenzo Da Ponte. 

(TASR, SŠ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím