16.09.19

Tridsať rokov slobody

foto: Veronika Janušková

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie zorganizovala Nezisková organizácia Post Bellum SK putovnú výstavu s názvom 1989 -2019: 30 rokov slobody. 

Príbehy osobností i menej známych aktérov Nežnej revolúcie z rôznych regiónov Slovenska si ako prví môžu pozrieť obyvatelia Košíc. Vďaka spolupráci s Verejnou knižnicou Jána Bocatia bude výstava prístupná do 1. októbra na nádvorí Barkóczyho paláca na Hlavnej ulici 48.

reklamná správa

Pätnásť príbehov

Výstava zachytáva formou krátkych citátov príbehy pätnástich ľudí, ktorí sa aktívne podieľali na revolučnom dianí v roku 1989. Na štyroch panelových vežiach sa verejnosť môže zoznámiť s momentmi, ktoré zachytávajú pád komunistického režimu a dôležitú zmenu v našej spoločnosti. Kľúčová bola v tom čase spolupráca a spolupatričnosť, ktoré sa prejavovali v dianí vo všetkých regiónoch.

Na paneloch sa odvíjajú príbehy aktérov Nežnej revolúcie z roku 1989.  foto: Veronika Janušková
Na paneloch sa odvíjajú príbehy aktérov Nežnej revolúcie z roku 1989. foto: Veronika Janušková

Prelomová udalosť

Výstava vznikla v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK. „Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorí si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia, na ich príčiny aj následky,“ hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková. „Teší nás, že si môžeme toto dôležité výročie pripomenúť práve takýmto spôsobom – prostredníctvom príbehov konkrétnych ľudí.“

reklamná správa

Čítajte viac: vystava

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím