Veľkolepá rozlúčka filharmonikov

Orchester Štátnej filharmónie Košice sa so svojou 46. koncertnou sezónou rozlúči veľkolepo. Na dnešnom záverečnom koncerte zaznie v Dome umenia Čajkovského veľká Symfónia č. 4 f mol.
Autor ju venoval svojej najlepšej priateľke Nadežde von Meck. Sám skladateľ považoval túto symfóniu za svoje vrcholné dielo.
Hudba štvrtej symfónie odráža ťažké obdobie skladateľovho života, počas ktorého stroskotalo jeho krátke, nevydarené manželstvo so študentkou Antoninou Ivanovnou Miľjukovovou, ktorá bola od neho o desať rokov mladšia.
Zážitkom nepochybne bude aj skladba Zenith súčasného talianského skladateľa Enrica Blattiho, ktorú skomponoval v roku 2006. Zenith je koncertom pre akordeón a orchester, v ktorom sa sólového partu zhostí skvelý Peter Katina.
(lech)

