15.01.19

Výsledky košických výskumníkov priblíži výstava obrazov sĺz pacientov

ilustračná foto: Veronika Janušková

Diagnostický potenciál zobrazení ľudskej slznej tekutiny pri rôznych ochoreniach, respektíve výsledky niekoľkoročného výskumu vedcov z Lekárskej (LF) a Prírodovedeckej fakulty (PF) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach a Slovenskej akadémie vied, priblíži výstava Ľudská slza ako umenie. Informovala o tom PR manažérka LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.

Pilotný vedecko-umelecký projekt zahŕňa celkovo 27 obrazov sĺz chorých ľudí vytvorených pomocou atómového silového mikroskopu v nanometroch. „Slzami ľudia vyjadrujú rôznorodé emócie, no presvedčili sme sa o tom, že slzy dokážu dokonca detegovať prítomnosť rôznych ochorení. Je to neuveriteľné, ale každá slza je svojou štruktúrou jedinečná,“ uviedla organizátorka výstavy Vladimíra Tomečková z Ústavu lekárskej a klinickej biochémie LF UPJŠ.

S pozorovaním slznej tekutiny začala spolu s Vladimírom Komanickým z Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ v roku 2015. Vhodných pacientov na odber vzoriek vyberala oftalmologička Gabriela Glinská, ktorá sa vo svojej dizertačnej práci venovala diagnostickému potenciálu sĺz v očnom lekárstve.    

reklamná správa

Vzorky slznej tekutiny

Výsledky prvých experimentov zaujali aj ďalších košických výskumníkov či lekárov z odborov psychiatrie a neurológie. Vedci pozorujú vzorky slznej tekutiny od odlišných účastníkov projektu pomocou viacerých mikroskopických metód. „Vyšetrili sme doteraz 60 vzoriek pacientov s rôznymi očnými ochoreniami predného aj zadného segmentu oka, napríklad so suchým okom, katarakty a rôznymi druhmi glaukómu i ďalšími ochoreniami oka, ale aj systémovými ochoreniami, ako sú diabetes mellitus a skleróza multiplex, či psychickými poruchami, ako depresia, úzkosť, bipolárna porucha, či s Parkinsonovou chorobou,“ povedala Tomečková s tým, že v ich slznej tekutine pozorovali rôzne obrazce tvorené takzvanými dendritmi v tvare srdiečok, vetvičiek, pierok alebo lánov obilia, ktoré sa u zdravých ľudí nevyskytujú.    

Podľa nej boli už pri prvých meraniach prekvapení estetickým a originálnym potenciálom zobrazení slznej tekutiny. Výstavou vedeckých obrazov chcú zviditeľniť získané poznatky pre širšiu laickú verejnosť a prepojiť umenie s vedou.  

Vernisáž sa uskutoční v utorok o 17.00 hod. v Kasárňach/Kulturpark v Košiciach. Výstava potrvá do 17. februára.

reklamná správa

(TASR, JH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím