18.11.17

Ida Sándor: Jej sen sa spája s New Yorkom

foto: archív IS
Hrabčáková
Zdieľať:

Košickú módnu návrhárku Idu Sándor vždy fascinovala a priťahovala jednoduchosť. Jej tvorba je originálna, minimalistická i nadčasová. Používa množstvo ručnej práce a základom jej modelov je patchwork. Kombinuje nekombinovateľné, čím sa odlišuje od tvorby iných. Svoje kolekcie prezentuje na prestížnych módnych prehliadkach nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. 

„Som žena, ktorá sníva, aby sa raz mólo v New Yorku zaplnilo jej šatami,“ vraví s úsmevom Ida Sándor. „Som puntičkárka a veľká detailistka. No predovšetkým matka a manželka, ktorej záleží na rodine. Aj keď veľa pracujem a niekto si myslí, že už doma nerobím nič, tak ho musím vyviesť z omylu. Aj ja varím, žehlím, upratujem či pečiem. Ale keď nestíham, tak kúpim cestou domov aj polotovar.“ 

Čo by ste robili, keby ste neboli módnou návrhárkou? 

Ťažko povedať. Keďže som vyštudovala Strojnícku fakultu na Technickej univerzite v Košiciach, tak by mi nerobilo problém pracovať aj v technickom smere. 

Aká bola vaša cesta za úspechom? 

Už od malička som mala rada ručné práce. Šitie bolo najprv mojím koníčkom. Ale až potom sa stalo mojou prácou. Nemôžem povedať, že to bolo jednoduché. Miesto v móde som si musela vybojovať. Veľakrát som to chcela aj vzdať. Zažila som aj ponižovanie. Tá cesta by bola možno ľahšia, ak by som na začiatku oslovila celebrity, ktoré by ma zviditeľnili. Zámerne som sa však tomu vyhla. Ja chcem, aby ma ľudia oslovovali kvôli mojej tvorbe, nie kvôli tomu, že moje šaty videli na niekom známom. 

Kde hľadáte inšpiráciu pri tvorbe? 

Možno to bude znieť nudne, ale v bežnom živote. Chcem, aby moje šaty neboli len na jednu príležitosť a potom ostali niekde zavesené v skrini. Tvorím oblečenie tak, aby spĺňalo v sebe nadčasovosť, funkčnosť a ten správny šmrnc. Snažím sa vymyslieť odevy, ktoré ženy rady nosia, majú svieže farby a moje klientky omladia, zmenia a vyzerajú v nich dobre. 

Sándor predstavila svoje modely aj v Číne. foto: archív IS
Sándor predstavila svoje modely aj v Číne. foto: archív IS

Kedy ste cítili najväčšiu hrdosť? 

Asi to bude klišé, ale pri deťoch. Ja milujem svoje deti a všetko, čo je s nimi spojené. Ak sú šťastné deti, tak sú šťastní aj rodičia. 

V čom vynikáte a v čom ste absolútne neschopná?

Asi v ručných prácach. Už od mala som šila, plietla, háčkovala. A v čom som neschopná? Neviem, či je to neschopnosť, ale nerada píšem maily či sms. Mne to trvá veľmi dlho, kým niečo napíšem. Radšej to vybavím telefonicky alebo osobným stretnutím. Teda redaktorku by som určite nerobila, cha, cha. 

Čo vás vie priviesť do zúrivosti?

Keďže veľa času trávim na cestách, tak sú to zlí vodiči. Veľmi sa rozčúlim pri šoférovaní a musím sa priznať, že občas padnú aj nadávky. 

Čo vás vie rozosmiať?

Vtipní, sarkastickí a ironickí ľudia. Ja si s nimi rozumiem. Mám rada také bežné srandy. Keď ma napríklad pochváli úplne cudzí muž, že som dobre zaparkovala. To ma vie pobaviť. 

Ako si najlepšie oddýchnete vo voľnom čase? 

Možno by si niekto myslel, že si vyložím nohy alebo si poležím v posteli. My chodíme s rodinou na výlety. A keďže som už staršia, tak veľa cvičím. Naozaj si pri tom oddýchnem a dokonale vypnem. 

Módna návrhárka buduje svoju značku už jedenásť rokov. foto: archív IS
Módna návrhárka buduje svoju značku už jedenásť rokov. foto: archív IS

Čo by ste si na seba nikdy neobliekli? 

Som odporkyňou legín. Samozrejme, s výnimkou cvičenia. Nechcem, aby to pôsobilo, že som namyslená, ale keď vidím ženu po tridsiatke oblečenú v legínach a krátkej bunde, tak to nevyzerá dobre. Verím tomu, že sa vieme obliecť aj lepšie. 

Čo by ste poradili ženám ohľadne módy? 

Nech sa neštylizujú do všetkých módnych trendov a oblečú si to, v čom sa cítia dobre, pohodlne a čo im vyhovuje. 
 

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Čítajte viac: osobnosti

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím