21.01.16

R. Jano: S klubmi bojovať nechceme

Na Slovensku už funguje Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS). Je to občianske združenie, ktoré vzniklo na základe zákona o združovaní občanov.
Róbert Jano mladší hovorí, že všetko sa odvíja od posúdenia novej zmluvy.
Róbert Jano mladší hovorí, že všetko sa odvíja od posúdenia novej zmluvy.
Cieľom občianskeho združenia, ktoré odštartovalo svoje aktivity v Košiciach, je pomoc a podpora pre členov vo všetkých oblastiach, ktoré sa týkajú športovcov. Predsedom LOSS sa stal súčasný futbalista FC VSS Košice Róbert Jano mladší. Často sa stretáva s kamarátmi nielen z futbalu, ale i z hádzanej, hokeja, či ďalších odvetví a vníma všetky problémy športovcov. „Po debate s otcom, ktorý je právnik, sme hľadali model, ako pomôcť športovcom, ktorí sa ocitajú v problémoch a nie sú znalí právnych záležitostí. Som presvedčený, že naše združenie bude pre športovcov prínosom. Nechceme pomáhať jednorazovo, ale dlhodobo,“ vraví študent štvrtého ročníka právnickej fakulty. Zmluvy bude posudzovať právnik Prvoradou ambíciou nie je vymáhanie pohľadávok od klubov. Všetko by sa to malo odvíjať od posúdenia zmluvy už pred podpisom. „Poznáme z hokeja prípady, že hráč sa zranil a podľa zmluvy nemal v čase maródky garantovaný príjem. Takýto kontrakt by ani podpísaný byť nemal,“ hovorí R. Jano. Podľa jeho vyjadrenia zmluvu každého člena združenia najskôr posúdi právnik. „Nemalo by sa stávať, že najmä mladému športovcovi predostrú papier so slovami: Tu to hneď podpíš. Vieme, že kluby sú podráždené, ak chce mať športovec čas na posúdenie jednotlivých bodov. My s klubmi ani bojovať nechceme, ale snahou je vytvoriť kultúrne a slušné prostredie. A v ňom by nik nemal mať problém s tým, že mu právnik znalý veci zmluvu preštuduje.“ Chcú presvedčiť aj skeptikov Združenie, ktorého tajomníčkou je basketbalistka Good Angels Barbora Bálintová, má prvých desať členov. Róbert Jano ml. verí, že záujemcovia budú pribúdať. „Vieme, že je to novinka, no podľa našich informácií tu je ochota mnohých ísť do toho. Našou ambíciou je pokryť časom celé Slovensko. Chceme presvedčiť aj tú skupinu športovcov, ktorá je skeptická a neverí, že v slovenských pomeroch sa niečo zmení. Som pozitívne zmýšľajúci človek. Ak uvidia, akú robotu odvádzame, členov bude časom isto dosť,“ vyjadril optimistickú prognózu predseda združenia. Podľa jeho názoru ročné členské 50 eur športovcov neodradí. Zvlášť, ak pri prípadnom právnom zastupovaní budú mať 50-percentnú zľavu, rovnako tak na ekonomické poradenstvo.  
Aj Štochl zažil, keď mu dlhovali
Richard Štochl je presvedčený, že športovec potrebuje fundovanú pomoc.
Richard Štochl je presvedčený, že športovec potrebuje fundovanú pomoc.
Podpredseda združenia Richard Štochl je presvedčený, že športovci by mali mať možnosť poradiť sa o svojich zmluvách. „Nevravím, že zázraky sa robia na počkanie, ale časom by sa situácia u nás mohla znormalizovať. Len treba nastaviť istú kultúru v rámci vzťahov medzi športovcom a klubom,“ vraví dlhoročný slovenský hádzanársky reprezentant.
Deväťnásobný hádzanár roka víta, že združenie by mohlo pomôcť aj športovcom, ktorí sa už dnes stretávajú s problémami vo svojich pôsobiskách. „Stále viac je takých športovcov, ktorí nedostanú to, čo je na papieri. Kluby dlhujú športovcom, sám som to zažil na vlastnej koži doma i v zahraničí. A často neviete, na koho sa obrátiť. Tak konečne tu bude niekto, kto bude vedieť čo s tým,“ dodal R. Štochl.
  Foto 1 a 3: TASR Foto 2: archív R.J.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím